Вчений перерахував можливі ознаки розвитку раку

Вчений перерахував можливі ознаки розвитку раку

Розвиток злоякісної пухлини здебільшого можна помітити: воно починається безсимптомно. Його також легко сплутати з іншими патологіями. Про це розповів директор Центру молекулярної онкології біолог Владислав Мілейко. Так, незрозуміла стрімка втрата ваги, загальна слабкість, астенія, не пов’язана з іншими хронічними або інфекційними захворюваннями, можуть бути ознаками раку. До кожного виду характерні певні симптоми, уточнив медик.

“Для раку молочної залози це, зокрема, ущільнення в пахвових лімфовузлах. Для раку товстої кишки – тривала відсутність випорожнень, наявність домішок крові в стільці. Звичайно, це не специфічні симптоми онкологічного захворювання, але при їх появі потрібно не роздумуючи звернутися до лікаря, для початку – до терапевта”

Аналізи на онкомаркери (речовини, які можна визначити в крові, пов’язані із зростанням злоякісної чи доброякісної пухлини) не є надійним способом діагностики раку, пояснив біолог. Він розповів, що ці молекули неспецифічні і можуть говорити про широке коло захворювань. Єдиний маркер, який можна використовувати для ранньої діагностики, – простатспецифічний антиген, але тільки у разі раку простати. Тому робити такі аналізи безглуздо.

Однак, якщо аналіз вже зданий і показник кратно перевищує норму, є сенс звернутися до лікаря. Біолог додав, що зазвичай обстеження на рак призначають людям старше п’ятдесяти років, а також зі спадковими ризиками. Іноді за наявності поширених мутацій в організмі люди живуть і не страждають.

“Приблизно в 10% випадків це спадкові порушення, які людина отримала від батьків. У носіїв таких мутацій ризик захворіти на рак до десяти разів вищий, ніж у середньому у людини їхнього віку. Але якщо знати про обтяжений спадковий генетичний статус, можна за допомогою обстежень скоротити ризики фатального результату до середньопопуляційних і навіть нижчі”, – розповів учений.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua