Чи корисні БАДи для здоров'я жінок і чи варто їх приймати

Чи корисні БАДи для здоров'я жінок і чи варто їх приймати

БАДи – це біологічно активні речовини рослинного, тваринного чи мінерального походження, що містять вітаміни, макро- та мікроелементи. Як тільки вони з'явилися на світ, так відразу ж заслужили неоднозначне ставлення до лікарів і пацієнтів. Чи справді, як, не будучи лікарським засобом, біологічно активна добавка може допомогти в терапії того чи іншого захворювання? Спробуємо розібратися.

Що це таке?

Чи корисні БАДи для здоров'я жінок і чи варто їх приймати

Фото автора Klaus Nielsen: Pexels

По суті, це витяжки з органічних і неорганічних сполук. Так має бути в ідеалі. Але оскільки БАДи не контролюються законодавством жодної з країн світу, їх випуск допускає вільну інтерпретацію змісту. Щоправда, Росії потрібно поставити залік у цьому сенсі.

Наприклад, в Америці достатньо бажання виробника, щоб випустити будь-яку БАД. Жодних дозволів та перешкод. А у нас – Росспоживнагляд потребує навіть клінічних випробувань запланованих до випуску БАДів. Це дуже круто та гарантують нашу з тобою безпеку.

Біодобавки беруть участь у корекції патологічних станів завдяки наявності в них ліпідів, білків, цукрів, вітамінно-мінеральних комплексів, клітковини, ферментів, продуктів бджільництва та екстрактів рослин.

Такий самий склад мають продукти харчування або ліки. Згодна? Тому біодобавки можуть відігравати роль додаткових поживних речовин або протизапальних та седативних засобів, гепатопротекторів, пробіотиків.

Оскільки йдеться про складові, споріднені компоненти людського організму, шкоди БАДи, при їх правильному використанні, принести не можуть. Це пояснюється просто: доза корисних елементів у біодобавках у рази менша від лікарської. Тому діють БАДи м'яко. Крім цього, в біодобавках немає синтетичних компонентів, тобто відсутня токсична дія та побічні ефекти.

Різновиди

Усі біодобавки прийнято ділити на великі групи:

 • препарати, що відновлюють дефіцит речовин в організмі Вони беруть участь у збалансованому раціоні харчування пацієнтів;
 • кошти, що впливають роботу органів прокуратури та систем. Як правило, це препарати профілактичного призначення або комплексної терапії, де вони працюють разом із традиційними медикаментами.

Є ще й комбінація першої та другої групи.

Про що треба пам'ятати

Приймаючи БАД, треба враховувати їхню індивідуальну непереносимість. Крім цього, незважаючи на сприятливу картину, яка вимальовується при аналізі дії БАДів на організм людини, варто пам'ятати, що віддалені результати їх використання відсутні.

І найголовніше, відсутність такого ж ретельного контролю за виробництвом цих засобів, як, наприклад, за ліками, не може дати 100% гарантію їхньої якості. За користь від них є, запитаєш ти? Чи це гроші на вітер?

Користь

Біодобавки корисні як профілактичні засоби. Це точно. Наприклад, у період, що передує вірусним епідеміям, корисно сприймати їх для зміцнення імунітету. Вони допоможуть і за виявленого дефіциту вітамінів в організмі. Крім того, біологічно корисні добавки здатні:

 • контролювати обмін речовин;
 • нормалізувати кровотворення та балансувати систему згортання крові;

Чи корисні БАДи для здоров'я жінок і чи варто їх приймати

Користь та шкода БАДів для організму

 • виконувати завдання антиоксиданту;
 • відігравати роль гормонозамінних речовин;
 • керувати ферментними процесами в організмі;
 • впливати на клітинне дихання;
 • покращувати репродуктивні здібності організму;
 • активувати синтез сполучної тканини;
 • детоксикувати клітини;
 • благотворно впливати на серце та судини;
 • нормалізувати водно-сольовий обмін, кислотно-лужну рівновагу;
 • покращувати мікрофлору кишечника.

Шкода

Звичайно, біодобавки – далеко не панацея і поряд з користю запросто можуть зашкодити. Нічого дивного, навіть неправильне харчування не на користь нашому здоров'ю. Бо так? Особливо якщо у тебе вже є хронічні соматичні захворювання, то порушення дієти може бути небезпечним. Те саме і з БАДами.

Наприклад, женьшень – чудовий імуномодулятор, адаптоген, але гіпертонікам він смертельно небезпечний! А фітоестрогени, які просто рятують багатьох жінок у період клімаксу, у період статевого дозрівання можуть спровокувати серйозні збої в місячному циклі, аж до аменореї.

Жовчогінні трави здатні викликати рух каменю по жовчних протоках та їх закупорку, а мати-й-мачуха – має токсичну дію на печінку. звіробій не сумісний з антидепресантами, протисудомними засобами та оральними контрацептивами. І так до безкінечності. Почерпнути цю інформацію у повному обсязі можна у лікаря.

Показання та протипоказання

Лікарі рекомендують БАДи, якщо необхідно:

 • відновити мінерально-вітамінний баланс організму;
 • прискорити метаболізм;
 • активізувати захисні сили організму;
 • збалансувати мікрофлору кишківника;
 • вивести вільні радикали та токсини;
 • знизити вагу;
 • стимулювати зростання дитини;
 • покращити стан вагітних;
 • скоригувати рухи суглобів;
 • зняти психоемоційну напругу;
 • усунути загострення хронічних соматичних захворювань;
 • продовжити активне довголіття літнім.

Обмежено біодобавки до прийому дітям віком від трьох до семи років: їм потрібно давати лише четверту частину дози дорослого. А починаючи із 7 до 12 – половину. Щодо літніх, тут думки розходяться. Хтось бореться за дитяче дозування, хтось за доросле. Ймовірно, треба орієнтуватися на думку лікаря, якому добре відомі фізіологічні особливості пацієнта.

До протипоказань, крім індивідуальної непереносимості, і віднести більше нічого.

Дозування

Якщо приймати такі білі та пухнасті БАДи безконтрольно можна ними і отруїтися! Тоді з'являються такі клінічні симптоми: постійне нудіння, висока температура, слабкість, розбитість, запаморочення, іноді – галюцинації.

Про нестачу корисних речовин в організмі говорить інша симптоматика: млявість, апатія, синдром хронічної втоми (тільки встала – вже втомилася), неохайна, тьмяна шкіра, ламкі нігті, тонке волосся з кінчиками, що січуться, миготіння мушок перед очима, сухість у роті.

Поєднання кількох таких симптомів вимагає консультації у лікаря.

Ефективність БАДів

Біодобавки – зовсім не пігулки. Щоб відчути їхню ефективність недостатньо час від часу проковтнути таблетку-другу. Справа в тому, що БАДи мають комплексну дію на організм, і не можна вибрати саме ту добавку, яка впливає тільки на печінку або серце, наприклад. Але підібрати оптимальний варіант під силу кожному.

Наприклад, після тривалого лікування антибіотиками потрібно підібрати БАД, профільною дією для якого буде пробіотичне. А при ускладненні від ліків на печінку або нирки підбирають біодобавку з ефектом, що очищає. Дозування підбирають емпіричним шляхом, починаючи з мінімальних доз і поступово збільшуючи добові дози.

Час прийому, як правило, під час або після їди (препарати кальцію). Якщо ти використовуєш тонік, то пити його треба в першій половині дня, щоб не страждати від безсоння. Зберігають БАДи у холодильнику, щоб максимально зберегти активність діючої речовини.

Як вибрати

Є лише кілька правил, які допоможуть тобі не помилитися з вибором біодобавки:

 • купувати треба БАД від відомого виробника з міцною репутацією на косметологічному ринку;
 • не варто купувати продукт у Мережі, оскільки ти не можеш на власні очі переконатися у справжності ліцензії та сертифіката;
 • орієнтуватися завжди потрібно на рекомендації лікаря.

Сьогодні думки про корисність та потребу БАДів у лікуванні хвороб розходяться. Але їхнє профілактичне призначення ніхто не заперечує. Радимо і тобі використати біодобавки саме з цією метою. У решті – вибір терапії завжди залишається за фахівцем.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua