Симптоми свинячого грипу у людини 2022: чим небезпечний і як не захворіти

Тільки ми пережили епідемію коронавірусу, як до нас прийшло захворювання, про яке ми вже, здавалося б, чули, та ще й у форматі сильного спалаху. Але раптом тепер воно стало серйознішим, небезпечнішим? Розкриваємо симптоми свинячого грипу у людини 2022 року та методи її лікування.

Симптоми свинячого грипу у людини 2022: чим небезпечний і як не захворіти

Чому він «свинячий»

«Свинячий грип», також відомий як грип H1N1, — це тип вірусу, який у природі переважно поширюється між свинями. Однак він також може передаватися від свиней до людини і потім уже від людини до людини, викликаючи захворювання згідно з даними ВООЗ. Це може статися при прямому контакті із зараженими свинями або, в умовах епідемії серед людей, при контакті із зараженими поверхнями (поручні, сидіння, столи та ін.), або повітряно-краплинним шляхом від людини до людини.

Ситуація при яких вірус, що циркулює серед тварин (свиней, птахів), починає бути заразним для людини, що називається «шифт». Шифти грипу відбуваються з відстанню 5-15 років, це є закономірною частиною еволюції вірусу. Між шифтами вірус безперервно мутує, змінюється, пристосовуючись до різних умов середовища — це називається «дрейф». Ось як передається свинячий грип, викликаючи захворювання.

Один із найсерйозніших спалахів цього вірусу стався в 2009 році, коли з'явився новий штам вірусу і швидко поширився по всьому світу. Цей спалах, відомий як пандемія H1N1, призвів до тисяч смертей, викликавши загальний неспокій і паніку. З того часу пройшло багато часу, і «повернення» вірусу було очікуваним.

Ознаки свинячого грипу

Симптоми свинячого грипу не відрізняються від симптомів будь-якого іншого вірусу. Зазвичай вони включають лихоманку, кашель, біль у горлі, ломоту в тілі, втому, нежить або закладеність носа. Інкубаційний період свинячого грипу триває від одного до чотирьох-сім днів (але ще два тижні після нього людина може бути заразна).

У деяких людей на початку хвороби також можуть спостерігатися блювання та діарея.

Вірус має важливу ознаку — швидке наростання лихоманки до високих цифр. Якщо при звичайній ГРВІ лихоманка може бути несильною, млявою, наростати кілька днів, але температура при свинячому грипі піднімається до 38,5 і вище за лічені години, що часто супроводжується ознобом, сильною слабкістю.

Друга важлива ознака – біль чи першіння у горлі.

Третя важлива ознака – це симптоми ураження нервової системи: світлобоязнь, біль в очних яблуках при русі, нудота, головний біль, біль у м'язах.

Чим більше цих ознак збігається, тим вища ймовірність зараження. Чому це важливо? Тому що від нього є специфічне лікування, яке не допомагає від інших вірусів-збудників ГРВІ. Якщо пощастить, і діагноз буде поставлено правильно, захворювання «обірветься» у наступні 12 годин. Також для діагностики патології існують експрес-тести, проте вони не завжди точні, тому діагноз найчастіше ставиться за симптомами. Не варто займатися самолікуванням, необхідно звернутися до лікаря за допомогою якнайшвидше.

Якщо вчасно виявити хворобу і вона протікатиме без ускладнень, відповіддю на питання, скільки триває свинячий грип, буде до 5-10 днів.

Чим небезпечний свинячий грип

Симптоми свинячого грипу у людини 2022: чим небезпечний і як не захворіти

У деяких випадках інфекція може призвести до тяжкого респіраторного захворювання (пневмонії, а також гострого респіраторного дистрес-синдрому (ОРДС)) або навіть до смерті, особливо у людей з хронічними захворюваннями або ослабленою імунною системою, як правило, це стосується дорослих віком від 65 років. а також дітей віком до 2 років.

Однак до груп ризику тяжкого перебігу грипу відносять ще:

 • Вагітних
 • Пацієнтів з хронічною хворобою легень (астма, саркоїдоз, туберкульоз, муковісцидоз, ХОЗЛ)
 • Пацієнтів із серцево-судинними хворобами (перенесли інфаркт/інсульт, з вадами серця, артеріальною гіпертензією)
 • Пацієнтів із цукровим діабетом
 • Пацієнтів із хронічними захворюваннями печінки, нирок
 • Пацієнтів із ВІЛ-інфекцією, із вродженими імунодефіцитами
 • Пацієнтів, які приймають засоби, що пригнічують імунітет (після пересадки органів та/або тканин при системних захворюваннях)

Симптоми свинячого грипу у людини 2022: чим небезпечний і як не захворіти

Більшості хворих, у тому числі вірусом H1N1, потрібне лише полегшення симптомів. Може бути корисним підтримуючий догляд, такий як вживання рідини, прийом знеболювальних при лихоманці та головного болю, а також відпочинок. Якщо людина має хронічне респіраторне захворювання, лікар може призначити додаткові ліки, які допоможуть знизити симптоми.

Противірусні препарати іноді призначають протягом першого або двох днів після появи симптомів. Вони можуть зменшити їх тяжкість, а також ризик ускладнень.

Займатися самолікуванням не можна, але є правила, які можна застосовувати вдома для прискорення одужання:

 • Пий багато рідини. Вибирай воду, компоти, морси, теплі, легкі супи, щоб запобігти зневодненню. Головне — не вживати напоїв, які можуть лише погіршити ситуацію.
 • Відпочивай. Більше спи, щоб допомогти своїй імунній системі боротися з інфекцією.
 • Можна прийняти знеболювальні засоби. Від головного болю або м'язах. Але краще також проконсультуватись із лікарем.
 • Пам'ятай, що якщо у тебе грип, ти можеш передати його іншим. Залишайся вдома, принаймні, протягом 24 годин після того, як у тебе спаде температура.

Симптоми свинячого грипу у людини 2022: чим небезпечний і як не захворіти

Окремо слід обговорити про вакцинацію – на сьогоднішній день це єдиний науково доведений спосіб знизити ймовірність зараження, а також забезпечити більш легкий перебіг хвороби. Всесвітня організація охорони здоров'я нагадує, що виконати вакцинацію ніколи не пізно.

Джерела та література:

1) Грип та інші респіраторні інфекції: епідеміологія, профілактика, діагностика та терапія / За ред. О.І. Кисельова, І.Г. Марініч, А.А. Соміна. – СПб.: “Боргес”, 2003

2) Діагностика, профілактика та лікування «свинячого грипу» (swine influenze) / www. epidemi-olog.ru // лист Росспоживнагляду від 26.04.2009р. №01/5583-9-23.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua