Як правильно позбавлятися непотрібних ліків, щоб не шкодити собі та екології

Як часто ти викидаєш непотрібні ліки у сміттєвий бак? Мало хто замислюється, але багато лікарських субстанцій (незалежно від того, прийняли ми ліки чи викинули) продовжують своє існування у навколишньому середовищі і шкодять нам самим.

Як правильно позбавлятися непотрібних ліків, щоб не шкодити собі та екології

Чим загрожує безконтрольне застосування препаратів та їх недбала утилізація

Про те, що слід «фармпрепаратів», що приймаються людством, залишається в природі, заявляє статистика: за даними ВООЗ, у питній воді понад 70 світових країн виявлено лікарські засоби та їх метаболіти (продукти переробки препарату в організмі людиною після прийому).

Вже вивчено, що антибіотикорезистетність, зокрема, формується пасивним використанням антибіотиків через воду, їжу та продукти. Несприятливі висновки щодо пасивного вживання гормональних, протиепілептичних препаратів — всі вони впливають і на здоров'я людини, і живих організмів, що контактують із забрудненою водою.

Не на користь, а на користь

Середньостатистична російська сім'я витрачає на купівлю ліків 19,5 тисячі рублів на рік, майже кожен п'ятий росіянин купує ліки не за потребою, а про запас. За статистикою, 80% цих ліків так і залишаються невикористаними.

Чим зазвичай поповнюється домашня аптечка росіянина? В основному – болезаспокійливими препаратами, антибіотиками та різними противірусними засобами. Багато хто з них зберігає свою хімічну активність роками. Навіть після того, як не знадобилися — потрапили у відро для сміття або прямо в каналізацію.

Зроби перший крок у бік відповідального споживання: не купуй ліки «про запас» чи не за призначенням лікаря, не купуй «дублі» препаратів.

  • Не купуй антибіотики та НПЗЗ, імуномодулятори та гормональні препарати без рекомендації фахівця. Не створювай токсичне навантаження на своє здоров'я, якщо на це немає гострої причини, підтвердженої лікарем.
  • Намагайся раціоналізувати споживання ліків : адже для «рутинних» ситуацій підходять засоби натурального походження — вибери щось на свій смак — гомеопатія, фітотерапія, ароматерапія. Вони можуть якісно допомогти у повсякденних ситуаціях зі здоров'ям людини. І при цьому не надають такого антропогенного навантаження на середовище та організм людини, як хімічно синтезовані аналоги.
  • Вчасно позбавляйся прострочених препаратів. Після закінчення терміну придатності препарату виробник не несе відповідальності за його якість та той ефект, який він може вплинути на організм.

Куди здавати ліки

На щастя, усвідомленість у споживанні ліків та бажання створювати нетоксичне середовище навколо себе зростає

Як правильно позбавлятися непотрібних ліків, щоб не шкодити собі та екології Ірина Нікуліна Генеральний директор «Буарон» у Росії Сьогодні вже близько 32% росіян замислюються про те, як правильно чинити з простроченими ліками. Усвідомленість громадян та запит на знання про екологічність лікарської продукції справді зростають. За даними дослідження OMI, понад 70% росіян замислювалися про питання екологічності лікарських препаратів: 24% хотіли б знати, наскільки фармвиробник є відповідальним, а його виробництво — екологічним. Майже 20% опитаних цікавляться якістю та чистотою сировини, а 12% переживають, чи не завдало саме виробництво препаратів непоправної шкоди навколишньому середовищу.

Якщо ти теж за еко-підхід, ми зібрали місця, куди можна грамотно здати непотрібні ліки:

«Phaprma-Ecobox Буарон»

Це цілодобовий та безкоштовний пункт прийому прострочених ліків. Усі зібрані там ліки відправляться на знешкодження до Національної екологічної компанії, де надалі відокремлять упаковку для виробництва вторинної сировини, а хімічні субстанції піддадуться термічній обробці у спеціальній печі надвисокого очищення.

Сервіси з обміну медикаментами «Аптекашерінг» або «Таблетки задарма»

На їхніх офіційних сайтах можна вибрати відповідну категорію ліків (для дітей, вагітних та годуючих або навіть для тварин) та опублікувати оголошення. На відміну від пункту переробки, сервіси обміну суворо підходять до відбору оголошень, і тобі може бути складніше швидко знайти застосування незатребуваним медикаментам.

Екоцентр «Складання»

Він безкоштовно приймає упаковки від медикаментів та ліків. Їм можна здати навіть один блістер (алюмінієву упаковку з-під пігулок, у тому числі з пігулками всередині) – не доведеться довго збирати їх у себе вдома. При цьому не приймаються шприци, предмети, що містять ртуть, крапельниці, маски і т.д. В першу чергу «Збірка» націлена на прийом блістерів та переробляє упаковку в макулатуру, гранульований пластик та алюмінієвий порошок.

Куди ще

Як правильно позбавлятися непотрібних ліків, щоб не шкодити собі та екології

Має сенс поцікавитись можливостями місцевих переробників відходів — вони нерідко проводять разові акції для городян.

Крім того, куплені про запас ліки з чинним терміном придатності можна віддати тим, хто потребує, через спеціальні ресурси або форуми. Пам'ятай, що продаж ліків з рук у Росії заборонений законом і загрожує адміністративним штрафом, тому вибери саме варіант безоплатної допомоги нужденним. Це не замінить переробку — запропонувати можна тільки не прострочені ліки, а також чітко розуміти, чи буде ця пропозиція затребуваною.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua