Небезпечний симптом: 6 причин двоїння в очах

Цей симптом може з'явитися раптово — замість одного зображення ти раптом бачиш два. Думаєш, просто втомилася? Це одна із причин. Але є й інші, набагато небезпечніші. Розберемося, чому двоїться в очах.

Небезпечний симптом: 6 причин двоїння в очах

У нормі обидва очі працюють узгоджено, проте виникають ситуації, коли раптом двоїться зображення в очах. Така подвійна картинка ще називається диплопією. Ситуація може бути короткочасно, і навіть протягом багато часу. Двоєння може бути в одному оці або при погляді двома відразу, монокулярне і бінокулярне, відповідно, також може двоїтися в очах при погляді в далечінь або убік. У тих чи інших випадках відхилення має бути обов'язково обстежено щодо виявлення першопричини. Ця патологія є серйозним симптомом і виникає внаслідок відхилення осі зору одного з очей.

Двоїться в очах: причини

Короткострокові двоїння можуть виникати через високу перевтому або надмірне вживання алкоголю. У цих випадках проблема не є серйозним приводом для занепокоєння.

Однак у випадках, коли диплопія з'являється часто і має тривалу дію, слід розуміти причини двоїння в очах, які можуть бути такими:

1. Порушення бінокулярного зору

Проблеми, пов'язані з сітківкою, зоровим нервом або внаслідок патології м'язової рівноваги можуть спровокувати порушення стереоскопічного (бінокулярного) зору, які призводять до двоїння. Ці проблеми пов'язані з ослабленням функції пошкоджених м'язів очей, які призводять до неправильної рухливості ока в одну зі сторін.

2. Інсульт, травми голови

Травми голови нерідко провокують двоїння. У тому числі черепно-мозкова травма, пухлини, набряки мозку, операції у мозку. У цьому випадку лікар направить пацієнта на обстеження до нейрохірурга чи невропатолога.

Коли двоїться в очах, причиною у людей похилого віку може виступати інсульт, адже його ризик збільшується саме з віком.

3. Неврологічна природа

Небезпечний симптом: 6 причин двоїння в очах

До проблеми двоїння також можуть призводити захворювання, які торкаються центральної нервової системи (менінгіт, дифтерія, правець), а також інфекційні захворювання, викликані ураженням стовбура головного мозку.

4. Патології рогівки

Монокулярне двоїння може бути спричинене проблемами з рогівкою: дистрофія або кератоконус. Нерідко проблеми, пов'язані з порушенням рогівки, можна вирішити за допомогою спеціалізованих контактних лінз, а також спеціальних засобів від сухості очей. Більш серйозні випадки потребують хірургічного втручання.

5. Операції з корекції зору

Рефракційні операції, спрямовані на покращення зору за допомогою лазера, нерідко можуть викликати ефект двоїння через зміни в рогівці. Проблема зазвичай йде сама через кілька днів після операції або знадобиться використання спеціальних крапель, які відновлять зір. У деяких випадках для усунення симптомів двоїння в очах може знадобитися повторна корекція зору.

6. Недостатнє зволоження очей

Сухість слизової оболонки може спричиняти диплопію. Це продиктовано недостатнім зволоженням ока чи низькою якістю сліз. У разі проблему можна вирішити з допомогою очних крапель чи вітамінних комплексів.

До можливих причин також можуть належати: медикаментозна інтоксикація, цукровий діабет, розсіяний склероз.

Коли точно потрібно до лікаря

У разі виявлення цієї патології, навіть якщо вона триває недовго, краще завжди звернутися до офтальмолога. Але є випадки, коли прийом взагалі не варто відкладати:

  • двоїння в обох очах
  • біль у очному яблуку
  • проптоз – випинання ока
  • крутиться голова і двоїться в очах, болить голова
  • відчуття слабкості, млявості
  • проблеми з мовою
  • проблеми із ковтанням, порушення чутливості.

Відвідування лікаря також не можна відкладати після будь-якої травми голови чи очей.

Що робити, якщо двоїться в очах: лікування диплопії

Небезпечний симптом: 6 причин двоїння в очах

Основне завдання при лікуванні двоїння в очах – визначити причину, яка викликала відхилення. Як правило, окрім повного офтальмологічного обстеження пацієнта направляють на огляд до невролога, виключають наявність цукрового діабету, а також проводять МРТ та КТ.

Диплопія може бути не тільки проблемою з боку не тільки органів зору, але також інших систем людського організму, тому дуже важливо не ігнорувати цей симптом, а відразу звернутися за допомогою, для якнайшвидшого виявлення причини і лікування.

Ігнорування симптомів може спричинити кілька варіантів розвитку подій. В одному випадку мозок може придушити обробку зображення і відключити цей симптом, в іншому ситуація може з кожним разом погіршуватися, а до двоїння приєднаються інші неприємні симптоми. У разі придушення проблема не йде, а набуває іншої, нерідко серйознішої форми. У ряді випадків це може свідчити про аневризм або пухлину головного мозку.

Лікування диплопії, за винятком серйозних проблем з організмом, включає лікарські препарати, спеціальні призматичні лінзи, терапію для поліпшення зору або хірургічне втручання.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua