Ступені ожиріння: як визначити, чи є воно у тебе (і 11 проблем зі здоров'ям, якими воно є небезпечним)

Іноді збільшення у вазі ми можемо не помітити. При цьому іноді просто зайві кіло можуть перетворитися на небезпечне захворювання, яке може зіпсувати роботу всього організму. Розповімо про лікування ожиріння і про те, як помітити його на перших стадіях, щоб швидше позбутися.

Ступені ожиріння: як визначити, чи є воно у тебе (і 11 проблем зі здоров'ям, якими воно є небезпечним)

Ожиріння – це хронічне захворювання, що характеризуються надмірним накопиченням жирової тканини, що становить загрозу здоров'ю, і є основним фактором ризику інших хронічних захворювань, таких як цукровий діабет і патологію серцево-судинної системи.

Причини ожиріння

Причин цієї патології досить багато. Крім дисбалансу між споживанням та витратою енергії, беруть участь різні соматичні, пов'язані з хворобами, психологічні та фактори зовнішнього середовища. Висококалорійне харчування, малорухливий спосіб життя займають одне з найважливіших місць серед причин розвитку патології. Висококалорійна дієта, збільшення розміру порцій, порушений добовий ритм прийому їжі, малорухливий спосіб життя, хронічний стрес, а також дедалі більше діагностовані розлади харчової поведінки є основними факторами, що сприяють розвитку надлишку ваги. Спадковість теж відіграє важливу роль, близько 40-70% людей із зайвою вагою мають повних батьків. Але найімовірніше не поломка гена регуляція маси тіла, вищезазначене теж спричинило збільшення маси тіла в родоводі.

Ожиріння на тлі гормональної патології – це лише близько 5% від загальної маси людей. Як правило, збільшення маси тіла – це не першорядна скарга, а швидше, негативний перебіг гормональної патології. Вага нормалізується доволі швидко після призначення лікування.

Симптоми ожиріння

Ступені ожиріння: як визначити, чи є воно у тебе (і 11 проблем зі здоров'ям, якими воно є небезпечним) Ожиріння фото

Найочевидніша ознака — звісно, збільшення маси тіла. З'явилися симптоми, такі як підвищення артеріального тиску (АТ), головний біль, підвищене потовиділення, задишка при фізичному навантаженні і в спокої, хропіння уві сні, порушення менструального циклу у жінок, зниження потенції у чоловіків.

Ожиріння у жінок та чоловіків: найпоширеніші симптоми

 • Надлишок жирових відкладень, особливо в області талії
 • Задишка
 • Підвищена пітливість
 • Хропіння
 • Проблеми зі сном
 • Проблеми зі шкірою через скупчення вологи у складках
 • Складнощі у виконанні простих фізичних завдань
 • Втома, яка може змінюватись від легкої до екстремальної
 • Біль, особливо у спині, суглобах
 • Психологічні проблеми, такі як низька самооцінка, депресія, сором, соціальна ізоляція

Можливі ускладнення

Ожиріння маси тіла може сприяти виникненню багатьох серйозних порушень здоров'я. Ось які ускладнення можуть з більшою ймовірністю виникнути:

 1. Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія) або серцеві захворювання через те, що серце працює старанніше, перекачуючи кров по всьому тілу.
 2. Високий рівень холестерину (жирові відкладення, які можуть закупорювати артерії), що може призвести до інсульту, серцевого нападу та інших ускладнень.
 3. Діабет 2 типу, який безпосередньо пов'язаний із надлишком ваги майже у 50% випадків
 4. Деякі види раку, які пов'язані з великою зайвою вагою приблизно у 40% випадків
 5. Астма плюс погіршення симптомів астми, а також контролю над ними, що часто призводить до госпіталізації
 6. Астма, викликана ожирінням (є унікальним типом астми)
 7. Захворювання нирок, спричинене пошкодженням нирок внаслідок хронічного високого артеріального тиску
 8. Остеоартрит, що виникає внаслідок надмірного навантаження на суглоби, кістки, м'язи.
 9. Захворювання жовчного міхура, ймовірність якого зростає на 7% з кожним підвищенням індексу маси тіла
 10. Апное уві сні через жирові відкладення на шиї, мову, які блокують дихальні шляхи.
 11. ГЕРХ, грижа стравохідного отвору діафрагми, печія через надмірну вагу, що давить на клапан, який повинен утримувати вміст шлунка від потрапляння в стравохід

Як визначити ожиріння: методи діагностики

Ступені ожиріння: як визначити, чи є воно у тебе (і 11 проблем зі здоров'ям, якими воно є небезпечним)

Що таке індекс ожиріння тіла

Для діагностики захворювання використовують спеціальне значення – індекс маси тіла (ІМТ). Для визначення ІМТ вимірюється зростання та вага людини. Далі, за формулою обчислюється значення

ІМТ = вага (кг): зростання (м2).

 • Дефіцит маси тіла. <18,5 кг/м2
 • Нормальна маса тіла 18,5-24,9 кг/м2
 • Надмірна маса тіла 25,0–29,9 кг/м2
 • Ожиріння 1-го ступеня 30,0–34,9 кг/м2
 • Ожиріння 2-го ступеня 35,0–39,9 кг/м2
 • Ожиріння 3-го ступеня ≥40 кг/м2
 • Морбідне >41 кг/м2

Морбідне – один із найнебезпечніших видів ожиріння. Його також називають екстремальним. Такий тип не просто несе естетичний дискомфорт, він може ускладнити виконання повсякденних дій, таких як ходьба, фізичні навантаження, можуть виникнути труднощі з диханням. Також він підвищує ризик багатьох серйозних захворювань.

Коло талії

Тип класифікації ожиріння може бути визначений не тільки за допомогою ІМТ. Також важливо виміряти розподіл жиру в організмі. У тебе може бути нормальний ІМТ, але якщо у тебе велике коло талії, то, наприклад, може бути більше жиру на животі, ніж деінде. І це дуже небезпечно.

Коло талії понад 94 см у чоловіків та понад 80 см у жінок є діагностичним критерієм, що вказує на небезпечний надлишок ваги.

Жирова тканина, що знаходиться всередині живота, називається вісцеральним або черевним жиром. Причин його вироблення багато. Але цей тип жиру впливає на роботу ендокринної, імунної систем. Також він сприяє запаленням, розвитку ускладнень, включаючи хвороби серця, діабет.

Інші показники

При огляді лікар на прийомі особливу увагу приділяє шкірним покривам. Наявність стрій (розтяжок), їх колір, ділянки гіперпігментації, оволосіння. Це робиться для того, щоб за допомогою лабораторних аналізів унеможливити виникнення патології на тлі гормональних порушень.

Які аналізи здають при ожирінні у жінок та чоловіків

Дуже важливі аналізи при ожирінні. Обов'язково досліджують глюкозу крові, загальний холестерин, ліпопротеїди високої та низької щільності. Як інструментальна діагностика проводиться обов'язково УЗД черевної порожнини, нирок.

Як лікувати ожиріння

Ступені ожиріння: як визначити, чи є воно у тебе (і 11 проблем зі здоров'ям, якими воно є небезпечним)

Основа лікування – це немедикаментозна терапія (зміна способу життя за допомогою корекції харчування, розширення обсягу фізичних навантажень) рекомендується як перший, обов'язковий та постійний етап лікування. При зниженні маси тіла також рекомендована психологічна допомога з метою виключення розладу харчової поведінки. Терапія допоможе уникнути зривів та можливих заїдань стресу.

Вирішення питання про медикаментозну або хірургічну допомогу лікування надмірної ваги вирішується на прийом у ендокринолога, дієтолога, психолога. Тільки за повного обстеження приймається рішення про початок терапії. Важливо пам'ятати, що навіть на тлі прийому препаратів дотримання немедикаментозних правил є обов'язковим.

Профілактика

На вагу людини можуть впливати багато чинників.

До них відносяться:

 • Поведінка чи звички, такі як недолік фізичної активності, малорухливий спосіб життя, неправильне харчування, поганий сон.
 • Довкілля
 • Економічні фактори, які можуть вплинути на вибір продуктів харчування
 • Генетика
 • Метаболізм

Генетику, звісно, не змінити. Але хворий спосіб життя може лише посилити ризики зайвої ваги, тоді як корисні звички можуть звести його до нуля.

Ми не можемо вплинути на гени, які ми успадкували від своїх батьків. Але ми можемо змінити спосіб життя.

Якщо ІМТ вказує на те, що ти близька до надмірної ваги або якщо у тебе є певні фактори ризику, лікар може порекомендувати тобі змінити спосіб життя, щоб запобігти надмірній вазі. Такі зміни можуть включати здорове харчування, фізичну активність, підтримання здорової ваги, керування стресом та отримання достатньої кількості якісного сну.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua