Який мед корисніший: 10 сортів з кращими властивостями

Ці ласощі взимку дарують не лише смак, а й завдяки своїм властивостям лікує нас. Вибираємо найкорисніший мед серед безлічі сортів, а заразом розповімо, який був визнаний найкращим у 2022 році на загальноросійському конкурсі.

Який мед корисніший: 10 сортів з кращими властивостями

Як виходить цей продукт, знають, мабуть, все – від бджіл: вони запилюють квіти, випиваючи нектар і приносячи його назад у свій вулик, де відбувається все диво. І хоча спосіб отримання однаковий, види бувають дуже різними. А ще часом у магазинах можна знайти не його, а лише підробку чи надто оброблений продукт, у якому майже не залишається нічого, що могло б принести користь. Адже методи обробки включають фільтрацію поживних речовин, пилку, відповідальних за його унікальність. Смак також може загубитися.

Ми розглянули різні сорти, щоб зрозуміти, який мед найкорисніший для здоров'я, а заразом зібрали підказки, як вибирати його в магазинах.

Мед: чим корисний для здоров'я

1. Багатий на антиоксиданти

Він містить багато важливих антиоксидантів, таких як органічні кислоти, фенольні сполуки. Антиоксиданти пов'язані із зниженням ризику серцевого нападу, інсульту, деяких видів раку. Також вони допомагають підтримувати здоров'я очей.

2. Допомагає покращити стан при діабеті

Мед знижує ризик серцево-судинних ускладнень у людей із діабетом другого типу. Він може знизити рівень поганого холестерину (ЛПНЩ), тригліцеридів, запалення та підвищити рівень хорошого холестерину (ЛПЗЩ). Однак він також підвищує рівень цукру в крові, але меншою мірою, ніж звичайний цукор. Все ж таки його слід з обережністю вживати людям з діабетом.

3. Допомагає знизити тиск

Дослідження показали, що антиоксидантні сполуки у складі можуть трохи знижувати артеріальний тиск.

4. Покращує рівень холестерину

Високий рівень холестерину ЛПНЩ є основним фактором, що підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Це основна причина атеросклерозу, жирових відкладень в артеріях, які можуть спричинити серцеві напади, інсульти.

Мед знижує загальний рівень «шкідливого» холестерину ЛПНЩ (на 5,8%) та підвищує рівень «хорошого» холестерину ЛПВЩ (на 3,3%).

5. Допомагає знизити рівень тригліцеридів

Підвищений рівень тригліцеридів у крові є ще одним фактором ризику серцево-судинних захворювань. Це також пов'язано із резистентністю до інсуліну, основною причиною діабету 2 типу. Рівень тригліцеридів, як правило, підвищується при дієтах з високим вмістом цукру та рафінованих вуглеводів.

Регулярне вживання, особливо як замінник цукру, може знизити рівень тригліцеридів.

6. Загалом корисний для здоров'я серця

Це продукт, багатий на феноли та інші антиоксидантні сполуки. Багато цих речовин здатні допомогти знизити ризик серцево-судинних захворювань. Антиоксидантні сполуки допомагають розширювати артерії у серці, збільшуючи приплив крові до нього. Вони також допомагають запобігти утворенню тромбів — найчастішій причині серцевих нападів, інсультів.

7. Сприяє швидкому загоєнню ран

Використання меду для місцевого лікування ран та опіків застосовувалося з часів Стародавнього Єгипту і досі широко застосовується.

Ефективний при загоєнні великих опіків, інфікованих глибоких ран після операції з успіхом до 43,3%.

Також він є ефективним засобом лікування виразок діабетичної стопи, серйозного ускладнення, що може призвести до ампутації.

Ранозагоювальна здатність обумовлена антибактеріальною та протизапальною дією, а також здатністю живити тканини навколо пошкодженого органу.

Також допомагає лікувати інші шкірні захворювання, такі як псоріаз або ураження, спричинені вірусом герпесу.

8. Може полегшити кашель у дітей

Кашель – частий симптом у дітей із інфекціями верхніх дихальних шляхів. Це може вплинути на сон та якість життя малюка.

Мед може бути найкращою альтернативою лікам. Дослідження свідчать, що він полегшує кашель, покращує сон.

Однак цей продукт протипоказаний дітям молодше 1 року.

Найкорисніший мед у світі: 10 сортів

Який мед корисніший: 10 сортів з кращими властивостями

1. Конюшинний

Солодкий сорт янтарного кольору, що відрізняється квітковими нотами і дуже тонким кислуватим післясмаком. Досить легкий, м'який, щоб його можна було вживати по-різному — а робити це потрібно, тому що цей вид має сильні антиоксидантні властивості, а також флаваноли і фенольні кислоти, що зміцнюють здоров'я, які підтримують легені, нервову систему. Також для серця найкорисніший мед вважається саме конюшинний.

2. З польових квітів

Оскільки квіти можуть бути дуже різними, те саме стосується смаку сорту, так що по можливості пробуй, перш ніж купувати його, тому що на смак істотно впливає конкретний вид квітки, з яким контактували бджоли. Але цей сорт, як правило, світліший, з багатим смаком. Він багатий на антиоксиданти, і є версія, що він також може зменшити сезонну алергію.

3. Кульбаба

Цей сорт може похвалитися темнішим бурштиновим кольором і більш насиченим профілем, ніж конюшинний. Також у нього кілька зерниста текстура через його схильність до кристалізації та яскраво виражений квітковий смак із терпким післясмаком. Особливо цей вид цінується в сезон грипу, а ще саме він відповість тобі на питання, який мед найкорисніший для печінки – оскільки стимулює її роботу, а також роботу жовчного міхура.

4. З квітів апельсину

Дуже популярний у Європі, звідки він родом. Цей сорт м'який, ніжний, із тонким фруктово-цитрусовим смаком. Тим не менш, ключове слово тут тонкий: якщо ти знайшла продукт зі смаком і ароматом, який вразить тебе сильніше, ніж парфумерний відділ магазину, є велика ймовірність, що ти відчула підробку.

5. Липовий

Один із найпопулярніших у всьому світі видів. Блідо-жовтий за кольором, м'який на смак, має солодкий, яскравий, злегка трав'янистий смак. Квітки липи містять рослинні сполуки з м'якими седативними властивостями, здатними зменшити занепокоєння. Іншими словами, він добре поєднується з відпочинком, розслабленням, відходом до сну.

6. Акацієвий

Який мед корисніший: 10 сортів з кращими властивостями

Найважливіше, що потрібно про нього знати, це те, що він може похвалитися неймовірно солодким смаком із ледь помітними квітковими нотками. Продукт світло-бурштинового кольору, дуже повільно кристалізується, це означає, що він залишається в рідкій формі довше, ніж більшість інших видів. Він також має всі звичайні переваги для здоров'я, які ми перерахували. Найважливіше серед них – сильні антибактеріальні властивості, які роблять його корисним при лікуванні чи профілактиці шкірних захворювань.

7. Манука

Мануку одержують із куща чайного дерева, так само як масло цього дерева, він цінується за його потужну антибактеріальну дію. Вважається, що це найцінніший мед та корисний при лікуванні ран. Ця властивість також пояснює, чому мануку часто рекомендують, серед іншого, як гомеопатичний засіб для підтримки гарної гігієни ротової порожнини. Щоправда, має досить терпкий смак, на любителя.

8. Гречаний

Вважається найкориснішим медом Росії. Відомий своїм інтенсивним, насиченим смаком (і відповідним йому глибоким кольором). Відмінно справляється з деякими видами інфекцій завдяки своїм потужним антибактеріальним властивостям, а також багатий антиоксидантами, що зміцнюють здоров'я.

9. Шавлієвий

Його часто додають до інших сортів, оскільки він дуже повільно застигає і може допомогти використання продукту. Має світлий колір, м'який смак. При цьому має загальнозміцнюючі, заспокійливі властивості. Точно може стати відповіддю на питання, який мед найкорисніший для імунітету.

10. Евкаліптовий

Відрізняється легким ментоловим, злегка терпким присмаком. У лікувальному сенсі це універсальний гомеопатичний засіб від будь-якої хвороби, яка супроводжується закладеністю носа, кашлем та болем у горлі.

Який мед корисніший: 10 сортів з кращими властивостями

Існує конкурс із однойменною назвою. Цього року він проходив у листопаді у Кемерово. У конкурсі брало участь 495 зразків від 86 виробників. Дегустацію проводили члени гільдії “Медові сомельє Росії”.

Кращим медом Росії 2022 року був визнаний зразок у категорії поліфлорний (тобто збірний, з різних рослин) темний з Ленінградської області.

На що звернути увагу при покупці

Чи корисний мед насправді, ми розібралися. А як вибирати його у магазині?

Тип

Існує безліч різних видів – можна заплутатися. Але насправді немає правильного чи неправильного вибору, коли йдеться про тип цього продукту, — всі вони корисні.

Структура

Якісний продукт повинен бути гладким, ніяких бульбашок, піни, грудочок не повинно бути. Окунь ложку в мед, подивися, як він стікатиме. Робити він має рівно, неквапливо, без розривів, бризок. Якщо практично відразу впав, це підробка.

Текстура змінюється після збирання, це нормально. Спочатку він рідкий, за місяць-два починає кристалізуватися. А оскільки збір відбувається у липні-вересні, то рідкий продукт у баночці взимку говорить про те, що його додатково переплавляли, корисних властивостей у такому вже набагато менше. Виняток – мед із вересу, акації, він залишається рідким довше.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua