Як ретиноїди борються з акне і які креми краще використовувати

Як ретиноїди борються з акне і які креми краще використовувати

Ретиноїди – це дуже знайоме? Так? Ну, ще б пак – це структурні аналоги знаменитого вітаміну А, що відповідає за стан шкірних покривів. Такі речовини становлять цілий клас хімічних сполук, що виявляють схожу біоактивність. Вони можуть бути природного чи штучного походження. Поєднує всіх лише одну – ретиноподібну дію.

Що це таке – ретиноїди?

Це речовини, які демонструють здатність самостійно або шляхом метаболічних перетворень активувати ретиноїдні рецептори:

Як ретиноїди борються з акне і які креми краще використовувати

Фото автора Anna Nekrashevich: Pexels

 • RAR – ключик до ретиноєвої кислоти;
 • RXR – до Х-рецепторів.

Першим комерційним доглядовим засобом з урахуванням ретиноїдів став «Retin-A». Тепер їх уже кілька поколінь:

 • представники першого покоління – третиноїн, його ізоформа, алітретиноїн, ретинол та ретналь. Крім алітретиноїну, яким лікують пухлини, всі використовуються для лікування акне, перших зморшок та відновлення пружності дерми;
 • друге покоління – для нас не цікаве, це етретинат та його метаболіт ацитренін, якими коригують висипання псоріатичних бляшок;
 • третє покоління – тріумвірат, що складається з адапалену, тазаротену та бексаротену. всі вони добре лікують акне, особливо адапален. Два інших ще й протипухлинні засоби.

Насправді в косметології застосовують для коригування вугрової висипки адапален, третиноїн та ізотретиноїн. Перші два – топічні, тобто виключно зовнішні засоби, а третій – системний препарат. Він застосовується тільки при ускладненому або тяжкому перебігу акне.

Що стосується омолодження шкіри обличчя, яким славиться вітамін А, оскільки регенерує шкіру, стимулює синтез ендоколагену та виводить вільні радикали, такими здібностями ці ретиноїди не відрізняються. Омолодження – прерогатива чистого ретинолу та ретинальдегіду. Ну, можливо, трохи і третиноїну.

У нашому списку корисних для шкіри ретиноїдів немає ефірів ретинолу. Не дивуйся: вони мають мінімальний доглядовий ефект, тому використовуються тільки в бьюті-засобах економ-класу. Їх навіть на етикетці не вказують як ретиноїди, а скромно пишуть – ретинол. А різниця між ефірами ретинолу та ретиноїдами така ж як між Жигулями та Тойотою.

Властивості

Ретиноїди – основа сучасного підходу до лікування вугрової висипки та прищів. Вони впливають на кожну ланку патогенезу, тобто механізм розвитку акне, а також на наслідки таких виспаній. Що не можуть у боротьбі із прищами? Багато чого:

 • пригнічують активність сальних залоз;
 • купірують гіперкератоз у гирлах волосяних фолікулів;
 • виявляють антикомедогенні властивості;
 • знімають запалення;
 • відлущують рогові нашарування епідермісу.

При акне легкого та середнього ступеня тяжкості досить топічних ретиноїдів. Це можуть бути будь-які засоби, що містять адапален та третиноїн. При тяжкому варіанті перебігу акне додають системні препарати – Акнекутан, Роаккутан, наприклад.

Як ретиноїди борються з акне і які креми краще використовувати

Ретиноїди від прищів. Міфи та страхи

Системні препарати

Ще недавно серед системних ретиноїдів пальма першості належала Третиноїну. Сьогодні його активно замінюють на 0,1% Адапаленом.

Це пов'язано з тим, що препарат нового покоління дає мінімум побічних ефектів: не сушить шкіру, не змушує її лущитися, червоніти, не викликає свербіж та печіння, відчуття стягнутості. Крім того, Адапален більш ефективний у лікуванні вугрових висипів та прищів. Це доведено клінічними випробуваннями засобу. Не дивно, адже концентрація активної речовини в ній у 4 рази вища, ніж у Третіноїні.

Таким чином, Третиноїн стає препаратом другої лінії в лікуванні акне. Його призначають трлко, якщо Адапален виявився неефективним з будь-якої причини. Хоча антикомедогенний та протизапальний ефект у Третиноїну сильніший.

Чому препарат першої лінії поступається можливості лізувати комедони засобу другої лінії? Та тому що склад шкірного сала у пацієнтів різний. Він залежить від безлічі причин, які можна об'єднати під прапором способу життя. Так от, якщо спосіб життя формує комедон з певними хімічними властивостями, вони можуть не відповідати літичним можливостям того чи іншого препарату. Розібралися? Йдемо далі.

Топічні ретиноїди

Хоча й кажуть, що легкі та середньоважкі форми акне лікуються лише топічними ретиноїдами. Це лукавство, за великим рахунком. Монотерапія ефективна тільки при комедоногенній формі хвороби, тобто при вугровому висипі в чистому вигляді. Що ти бачиш на обличчі у цьому випадку?

Незапальні елементи! Відкриті або закриті комедони, чорні крапки або білі вугри. У цьому випадку лише топічних лініментів з 0,1% адапаленом (Діфферин або Клензит, наприклад) буде достатньо.

Але якщо в тебе прищі. а по-науковому – ускладнена вторинною інфекцією папуло-пустульозна форма акне, однієї топічної терапії обмаль. Причому, висипка може бути або папульозною, або з присутністю гною або пустульозної. Це важливо, оскільки схема терапії має бути адаптована під первинний елемент. Можливі комбінації:

 • Адапален + пероксид бензоїлу (при папулах);
 • Адапален + пероксид бензоїлу + антибіотик (при пустулах).

Комбіновані засоби

Якщо висипання мають змішаний характер, використовують комбіновані ретиноїди. Адапален поєднують з антибактеріальними засобами. Наприклад, гель Клензит-С: 0,1% адапалена та 1% кліндаміцин. Або препарат Еффезел, де до 0,1% адапалону додають 2,5% пероксид бензоїлу. Крім цього, поєднувати можна відразу кілька монопрепаратів. Наприклад, вранці – Базирон АС з пероксидом бензоїлу, а ввечері – препарат Діфферін з топічним ретиноїдом адапаленом.

Показання та протипоказання

Рекомендують прийом ретиноїдів внутрішньо при:

 • резистентних до терапії вуграх, коли процес має стійку тенденцію до поширення;
 • акне мало лише топічних препаратів;
 • при психо-емоційному перенапрузі пацієнта через свій зовнішній вигляд (обличчя подряпано в кров) та необхідність швидких результатів.

Зовнішньо ретиноїди рекомендують, якщо:

 • шкіра активно лущиться;
 • стався збій у роботі сальних залоз:
 • потрібно освітлити шкіру, мінімізувати пігментні плями;
 • у плані – корекція дрібних зморшок;
 • слід відновити еластичність дерми.

Що стосується протипоказань, то вони такі:

 • виношування немовляти і грудне вигодовування (кажуть, що після прийому ретиноїдів не можна вагітніти протягом півроку. Це міф: ретиноїди повністю виводяться з організму через пару тижнів. Значить вагітніти можна вже через три-чотири тижні після курсу терапії);
 • довге перебування на відкритому сонці;
 • комбінований прийом фотосенсибілізуючих засобів, гліколевої кислоти або саліцилової;
 • небажаний прийом імуномодуляторів або рослинних естрогенів разом з ретиноїдами, вони потенціюють один одного.

Ретиноєва косметика міцно зайняла свою нішу у сучасній косметології. Вона знаходиться на стику практичної медицини та дерматокосметології. Зверни на неї увагу, якщо у тебе є така проблема як акне.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua