Тампон-вбивця: що потрібно знати про синдром токсичного шоку і чому він буває не тільки у жінок

Всі ми десь, колись чи трохи чули про те, що при неправильному використанні тампона може статися синдром токсичного шоку. Що це взагалі таке – розповімо у тексті.

Тампон-вбивця: що потрібно знати про синдром токсичного шоку і чому він буває не тільки у жінок

У 2014 році Джемма-Луїза Робертс відчула себе погано через нудоту та діарею під час сімейного відпочинку. За кілька днів її терміново доставили до лікарні через різке погіршення стану. У цій лікарні вона й померла від синдрому токсичного шоку – дівчинці було лише 13 років.

Що за синдром токсичного шоку

Синдром токсичного шоку (СТШ) – рідкісний і дуже небезпечний стан, спричинений потраплянням в організм бактерій стафілокока або стрептокока (також відомих як Streptococcus A). Що цікаво, вони нешкідливі для шкіри, рота чи носа, проте коли потрапляють у кровообіг, починають виділяти токсини.

Основна причина, через яку трапляється СТШ – тампони, які залишаються всередині довше, ніж необхідно. Нагадаємо: цей засіб гігієни потрібно міняти кожні 6-8 годин, залежно від виробника (шукай інформацію в інструкції), а якщо виділення рясні, то кожні 4 години.

Проблема в тому, що у випадку зі СТШ все відбувається дуже швидко. Від перших симптомів до тяжкої реакції може пройти лише кілька годин. Тому якщо медична допомога не буде надана вчасно, може статися будь-що до летального результату. Є й хороші новини: якщо зателефонувати в швидку або поїхати до лікарні відразу, вийде одужати швидко та без наслідків для організму.

Як зрозуміти, що це саме СТШ

Як ми вже говорили, симптоматика синдрому токсичного шоку різка та швидка. Стан погіршуватиметься чи не щохвилини. Ось типові симптоми, які не можна залишати поза увагою:

 • висока температура;
 • головний біль та/або «туман» у голові, озноб, слабкість, ломота в тілі, біль у горлі та кашель – як при грипі;
 • відчуття, що ти хворієш;
 • висип, схожий на опік від сонця;
 • діарея;
 • почервоніння губ, язика та очних білків;
 • запаморочення (а іноді й непритомність);
 • утруднене дихання.

Все це – привід негайно вирушити до лікаря. В даному випадку краще перестрахуватися, ніж потім справлятися з наслідками. Зателефонувати у швидку допомогу рекомендуємо, якщо є поєднання кількох симптомів зі списку.

Не тільки тампони і не лише жінки

Тампон-вбивця: що потрібно знати про синдром токсичного шоку і чому він буває не тільки у жінок

Безумовно, про тампони у зв'язці зі СТШ говорять більше і частіше. Однак це не єдина можливість отримати синдром. Щоправда, зіткнутися з ним можуть і чоловіки, і навіть діти. А для жінок причиною може стати не лише злощасний шматочок вати із хвостиком.

Ось що ще може збільшити ризик розвитку синдрому токсичного шоку:

 • використання жіночих контрацептивів (жіночих презервативів, ковпачків шийки, контрацептивних губок);
 • пологи;
 • наявність на шкірі порізів, опіків, фурункулів і навіть розчесаної ранки після укусу комахи;
 • діагностована стафілококова або стрептококова інфекція.

Останні два пункти, як ти розумієш, не залежать від статі та віку. Тому обережність важливо виявляти абсолютно всім. До речі, до СТШ не виробляється імунітет, тому якщо у когось він був одного разу, це не означає, що він не зможе отримати його вдруге.

Як захиститися від синдрому токсичного шоку

Почнемо з тампонів: щоб не допустити СТШ, часто змінюй тампони, використовуй тампони з меншою здатністю, що вбирає, завжди мій руки до і після введення і ніколи не вводи в піхву більше одного тампона. При цьому на ніч важливо вставляти новий тампон і міняти його відразу, як тільки прокинешся.

В інших випадках необхідно швидко обробляти рани та опіки. А при перших ознаках інфекції, таких як набряк, почервоніння та біль, що посилюється, — здатися лікарю.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua