Як не треба лікувати ангіну: 6 міфів, в які час перестати вірити

До цього захворювання багато хто ставиться несерйозно. Тим часом ангіна небезпечна своїми ускладненнями — від захворювання нирок до ревматизму і вад серця, що розвиваються на його тлі.

Як не треба лікувати ангіну: 6 міфів, в які час перестати вірити

Це один із міфів, що зберігся з тих часів, коли медицина ще не стала наукою і лікарі змушені були керуватися вельми приблизними відомостями про призначення мигдаликів та інших органів. Зараз для фахівців таємниць у людському тілі практично не залишилося, але міфи про горезвісні «гланди» і ангіну, що вражає їх, продовжують гуляти серед пацієнтів. Пора з ними розлучитися!

1 Лікується, як застуда

Нічого подібного! Під застудою зазвичай мається на увазі гостра респіраторно-вірусна інфекція, від якої ми рятуємося в основному домашніми засобами (чай з малиною, настій мати-й-мачухи тощо). А ось із ангіною все не так однозначно! Мигдалики можуть відреагувати на вторгнення в організм вірусів при грипі або ГРВІ, але якщо вони вкрилися білими точками або нальотами і сильно набрякли, швидше за все, винна бактеріальна інфекція, а головний підозрюваний тут – стрептокок. Стрептококова ангіна може призвести до ревматизму, що вражає серце, суглоби та нирки. А як ти вдома зрозумієш, який збудник викликав захворювання? Ось чому при ангіні завжди потрібно запрошувати лікаря і чітко виконувати його рекомендації — особливо в тій частині, яка стосується прийому антибіотиків.

2 Може повторюватися щомісяця

Як не треба лікувати ангіну: 6 міфів, в які час перестати вірити

Багато хто здивується, дізнавшись, що людина не в змозі підхоплювати ангіну щомісяця і навіть раз на кілька місяців її епізоди трапляються далеко не у кожного з тих, хто стверджує це на прийомі у лікаря ЛОР. Просто ти плутаєш з нею звичайну застуду, на яку мигдалики теж реагують через те, що вони здійснюють місцевий захист слизових оболонок від різного роду збудників та алергенів. Відрізнити ангіну від ГРВІ нескладно. У класичних випадках вона починається гостро, з високої температури та сильного болю в горлі, що посилюється при ковтанні. З'являється відчуття, що воно раптово звузилося: при ангіні важко ковтати ще й тому, що мигдалики розпухли, а не лише через біль у них. Нежить і кашлю при цьому зазвичай не буває – принаймні спочатку, доки не виникнуть ускладнення. Всі ці клінічні ознаки відрізняють ангіну від застуди та ріднять із грипом.

3 Завжди з лихоманкою

А ось і ні! У дітей та молодих людей ангіна дійсно починається бурхливо і супроводжується сильним жаром, але у ослаблених хворих і тих, хто старше 50 років, симптоматика вже не така яскрава, а одужання затягується. Щоб вчасно розпізнати ангіну, у сумнівних випадках звертайся до лікаря!

4 Боїться гасу

Народна медицина рекомендує гас як дієвий засіб лікування ангіни: змастив їм мигдалики — і все тут же пройшло! Не надумай дотримуватися цієї рекомендації — це дуже небезпечно! Ватка, насаджена на паличку, зіскочивши, може перекрити дихальні шляхи, а гас викличе опік трахеї та бронхів.

5 Швидко проходить від антибіотиків

Як не треба лікувати ангіну: 6 міфів, в які час перестати вірити

Якщо вони підібрані правильно (а потрапити до десятки лікарям допомагає бактеріологічний аналіз мазка з горла), швидше за все вже на 3-4 день ти відчуєш себе набагато краще, але припиняти курс лікування не можна. Справа в тому, що антибактеріальні препарати знищують стрептокок лише під час поділу: при швидкій відміні ліків розраховувати, що вся інфекція усунена, не доводиться. До речі, якщо в мазку виявиться особливо небезпечний бета-гемолітичний стрептокок типу А, тобі можуть призначити комбінацію антибіотиків, причому курс буде тривалим: п'ятьма днями і навіть тижнем тут не обійтися!

6 Лікується льодяниками

Перемогти ангіну вони не можуть, але можуть полегшити її симптоми. Але розсмоктувати їх цілодобово один за одним не можна — адже вони містять антисептики, знеболювальні та протизапальні компоненти, дозу яких перевищувати небажано.

Замість аптечної цукерки можна 2-3 рази на день розсмоктувати у роті суміш тертої моркви з медом у співвідношенні 2:1, 1 ч. л. меду або масло обліпихи, по черзі кожну четвертушку розрізаної хрест-навхрест цибулини, зубчик натертого на дрібній тертці часнику або пластинку зрізаного поперек листа столетника (алое). Або відвари 2-3 інжири в склянці молока, розітри в кашку і приймай як ліки 3-4 рази на день. Вся хитрість у тому, щоб ковтати теплу суміш потроху, розтягуючи задоволення: чим довше вона контактує із запаленими мигдаликами, тим кращий ефект.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua