«Ну все, тепер дітей не буде»: міфи про аборти, в які час перестати вірити

У червні 2022 року Верховний суд США скасував легалізацію абортів на федеральному рівні та передав права на вирішення питання штатам. Але чи така страшна процедура, як про неї говорять? Розвіяли головні міфи із гінекологом-ендокринологом Володимиром Козополянським.

«Ну все, тепер дітей не буде»: міфи про аборти, в які час перестати вірити

Є кілька видів абортів: хірургічний, міні-аборт (вакуумна аспірація) та медикаментозний. І це правда, що безпечних видів аборту немає. Найбільш “агресивний” аборт – хірургічний. Вакуумна аспірація поряд з медикаментозним абортом є найбільш безпечним методом проведення аборту.

Розрізняють ранні, відстрочені та віддалені ускладнення при проведенні штучних абортів. Частота ускладнень багаторазово зростає у жінок понад три аборти в анамнезі.

  • Ранні ускладнення аборту, кровотеча та перфорація матки під час операції зустрічаються вкрай рідко. При хірургічному аборті терміном до 12 тижнів ймовірність становить не більше 8-12%, при вакуум-аспірації та медикаментозному аборті – 5-7%
  • Відстрочені ускладнення відзначаються протягом місяця після переривання вагітності – гострий запальний процес та загострення хронічного, неповне видалення залишків плодового яйця, згустки крові у порожнині матки.
  • Віддалені ускладнення зазвичай виникають через 1-3 роки після проведеного аборту. До них відносяться пошкодження та рубцеві зміни шийки матки, утруднена прохідність маткових труб, безпліддя, невиношування вагітності. В основному, повторимо, це пов'язано із наслідками хірургічного аборту.

Показано, що один хірургічний аборт в анамнезі підвищує ризик передчасних пологів на 36%, збільшує ризик низької маси тіла при народженні на 35%, а передлежання плаценти – на 28%. Однак у випадках, коли після аборту не було серйозних ускладнень, лікарі та вчені не будуть говорити про збільшення ризиків безпліддя, яким так часто лякають.

Варто зазначити, що медикаментозний аборт також не збільшує ризик позаматкової вагітності, викидня, передчасних пологів або низької ваги немовляти.

Міф 2. Під час проведення аборту плід відчуває біль

«Ну все, тепер дітей не буде»: міфи про аборти, в які час перестати вірити

Відповідно до загальноприйнятої медичної думки, структури головного мозку, які відповідають за болючі відчуття, дозрівають між 24 і 32 тижнями ембріонального розвитку. Інше дослідження показало, що навіть після терміну 24 тижні плід знаходиться в природно «присипаному» стані і залишається всередині матки несвідомим. Тобто, швидше за все, навіть пізні аборти, які роблять за медичними показаннями, не дають болю немовляті.

Міф 3. Багато жінок відчувають постабортний синдром та депресію

Постабортний синдром (ПАС) – стресова реакція, що виникає у жінки після переривання вагітності. Статистика свідчить, що з нею стикаються до 35%. При цьому за сприятливої сімейної ситуації та у разі надання своєчасної та кваліфікованої психологічної та медичної допомоги симптоматика ПАС поступово усувається.

Дослідження датських учених, наприклад, не знайшли прямого взаємозв'язку між проведенням аборту та ризиком виникнення депресії згодом. Загалом, на думку вчених, аборт вкрай рідко призводить до серйозних і тривалих проблем із психікою.

Міф 4. Відновлення після аборту триватиме тривалий час

«Ну все, тепер дітей не буде»: міфи про аборти, в які час перестати вірити

Відновлення менструальної функції після медикаментозного переривання вагітності відбувається через 28–30 днів, після міні–аборту – через 40–43 дні, після хірургічного – через 48–51 день. Якщо все було зроблено правильно і пройшло без ускладнень, приблизно через 3-4 місяці відбудеться відновлення ендометрію.

Тим часом саме якісне інформування — результативний спосіб запобігти горезвісним ускладненням. Грамотна попередня консультація дозволяє перервати вагітність у максимально ранні терміни та найбільш щадними методами, а післяабортне консультування забезпечує повне відновлення та ефективну профілактику небажаної вагітності у майбутньому.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua