Як зрозуміти, що ти вагітна – перші ознаки, способи визначення зачаття

Перші ознаки вагітності необхідно знати, щоб своєчасно визначити настання зачаття. Рання діагностика дозволяє вчасно стати на облік, розпочати прийом фолієвої кислоти, йоду для попередження вад розвитку.

Як зрозуміти, що ти вагітна – перші ознаки, способи визначення зачаття

Редакція WomanSovetnik разом з експертом підготувала для вас список основних перших ознак вагітності.

Ранні ознаки вагітності до менструацій

Перші ознаки вагітності можна виявити ще до гаданого терміну менструацій. Це пояснюється процесом запровадження яйцеклітини в ендометрій матки. Під час імплантації жінка відчуває ниючі болі внизу живота. Можливе поколювання в малому тазі.

Больовий синдром унизу живота відзначається не за 1-2 дні до передбачуваної менструації, а за 5-6 діб. Це і є першою діагностичною ознакою настання вагітності.

Разом із болем у животі спостерігається незначне відділення крові з піхви. Цей симптом пояснюється тим, що яйцеклітина, проникаючи, трохи пошкоджує стінку ендометрію.

Іншим проявом зачаття вважається підвищення температури тіла до 36,8-37?С. Вимірювати базальну температуру рекомендується у піхву за допомогою ртутного або електронного термометра в ранковий час, не встаючи з ліжка.

Ознаки вагітності на ранніх термінах

З прогресуванням вагітності з'являються нові симптоми. До основних із них належать:

 1. запаморочення, непритомність;
 2. тягнуть біль у попереку;
 3. безсилля;
 4. емоційна нестабільність;
 5. нагрубання молочних залоз, підвищена їх чутливість, потемніння ареоли та сосків;
 6. більш виражені виділення з піхви;
 7. токсикоз;
 8. прискорене сечовипускання;
 9. затримка менструацій;
 10. сонливість, порушення сну;
 11. головні болі;
 12. жар, озноб;
 13. пристрасті до певного виду їжі, сильний голод;
 14. підвищена чутливість до запахів;
 15. метеоризм, затримка випорожнень.

За сукупністю цих ознак можна запідозрити настання вагітності.

Запаморочення, непритомні стани
Поява запаморочення пояснюється зниженням тиску, оскільки посилюється приплив крові до матки. Через знижений тиск можливі непритомні стани і запаморочення при різкій зміні положення тіла.

Знижений тиск може спостерігатися лише у першому триместрі або протягом усього періоду виношування. Після народження немовляти гіпотонія йде.

Болі, що тягнуть, в області попереку
Поперекові болі зумовлені збільшенням маткового органу, здавленням тазових нервів, судин, м'язів тазового дна. Больовий синдром посилюється у положенні сидячи. Болі в ділянці нирок віддають у нижні кінцівки.

Поперековий больовий синдром здатний зберігатися протягом усього періоду виношування. Матка поступово збільшується у розмірах, зростає навантаження на поперековий відділ хребта.

Безсилля
Слабкість, безсилля можливі через зниження кров'яного тиску. Для розвитку плода потрібні поживні речовини, які він забирає з крові. Дефіцит глюкози, вітамінів, мікронутрієнтів погіршує самопочуття. Слабкість можлива через гормональну перебудову, підвищене навантаження на щитовидну залозу на початку виношування.

Емоційна нестабільність
У жінок на початку виношування часто виявляються перепади настрою. Приступи радості та ейфорії швидко змінюються гнівом, тривогою, плачем. Ці прояви зумовлені різкою перебудовою гормонального тла.

Не треба лякатися зміни настрою. Краще навчитися поводитися спокійніше, отримувати більше позитивних емоцій, насолоджуватися материнством.

Нагрубання молочних залоз
Вже на початку виношування організм готується до грудного вигодовування. З цієї причини починає розростатися залозиста тканина під впливом гормонів окситоцину та пролактину. Протоки залоз прочищаються.

У жінок в перший триместр, особливо в першу вагітність, можливі дуже сильні болі в ділянці молочних залоз, оскільки організм вперше зазнає змін. У подальшій вагітності болі в грудях вже не турбують так сильно.

У перші дні після зачаття підвищується чутливість сосків через підвищення кровотоку. У міру прогресування вагітності соскова область пігментується, ареола стає більше, сосок більший. Це необхідно для полегшення ссання грудей. Збільшена ареола потрібна для попередження натирання шкіри під час грудного вигодовування, оскільки після народження дитини її необхідно годувати кожні 2-3 години щодня.

Виділення з піхви
Після зачаття пацієнтки відзначають збільшення відокремлюваного з піхви. Виділення мають легкий жовтуватий або білуватий відтінок. Надмірна секреція вагінальних стінок потрібна для захисту від висхідної інфекції. Усі мікроби, що потрапили в піхву, виводяться.

Чи можуть йти місячні під час вагітності
Менструації під час виношування плода не йдуть. При нормальному розвитку вагітності це фізіологічно неможливо.

Менструальна кровотеча є відділення слизової маткового органу, сильні скорочення матки, що неприпустимо під час виношування плода.

Увага! Якщо з'явилися кров'янисті виділення яскраво-червоного кольору, слід звернутися до лікаря.

Токсикоз
Найчастішим проявом вагітності вважається ранній токсикоз. У пацієнтки спостерігається нудота, іноді блювота. Симптоми більше виражені вранці, але можуть бути і вдень. При токсикозі рекомендується їсти потроху, не перебувати в задушливих приміщеннях, більше гуляти на свіжому повітрі.

Увага! Якщо токсикоз дуже тяжкий, пацієнтка не може нічого їсти, слід звернутися до гінеколога. Нестача мікронутрієнтів та води призводить до порушень розвитку плода.

Прискорене сечовипускання
Прискорене сечовипускання на початковому етапі виношування пояснюється зростанням маткового органу. Збільшена матка дратує задню стінку сечового міхура, що веде до частих позива.

До середини вагітності симптом може трохи згаснути. До третього триместру знову відновлюється, тому що розміри маткового органу швидко збільшуються, головка плода тисне на сечовий міхур.

Затримка менструацій
Менструації у жінки виникають регулярно поза вагітністю. Щомісяця термін настання менструальної кровотечі може зрушуватись на 1-3 дні раніше попереднього. Так як регулярні менструації, пацієнтка знає приблизний термін початку менструальної кровотечі.

Під час місячних відбувається відторгнення ендометрію матки. Судини маткового органу відкриваються, починається кровотеча. Кров виходить разом із згустками слизової оболонки. Це потрібно для того, щоб оновити слизову оболонку матки для наступного циклу та можливості настання вагітності. Після закінчення менструацій відбувається нарощування нового ендометрію.

При вагітності після застосування заплідненої яйцеклітини в ендометрій починається швидка зміна гормонального фону. Фолікул, з якого вийшла яйцеклітина, перетворюється на жовте тіло вагітності, підтримуючи необхідну концентрацію гормонів. Після впровадження яйцеклітини вже не відбувається відходження ендометрію, так як необхідно зберегти життя ембріону, що розвивається.

Сонливість, порушення сну
Сонливість сильно виражена ранніх етапах розвитку ембріона. В організмі відбуваються гормональні зміни. У матці посилюється кровотік, розвивається гіпотонія, що провокує слабкість у всьому тілі та бажання поспати. У деяких жінок сонливість виникає через анемію.

Увага! Головною причиною сонливості є різке підвищення прогестерону, який необхідний збереження вагітності.

Порушення сну викликані внутрішнім занепокоєнням, дискомфортом у молочних залозах, попереку. Неприємні відчуття у животі заважають заснути.

Біль у голові, мігрень
Головний біль можливий через гормональну перебудову. З огляду на цього виникає посилення кровообігу.

Біль у голові з'являється також через низький рівень цукру. Гіпоглікемія пояснюється тим, що плід забирає всі необхідні мікроелементи. Для усунення болю в цьому випадку достатньо поїсти.

Увага! Якщо головні болі супроводжуються підвищенням тиску, слід прийти на прийом до терапевта. Гіпертонія є небезпечною під час виношування плоду викиднями.

Жар, озноб
Жар можливий на ранніх термінах виношування через посилення кровотоку в малому тазі та у всіх органах. У пацієнтки спостерігається почервоніння щік та обличчя на фоні нападів жару. У цьому температура не змінюється. Відчуття жару різко змінюється ознобом.

Увага! Підвищення температури у нормі не повинно бути. Якщо з'явилася гіпертермія вище 37?С, слід прийти до лікаря. Це може вказувати на респіраторне захворювання або на іншу хворобу, що супроводжується гіпертермією.

Пристрасті до певного виду їжі, чутливість до запахів
Підвищена чутливість до запахів спровокована токсикозом. Запахи можуть спричинити нудоту. Неприязнь можлива до запахів:

 • 1їжі;
 • 2духів, туалетної води;
 • 3домашньої хімії;
 • 4кави та інших.

Крім відрази до запахів спостерігається пристрасть до певного виду їжі. Такий симптом можна пояснити дефіцитом тієї чи іншої мікроелемента, вітаміну.

Метеоризм, затримка випорожнень
Запори можливі через зменшення скорочувальної активності кишечника і матки. Ці органи іннервуються одними нервами. Гормони, що підтримують вагітність, знижують скоротливість матки, щоб запобігти викидням. Разом із маткою уповільнюється скорочення кишечника.

Недостатня перистальтика стимулює запори. Разом із каловими масами затримуються й гази у порожнині кишки, що веде до метеоризму.

Як визначити вагітність

Як зрозуміти, що ти вагітна – перші ознаки, способи визначення зачаття

Якщо у жінки з'явилися перші симптоми вагітності, необхідно прийти на прийом до лікаря або зробити тест на вагітність удома. До достовірніших методик діагностики зачаття є:

 • 1 аналіз крові з вени на ХГЛ;
 • 2ультразвукове дослідження матки.

Діагностувати вагітність може гінеколог. Лікар проводить огляд на кріслі за допомогою бімануальної пальпації матки. Лікар може сказати приблизний термін виношування.

Для діагностики зачаття у домашніх умовах використовують тест на вагітність. Він чутливий до хоріонічного гонадотропіну. Цей гормон визначається сечі вже через 10 і більше діб, іноді раніше. На початковому етапі вагітності концентрація його мала, тому раніше 10 діб після затримки тест малоінформативний.

Увага! Тест на вагітність продається у будь-якому аптечному пункті. Сьогодні тест-смужки мають високу чутливість, тому навіть найдешевший тест покаже вагітність після 10 днів затримки. Якщо жінці хочеться, можна купити найдорожчі варіанти тестів.

Для точної діагностики можна здати аналіз крові на ХГЛ (хоріонічний гонадотропін). Здавати аналіз рекомендується не раніше 4-5 діб затримки менструації.

Кров на ХГЛ беруть із ліктьової вени. Здавати рекомендується в ранковий час натще. Якщо паркан здійснюється вдень, останній прийом їжі повинен здійснюватися за 5 годин до дослідження.

Перед аналізом ХГЛ рекомендується протягом 2 діб відмовитись від жирної, смаженої їжі. Вона спотворює результати обстеження. Бажано уникнути стресів, емоційного перезбудження.

До точних методів діагностики вагітності відносять ультразвукове дослідження матки.
Види методик:

 • 1трансабдомінальна (через передню черевну стінку) можна визначити вагітність з 5 тижнів;
 • 2трансвагінальна (через піхву) – проводять з 4 тижнів.

На цих термінах важко візуалізувати ембріон. Побачити ембріон можна лише:

 • 1трансвагінальний – на 5 тижні;
 • 2трансабдомінальний – на 6 тижні.

Скринінгове ультразвукове дослідження роблять на 10-14 тижні. У цей час можна визначити аномалії розвитку, які не видно за пізніших термінів.

Під час дослідження лікар дивиться копчиково-тім'яний розмір ембріона, а також внутрішній діаметр плодового яйця. При трансвагінальному дослідженні вже на 6 тижні можна визначити серцебиття. У цьому терміні частота серцевих скорочень становить 130-140 ударів на хвилину. На 8-9 тижні видно хаотичні рухи ембріона.

Знати перші ознаки вагітності потрібно, щоб вчасно стати на облік у гінеколога, провести необхідні обстеження. На початковому етапі жінці потрібно приймати фолієву кислоту зниження ймовірності пороків нервової трубки. Необхідно скоригувати робочий графік, правильно харчуватися, висипатись. Всі ці заходи дають змогу зберегти вагітність, знизити ймовірність вад розвитку.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua