Чому треба частіше ходити в басейн – як плавання покращує здоров'я?

Чому треба частіше ходити в басейн – як плавання покращує здоров'я?

Лікарі нагадують: твоє здоров'я залежить не тільки від того, що ти їж, але й чим займаєшся протягом дня. Дорослій людині рекомендується приділяти фізичним навантаженням не менше 2,5 години на тиждень при помірній активності або 1,5 години занять з високою інтенсивністю.

Плавання – це відмінний спосіб упорядкувати не тільки свою фігуру, але і подбати про серцево-судинну систему. За годину, проведену в басейні, можна спалити більше калорій, ніж під час бігу, але без негативного на судини. Крім того, у плавання є безліч інших переваг, настав час і тобі з ними познайомитися!

12 причин, чому тобі варто записатися у басейн

Чому треба частіше ходити в басейн – як плавання покращує здоров'я?

Фото автора Patrick Case: Pexels

Плавання є частиною обов'язкової програми з підтримки здоров'я тіла та духу у багатьох країнах. І це недарма. Регулярні заняття в басейні мають безліч переваг.

 • Плавання зміцнює організм у цілому.

Головна перевага плавання у тому, що з його допомогою можна опрацювати всі м'язи.

Воно тонізує м'язи, збільшує частоту серцевих скорочень та розвиває витривалість. Плавці не поступаються силою завсідники тренажерних залів.

Щоб урізноманітнити тренування, ти можеш пробувати різні стилі плавання: брас, кроль, батерфляй. Рухи у воді вимагають більших зусиль, ніж суші, тому під час кожного гребка задіяні різні групи м'язів.

 • Плавання знижує ризик раптової смерті.

Поки м'язи тренуються, твоє серце та легені не залишаються осторонь. На думку лікарів, малорухливий спосіб життя збільшує ризик раптової смерті від серцевого нападу приблизно вдвічі. Але оскільки не всі мають можливість відвідувати тренажерний зал, басейн – відмінна альтернатива.

Багато стандартних вправ може не підійти для людей з надмірною вагою і тих, у кого є проблеми з суглобами. Крім цього, плавання знижує артеріальний тиск та збільшує чутливість до інсуліну, що дозволяє контролювати рівень цукру в крові.

 • Плавання підходить людям із травмами, артритом та іншими хронічними захворюваннями.

Регулярні заняття в басейні мають терапевтичний ефект. Плавання знімає біль та скорочує реабілітаційний період після операції. Результати дослідження, опублікованого на порталі The Journal of Rheumatology у 2016 році, показали, що люди з остеоартритом почуваються значно краще після плавання чи їзди на велосипеді.

Після низки вправ у воді вчені зафіксували значне зменшення болю у суглобах, скутість рухів зникла. Незважаючи на те, що зазвичай лікарі радять звернути увагу на велосипед, плавання не поступається йому за показниками. Воно безпечне для людей з інвалідністю.

 • Плавання підходить астматикам.

Чому треба частіше ходити в басейн – як плавання покращує здоров'я?

Користь заняття плаванням

Вологе повітря в закритому басейні сприятливе для людей, які страждають від астми. Як і дихальні вправи (глибокі вдихи та повільні видихи), які волею неволею доводиться робити під час плавання. Затримка дихання допомагає збільшити обсяг легенів.

Але якщо у тебе є алергії, тобі варто бути уважною при виборі басейну. Хлор або інші активні речовини, які використовують для обробки поверхонь можуть спровокувати напад. По можливості, шукай басейн із солоною водою.

 • Плавання корисне для людей із розсіяним склерозом.

Якщо ти страждаєш від цього захворювання, обов'язково придбай абонемент у басейн. Година плавання еквівалентна процедурі фізіотерапії в дорогому салоні. 5 місяців регулярних занять знімають біль та втому за рахунок зменшення периферичних набряків та активності симпатичної нервової системи.

Ефект зберігається на 2,5 місяці. На думку багатьох пацієнтів, вони перестають відчувати симптоми депресії. Фізична активність – одна з причин, чому організм починає виробляти ендорфіни. Плавання часто застосовується з метою профілактики паралічу кінцівок та втрати чутливості.

 • Плавання спалює калорії.

Плавання – ефективний спосіб схуднути. Людина з вагою 73 кілограми спалює приблизно 423 калорії на годину під час плавання у повільному або помірному темпі. Можна збільшити кількість втрачених калорій до 715 за годину, прискоривши темп. Чим більша вага тіла, тим більше можна скинути.

Під час бігу та занять йогою ти втрачаєш набагато менше калорій. Крім того, від навантаження страждають на суглоби. Неможливо довго бігти в одному темпі без зупинок і почуватися чудово. А година в басейні зазвичай минає непомітно. До того ж це цікавіше.

 • Плавання допомагає від безсоння.

Регулярні заняття у басейні покращують сон. Близько 50% людей похилого віку скаржаться на безсоння. Учасники дослідження, опублікованого на порталі Національного центру біотехнологічної інформації США, що помірні аеробні навантаження допомагають їм швидше засипати і краще почуватися протягом усього дня.

Плавання доступне широкому колу людей. Їм можна займатися цілий рік незалежно від сезону. Багато хто практикує заняття плаванням у відкритому басейні взимку та впевнені, що контраст температур пролонгує позитивний ефект. Якщо ти любителька поєднуватиме лазневі процедури з купанням у кучугурі, спробуй, тобі обов'язково сподобається.

 • Плавання покращує настрій

Вчені вивчили вплив водних процедур на поведінку та психологічний стан людей із середнім та тяжким ступенем деменції та помітили поліпшення. Вони вважають, що подібні новаторські техніки можуть виявитися дуже ефективними у вирішенні різних психологічних проблем.

Крім основного захворювання, що потребує лікування, у людини може бути безліч супутніх, до яких не можна застосовувати медикаментозну терапію. Плавання є відмінним виходом із ситуації, тому що до нього практично немає протипоказань.

 • Плавання допомагає боротися зі стресом.

Експерти опитали групу плавців – учасників змагання у місті Нью-Тайбей, Тайвань. Перед початком заходу анкетування пройшла 101 особа, 44 з них повідомили, що відчувають тривогу через необхідність відповідати швидкому темпу життя. Але після запливу кількість незадоволених скоротилася до 8 людей.

І ні, з ними не сталося нічого страшного: великий викид ендорфінів тимчасово згладив похмурі думки та змусив подивитися у майбутнє позитивно. Вчені вважають, що подальші дослідження в цій галузі просто необхідні, але вже можна дійти невтішного висновку, що плавання — одне із способів протистояти стресу.

 • Плавання є безпечним для вагітних.

Вагітні жінки та немовлята також можуть отримати задоволення від плавання. Дослідження, проведене на щурах, встановило, що, якщо щур-мати був змушений час від часу пропливати невелику відстань, це може захистити щура-немовля від неврологічних проблем.

Вагітні жінки, які відвідують басейн на ранніх або середніх термінах вагітності, мають нижчий ризик передчасних пологів. Це практично єдиний вид фізичної активності, який повністю безпечний і для матері, і для малюка (при дотриманні всіх запобіжних заходів і після консультації з лікарем).

 • Плавання є безпечним для дітей.

Якій дитині сподобаються нудні заняття у тренажерному залі чи пробіжки стадіоном? Плавання допомагає перетворити тренування на рутину, а на захоплюючу пригоду. Якщо ти ніяк не можеш змусити свою дитину займатися спортом, спробуй відвести її до басейну.

Діти можуть займатися з тренером індивідуально або бути у складі спортивної групи — командний дух допомагає адаптуватися в соціальному середовищі та прищеплює дитині почуття гордості за ту частину суспільства, до якої вона належить. Важливо змалку вміти гідно приймати як перемоги, і поразки.

 • Плавання – доступний вид спорту.

Чому треба частіше ходити в басейн – як плавання покращує здоров'я?

Giphy

Індивідуальні тренування можуть коштувати недешево (залежно від статусу тренера), але в цілому басейн можна вибрати на будь-який смак і гаманець. Часто вони є додатковою опцією до абонементу у пристойний фітнес-клуб.

Багато державних шкіл та некомерційних центрів надають можливість відвідувати басейн за символічну плату. В цілому, якщо басейн знаходиться не в популярному місці і до нього не додаються навороти у вигляді сауни та масажних процедур, можна легко підібрати програму за демократичною ціною.

Про що потрібно знати новачку

Перед тим як купувати абонемент, проведи розслідування: випиши всі басейни, які знаходяться від тебе в кроковій доступності. Врахуй, що після занять тобі буде ліньки їхати на інший кінець міста. Потім дізнайся про ціни, супутні послуги, режим роботи та правила відвідування (чи потрібна довідка від терапевта).

Якщо ти ніколи не займалася плаванням, не варто заощаджувати на тренері. Обов'язково бери уроки: індивідуальні або групи. Від цього залежить не лише твоя безпека, а й успіх цього заходу. Інакше, похитнувшись у жабнику пару днів, ти здаси абонемент назад.

Зверніть увагу не тільки на те, як ти виконуєш вправи, але й на техніку дихання. Інструктор покаже тобі, що потрібно робити, щоб заняття стали ефективнішими. важливо дотримуватися техніки безпеки. Пам'ятай, що твоє самопочуття у воді може відрізнятись від звичного.

Якщо у тебе крутиться голова або ти відчуваєш різкий біль у м'язах, негайно вийди з води. Крім цього, треба пам'ятати про правила поведінки: обганяти того, хто пливе перед тобою, можна тільки з лівого боку.

Як і будь-яке тренування, плавання пов'язане з певними ризиками. Якщо у тебе є травми або хронічні захворювання, обов'язково повідоми про це тренера. Наприклад, люди, які страждають на псоріаз, можуть отримати сильне роздратування від хлорованої води.

 • Якщо ти плаваєш у відкритих водоймах, дотримуйся місць, призначених для цього. Як правило, вони мають огорожу.
 • Ніколи не купайся сама. Якщо поряд немає спостережного пункту, візьми із собою партнера.
 • Купання на свіжому повітрі чревате сонячними опіками. частіше наноси крем з SPF.
 • Перебуваючи у воді, ти відчуваєш прохолоду і не відчуваєш спраги. Не забувай пити воду (не з водойми), щоб не отримати зневоднення.
 • Діти мають плавати під наглядом дорослих.
Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua