Болить горло вранці: 9 причин, про які ти могла не здогадуватися

Думаєш, чому вранці болить горло? Це далеко не завжди пов'язане із застудою та вірусами. Іноді причини зовсім несподівані і невинні, але при цьому викликають такий симптом.

Болить горло вранці: 9 причин, про які ти могла не здогадуватися

Біль у горлі вранці – не просто неприємний симптом. Він знижує настрій та продуктивність, а ще псує якість сну, що також відбивається на нашому стані загалом.

Багато хто часто помічає, що вранці болить горло вранці після сну. Це може бути пов'язано з природними коливаннями циркадного ритму (внутрішнього годинника організму), коли під час нічного відпочинку виробляється менше слини. Тим не менш, якщо твоє горло сухіше, ніж зазвичай, і це супроводжується іншими тривожними ознаками, такі як біль, утруднене ковтання, хрипкий голос, можуть бути серйознішими причинами. Розглянемо усі варіанти.

1 Зневоднення

Недостатнє вживання води протягом дня призводить до сухості у роті та горлі під час сну, що зберігається до наступного ранку. Організм виділяє менше слини вночі.

Також нічне потовиділення може призвести до того, що тіло втратить більше вологи, ніж утримує, що призведе до зневоднення. Нічна пітливість може бути викликана дуже високою температурою будинку, менопаузою, застудою.

Що робити:

Якщо зневоднення є причиною ранкового болю у горлі, переконайся, що протягом дня вживаєш достатню кількість рідини. Намагайся пити якнайбільше води з ранку до пізнього вечора. Підтримка нормального рівня гідратації допомагає тобі залишатися енергійною, зосередженою на важливих завданнях, ще один плюс — зниження апетиту.

Починаючи з пізнього вечора, поступово зменшуй кількість рідини. Якщо ж у тебе дуже сильна спрага, можеш пити і вночі — тримай склянку води біля ліжка.

При проблемах зі здоров'ям, які провокують нічну пітливість, проконсультуйся з лікарем.

2 Сухе повітря

Коли повітря в твоїй спальні занадто сухе (особливо в холодну пору року), горло неминуче пересихає вранці. Через це вранці болить горло, а потім минає.

Сон уповільнює вироблення слини, тому сухе повітря лише посилює дискомфорт у горлі.

При цьому гаряче та сухе повітря теж не виправить положення. Він не тільки ускладнює засинання, але також збільшує ризик нічної пітливості, що призводить до зневоднення.

Що робити:

Все, що потрібно зробити, це використовувати зволожувач, щоб додати вологи у повітря. Втім, можна зволожити повітря навіть без нього. Рекомендується підтримувати вологість у приміщенні в межах 30-50%, щоб перешкоджати росту плісняви. Також найкраще, щоб у спальні було прохолодно.

3 Проблеми з диханням

Болить горло вранці: 9 причин, про які ти могла не здогадуватися

Хропіння та синдром обструктивного апное – це поширені причини болю в горлі вранці.

Коли ти хропиш, ти майже завжди дихаєш ротом. Не дивно, що постійний потік повітря висушує його, і ти прокидаєшся з відчуттям, що твоя порожнина рота і горло зневоднені. Хропіння також викликає вібрацію тканин у задній частині горла. Роздратовані тканини потім проявляються у вигляді болю.

Апное – ще один поширений розлад сну, при якому дихання на якийсь час припиняється. У цьому випадку людина також дихає ротом.

Звичайна застуда і синусит теж можуть перешкодити – адже вони закупорюють носові проходи, тому важко дихати.

Що робити:

Залежно від того, яка у тебе є проблема з диханням, і її першопричини, існують різні варіанти лікування, що дозволяють усунути її і полегшити дискомфорт у горлі, що виникає в результаті. Наприклад, хропіння, викликане диханням ротом, можна виправити за допомогою використання аксесуарів, таких як носові пластирі, капи, спеціальні подушки.

А ось апное необхідно лікувати у лікаря.

4 Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ)

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), вона ж кислотний рефлюкс, також може бути причиною, чому щоранку болить горло. Це відбувається, коли шлункова кислота потрапляє назад у стравохід. Біль у грудях через ГЕРХ може поширитися на шию, горло. Можуть бути й інші симптоми, такі як захриплість, нудота, блювання, неприємний запах із рота, ерозія зубів.

Крім дискомфорту в горлі, кислотний рефлюкс вночі також може порушити режим сну, скоротивши його якість і тривалість.

Що робити:

Залежно від тяжкості стану можуть допомогти лікарські препарати, такі як антациди та інгібітори протонної помпи (ІПП). Також варто змінити спосіб життя, щоб зменшити ймовірність кислотного рефлюксу. Наприклад, уникати провокуючих продуктів — гострих, солоних та жирних. Відмовся від пізніх прийомів їжі. Їж не пізніше ніж за 3 години до нічного відпочинку. Підніміть узголів'я ліжка на 15-20 см, щоб допомогти шлунковій кислоті надходити назад у шлунок, а не в стравохід.

Болить горло вранці: 9 причин, про які ти могла не здогадуватися

Бактеріальні інфекції можуть спричинити те, що болить горло після пробудження. Найбільш сумно відомим є фарингіт, що викликається бактерією Streptococcus pyogenes. Крім болю у горлі, ти можеш відчувати інші симптоми:

  • Гарячка, головний біль та/або ломота в тілі
  • Труднощі з ковтанням
  • Запалені мигдалики, які здаються червоними, опухлими
  • Збільшені лімфатичні вузли в області шиї
  • Маленькі червоні плями на небі
  • Нудота та блювання

Що робити:

Як правило, лікар призначає антибіотики, а також знеболювальні.

Крім ліків, полощі горло сольовим розчином, щоб зменшити дискомфорт. Необхідно пити багато рідини, а також дотримуватись м'якої дієти, щоб допомогти зволожити горло. Для дітей старшого віку та дорослих зазвичай використовуються пастилки від кашлю або знеболювальні спреї.

Болить горло вранці: 9 причин, про які ти могла не здогадуватися

У той час як сильний біль у горлі може вимагати медичної допомоги, є речі, які цілком можна робити вдома, щоб полегшити симптоми.

Ти можеш:

  • Посмоктувати льодяники чи пастилки від болю, щоб заспокоїти горло. Прополоскати горло сольовим або содовим розчином, щоб угамувати свербіж.
  • Пити теплі напої та взагалі багато рідини, щоб зберегти гідратацію.
  • Використовувати мед для полегшення кашлю. (Дітям можна давати мед, тільки якщо їм більше 1 року).
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua