Що таке мелазма шкіри та як її прибрати – ефективні методи лікування

Що таке мелазма шкіри та як її прибрати – ефективні методи лікування

Хлоазма чи мелазма – це обмежена гіперпігментація шкіри обличчя (шиї) через гіперактивність меланоцитів. При такому процес утворюються одна або кілька плям різної величини та відтінку: всі варіанти коричневатості або буруватості зі збільшенням інтенсивності кольору навесні та мінімальним забарвленням плям у зимовий час.

Захворювання псує рівну, гладку дерму, робить її непрезентабельною, засмучує пацієнтів. На щастя, сьогодні є кілька варіантів радикального вирішення проблеми, ми розповімо про них.

У цій статті ви дізнаєтеся:

Що це таке

Мелазма – набутий дефект шкіри.

Що таке мелазма шкіри та як її прибрати – ефективні методи лікування

Фото автора Yan Krukov: Pexels

Її суть – порушення нормального процесу пігментації: раптом на обмеженій ділянці епідермісу та дерми під ним з'являється скупчення меланіну. Найчастіше така проблема турбує жінок – до 90% усієї патології. Причому у групі ризику уродженки Азії та Близького Сходу.

Точні причини захворювання невідомі, але прийнято вважати хлоазм – результатом метаболічних та ендокринних порушень. Непряме підтвердження цього часто поява плям мелазми у вагітних, пацієнтів з гепатитами, запальними патологіями жіночої сфери, під час прийому оральних контрацептивів.

Хлоазма виникає при надлишку ультрафіолету будь-якого походження: штучного чи природного або при зловживанні косметикою із саліцилатами, лінолієвою кислотою, консервантами. Причиною можуть стати порушення у системі травлення, обміні речовин, роботі щитовидки. Нарешті, тригером гіперпігментації може бути генетична схильність.

Симптоми

Коричневі плями мелазми мають чіткі, але нерівні обриси, ніколи не височіють над здоровою шкірою, досягають у розмірі від 1 см до цілих великих областей на обличчі або шиї. Локалізуються хлоазми на лобі, верхній губі, щоках, переніссі, в ділянці періорбіти. Плями гіперпігментації мають тенденцію до злиття, але ніякого дискомфорту, крім естетичного та психологічного, не доставляють.

Особливою формою мелазми є періоральна або, як її ще називають, околоротовий дерматоз. Навколо рота з'являються симетричні коричневі пігментні плями, що згодом темніють і поширюються на сусідні області носогубного трикутника, підборіддя. Хлоазму називають і дисхромію у вигляді пігментної лінії шириною до 10 мм, яка проходить через лоб, а іноді і через щоку, і доходить до бічної поверхні шиї.

Це найнесприятливіший варіант мелазми, що свідчить на користь тяжкого ураження нервової системи: від Паркінсона до пухлин.

В Азії набула поширення бронзова мелазма, названа так через специфічне бронзове забарвлення дерми. Цікаво, що ця патологія вважається ендемічною для аборигенів. Але за тривалого проживання європейців цьому континенті, бронзова хлоазма розвивається у них. Однак варто змінити місце проживання, як пігментація, повільно, але вірно зникає.

Що таке мелазма шкіри та як її прибрати – ефективні методи лікування

Як позбутися мелазми?

Діагностика

Жодної труднощі для встановлення діагнозу «мелазма» немає. Клінічна картина каже сама за себе. Достатньо виключити наявність в анамнезі запалення чи спадкової схильності, як діагноз стає остаточним. Для того, щоб мати точне уявлення про межі пігментних плям, їх глибину, проводять СІАскопію та дерматоскопію.

Перша – це оцінка стану дерми за кілька хвилин за допомогою спеціального апарату. Процедура безболісна, заснована на взаємодії світлових хвиль різної довжини та меланіну, плюс – гемоглобіну та колагену. Проникаюча здатність – до 2 мм. По суті – це відеодерматоскоп з високою роздільною здатністю отриманого зображення. Ділянка новоутворення візуально збільшується у 40 разів.

Дерматоскопія чи епілюмінісцентна мікроскопія – це спосіб огляду поверхневих уражень шкіри спеціальним приладом дерматоскопом. Він складається з лупи та джерела світла, забезпечений додатковими пристроями для зручності перегляду та може бути поляризованим та неполяризованим. Усю інформацію пристрій записує в цифровому вигляді.

При необхідності призначають профільні дослідження:

 • системи травлення (печінкові проби, копрограма, аналіз на дисбактеріоз, УЗД, гастроскопія);
 • статевої сфери;
 • підбирають контрацепцію.

Терапія

При мелазмі необхідно уникати перебування на сонці, використовувати доглядові засоби із SPF-захистом не менше 30. Слід відкоригувати обмінні та гормональні порушення, використовувати курси вітамінотерапії. Специфічних способів лікування немає, є два напрями косметологічного зменшення інтенсивності пігментоутворення: блокування синтезу меланіну та відлущування.

Що стосується косметики, то допомагають вирішити проблему койєва або азелаїнова кислота, гідрохінон і арбутин, вітамін С. Транексамова кислота працює відразу в декількох напрямках: блокує утворення меланіну в клітинах, не дозволяючи йому накопичуватися, а заразом – розсіює той меланін, який вже є в шкіру. Для доставки транексамової кислоти вглиб шкіри використовують ліпосоми.

Гідрохінон поєднують з третиноїном, гліколевою кислотою, щоб досягти більш ефективного відлущування, а також з'єднують з кортикостероїдами для зменшення запалення. Це простий, але токсичний варіант корекції, як і сірчані мазі, ртуть, що мають відбілюючий ефект. Тому сьогодні лікувальну косметику на основі таких препаратів замінюють професійні кометологічні процедури:

 • пілінги на базі АНА-кислот, ТСА-пілінг, феноловий або гліколевий. Суть хімічного пілінгу (поверхневого чи серединного) – видалення верхнього шару епідермісу з подальшим оновленням дерми при паралельному блокуванні меланогенезу;
 • відлущування проводять лимонною кислотою, молочною або альфа-кислотою;
 • застосовують дермабразію;
 • фотоомолодження;
 • кріомасаж;
 • мезотерапію із введенням препаратів, що гальмують синтез меланіну, та біоревіталізацію з гіалуроновою кислотою, яка при цьому запускає синтез власного колагену та еластину дерми, змушує фібробласти виробляти здорові меланоцити;
 • лазер.

Крім того, є дані про довгострокове покращення стану рефрактерної мелазми після мікронідлінгу – малоінвазивної процедури на основі активації фібробластів проколами шкіри короткими тонкими голками. За рахунок цього вивільняється фактор росту та збільшується синтез колагену. Чому це так позитивно впливає на хлоазм поки не ясно, але факт залишається фактом.

Що таке мелазма шкіри та як її прибрати – ефективні методи лікування

Фото: @pixabay

Найбільш ефективними та сучасними вважаються лазерні процедури. Але вплив світлом та променем лазера при мелазмі, у тому числі в імпульсному режимі, коригує лише кількість пігменту в шкірі, залишаючи осторонь патогенез захворювання. У результаті трапляються рецидиви, особливо при монолікуванні лазером. Крім того, є ризик пошкодження концентрованим променем базальної мембрани та стікання меланіну вглиб дерми.

Апаратів для лазеротерапії кілька:

 • SPEKTRA впливає виключно на меланін шкіри. В результаті пігмент нагрівається, руйнується, а потім виводиться з організму з лімфою. На курс треба до 10 сеансів по півгодини приблизно (залежить від тяжкості завдання). Реабілітація після процедури – година;
 • SmartXide DOT – впливає не на сам пігмент, а на шкіру з пігментною плямою. Причому вплив він надає відразу і середній, і роговий шар дерми. Тому в шкірі формуються мікротермальні лікувальні зони, які й активують процеси регенерації та неоколагенезу. Результат помітний приблизно за тиждень, а тривалість сеансу досягає 45 хвилин. курс складається із 5 сеансів у середньому. Реабілітація – тиждень.
 • Fraxel заснований на тому ж принципі дії, що і SmartXide DOT, з тією різницею, що обробляється променем лише середній шар дерми. Відновлення коротше – до 5 днів, але результат візуально помітний лише за кілька тижнів. Всі інші показники аналогічні.

Оптимальну дозу лазера для корекції мелазми встановлює лікар.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua