Біль у щелепі, скрегіт зубами, дзвін у вухах – пора до гнатолога (що він лікує і чим відрізняється від стоматолога)

Що це за лікар і за яких симптомів варто записатися до нього на прийом.

Біль у щелепі, скрегіт зубами, дзвін у вухах - пора до гнатолога (що він лікує і чим відрізняється від стоматолога)

Гнатологія – це область стоматології, яка вивчає всю жувальну систему людини. Вона включає не тільки зуби і зв'язки пародонту, але також кістки, нейром'язовий апарат і скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС).

Такий підхід у медицині називається холістичним — коли лікарі розглядають всю область, що вивчається, і взаємозв'язок складних систем організму, а оскільки зубощелепна система розташовується на голові, як напевно помітили найспостерігальніші читачі, то проблеми з нею можуть викликати психоемоційні наслідки. Гнатологи також працюють і впливають на м'язи та фасції шиї та верху спини, тобто це комплексний підхід до лікування.

Можна сказати, що будь-яка реконструктивна зміна, чи то тотальне протезування при повній втраті зубів, чи ортодонтичне лікування, слід проводити саме з такої позиції. Лікарі оцінюють зуби не з точки зору якоїсь середньої норми, а розробляють індивідуальний підхід до кожного пацієнта та вивчають його проблеми у комплексі.

З якими симптомами йдуть до гнатолога

Найпоширеніші ознаки проблем, з якими пацієнт може звернутися до стоматолога-гнатолога – це клацання і болі в області СНЩС, шум і (або) дзвін у вухах, стирання зубів, яку часто викликає бруксизм (мимовільне стискання і скрегіт зубами уві сні).

Також до гнатолога можуть направляти інші профільні спеціалісти-стоматологи – наприклад, для діагностики перед ортодонтичною корекцією або тотальним протезуванням. Це потрібно для того, щоб встановити, в якому стані знаходиться СНЩС, тому що організм дуже добре вміє пристосовуватися, і, скажімо, через неправильний прикус або довгу відсутність зубів жувальна система у людини може адаптуватися до такого стану справ.

Якщо лікар не враховуватиме положення суглобів щелепи і просто почне протезування або корекцію прикусу, то ця система компенсації збивається, і через якийсь час (1-1,5 роки) у пацієнта можуть початися клацання, біль, утруднення при відкриванні або закриванні щелепи і т.д.

Чи варто лікувати клацання та біль у щелепі

Біль у щелепі, скрегіт зубами, дзвін у вухах - пора до гнатолога (що він лікує і чим відрізняється від стоматолога)

Може, вся річ у природних вікових змінах чи просто особистих особливостях? Може, лікувати клацання та болі в щелепі не має сенсу?

Звичайно, кожен випадок вимагає індивідуального обстеження та лікування, а клацання клацання різниця. Є пацієнти, яких клацання суглобів щелепи супроводжує довгі роки, і нічого страшного начебто не відбувається. Але важливо розуміти — якщо така ситуація виникає, особливо в молодому віці, якщо клацання подвійне, то ця ознака може вказувати на поступово розвиток деструктивних змін суглоба, які можуть призвести до його блоку. Тобто одного разу пацієнт або не зможе закрити рота, або широко відкрити.

Це лише один нюанс з безлічі проблем, які можуть виникнути з СНЩС. Крім того, зараз активно розвивається галузь вікової стоматології. Через стирання зубів та зменшення висоти нижньої третини обличчя з'являються зморшки, погіршується якість пережовування їжі, естетика обличчя. Візуально це виглядає як ознаки старіння, які багато хто намагається усунути за допомогою косметології чи навіть пластичної хірургії.

Однак досягти омолодження можна якраз за рахунок гнатології — стоматологи відновлюють висоту прикусу та здоров'я ротової порожнини, завдяки чому повертається підтримка м'яких тканин обличчя, покращується його овал, йдуть або значно зменшуються зморшки.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua