Що таке нейродерміт – як проходить лікування у дорослих на обличчі та руках

Що таке нейродерміт - як проходить лікування у дорослих на обличчі та руках

Нейродерміт – поширена шкірна патологія з типовою клінічною картиною та незрозумілим до кінця генезом. В даний час його відносять до нейроалергодерматоз. Це означає, що тригерами захворювання найчастіше є алергічна налаштованість шкіри на тлі стресових ситуацій та розладів у роботі вегетативної нервової системи. На відміну від інших хронічних дерматозів нейродерміт дуже «любить» обличчя та кисті рук. Хворіє на цей нейродерматоз кожен сотий житель нашої планети.

Загальні відомості

Що таке нейродерміт - як проходить лікування у дорослих на обличчі та руках

Фото автора cottonbro: Pexels

Нейродерміт – хронічна патологія, яка не має чітких гендерних, етнічних та вікових відмінностей. У дорослих головним симптомом захворювання є інтенсивний свербіж. Це є наслідок невротичних розладів: підвищеної збудливості, астенії, емоційної лабільності – привітів з дитинства.

Багато дерматологів відносять нейродерміт до групи атопічного дерматиту. Однак це не зовсім так. Атопічний дерматит, що виникає в дитинстві, має шанс пройти самостійно до досягнення дитиною віку пубертату.

Але якщо захворювання залишається у вигляді хронічного дерматозу у дорослого – це і є нейродерміт у чистому вигляді. Захворювання вважається проблемою міських мешканців.

Тригери

Звідки береться нейродерміт – таємниця, вкрита мороком. Ця ситуація й у більшості хронічних дерматозів. Є лише теорії їхнього походження. А знаєш чому? Не знайдено збудників захворювань, як, наприклад, у пневмонії чи грипу. А немає збудника, отже немає можливості усунути конкретну причину патології. Ось і тече такий дерматоз із періодичними ремісіями та загостреннями, не даючи пацієнтам надії на повне одужання.

Отже, сьогодні всерйоз розглядаються кілька версій розвитку нейродерміту:

 • генетична – має найбільш потужне наукове обґрунтування: спадкова схильність простежується у 60% (а за деякими даними – у 80%) пацієнтів із нейродермітом;
 • на другому місці – алергічна теорія. Вона ставить в основу гіперсенсибілізацію шкіри до різних індивідуально значущих алергенів. Непрямо підтверджує цю версію поєднання нейродерміту з алергокон'юнктивітом, кропив'янкою, полінозом, бронхіальною астмою;
 • нарешті, нейрогенна теорія свідчить, що розвивається нейродерміт, і натомість розбалансування нервової системи. На користь цього свідчить характер пацієнтів із рисами тривожності, іпохондрії, неврівноваженості, з переважанням симпатичної системи над парасимпатичною.

Поштовхом або безпосередньою причиною патології у дорослих можна назвати, крім очевидної генетичної схильності:

 • тривала перенапруга: фізична, психологічна, розумова;
 • професійні шкідливості;
 • безсоння, відсутність розпорядку дня;
 • синдром хронічної втоми;
 • патологію системи травлення;

Що таке нейродерміт - як проходить лікування у дорослих на обличчі та руках

Атопічний дерматит та нейродерміт

 • незбалансований раціон, перекушування на ходу;
 • інтоксикація організму різного генезу;
 • шкідливі звички;
 • екзоалергени.

Якщо ж говорити про психосоматичні причини нейродерміту, слід згадати:

 • стрес;
 • негативні емоції: гнів, сором, роздратування;
 • риси характеру: надмірна вразливість, замкнутість, недовірливість, сором'язливість;
 • складнощі із соціалізацією.

Безперервний свербіж тримає пацієнтів у напрузі, розчісування стає вхідними воротами для вторинної інфекції, стан шкіри викликає депресію.

Механізм розвитку

В основі розвитку нейродерміту лежить імунодефіцит, на тлі якого спостерігається надмірна продукція вазокоректорів з порушенням судинної регуляції. Візуальною ознакою цього стає білий дермографізм – зміна кольору шкіри у місці легкого подразнення (у нормі він рожевий). З іншого боку, змінюється температурна чутливість здорової дерми.

У крові з'являється еозинофілія – ознака алергізації організму. Максимальна концентрація гістаміну призводить до свербіння та підвищує чутливість дерми. Сальні та потові залози зменшують вироблення себуму (шкірного сала), що на тлі порушень ліпідного обміну провокує сухість шкіри, лущення.

Форми

Розрізняють:

 • обмежений варіант нейродерміту чи лишай Відаля;
 • дисемінований – утворюється при злитті кількох вогнищ;
 • дифузний – ураження всього шкірного покриву.

Обмежений, у свою чергу, поділяється на:

 • атопічний, який захоплює великі ділянки дерми;
 • псоріазоподібний або лущиться;
 • лінійний – зі смугами на згинах рук та ніг;
 • гіпертрофічний – локалізується у пахвинних складках;
 • фолікулярний – з ураженням волосистої частини шкіри голови;
 • декальвуючий – з алопецією;
 • бородавчастий або пухлиноподібний.

Симптоми

Обмежений варіант нейродерміту проявляється бляшками, що сверблять, величиною з долоню (до 10 см в діаметрі), які розташовуються на бічних поверхнях шиї, в підколінних і ліктьових ямках, на статевих органах, між сідницями. Згодом бляшки темніють і потовщуються, утворюючи так звані ліхени. Поширення процесу відбувається за рахунок папул на периферії вогнищ. У місцях розчісування іноді розвивається вторинна лейкодерма – знебарвлена шкіра, приєднується вторинна інфекція.

Дисемінований нейродерміт вражає кисті рук і характеризується великими буро-синюшними ліхенами з тріщинами та серозно-кров'янистими скоринками. Шкіра рук суха, її завжди хочеться зволожити, але косметичні засоби лише погіршують ситуацію. Дифузний – відрізняється сильним свербінням, вражає обличчя, руки, область шиї, розповзається по всьому покриву. Основа ураження – плоскі папули, які ростуть по периферії та зливаються у великі осередки.

Не лише шкіра уражена при нейродерміті. Захворювання провокує слабкість та швидку стомлюваність, втрату ваги, дисфункцію внутрішніх органів, низький цукор крові. Іноді запалюються лімфовузли, відбувається збій у роботі надниркових залоз. Порушується психосоматика, людина стає апатичною, дратівливою, то агресивною, то депресивною.

Що таке нейродерміт - як проходить лікування у дорослих на обличчі та руках

Фото автора RF._.studio: Pexels

Сверблячка, лущення шкіри, вторинне інфікування потребує максимально швидкої діагностики та адекватної терапії.

Діагностика

Діагноз ставиться дерматологом виходячи з клінічної картини. Досить специфічний сильний свербіж і білий дермографізм у вогнищах ураження, локалізація чергових вогнищ (що ніколи не зникають із поверхні шкіри) у підколінних ямках. У крові – еозинофілія, алергопроби можуть виявити індивідуальні алергени-провокатори загострень нейродерміту. Супутніми патологіями стають алергорініти, кон'юнктивіти, бронхіальна астма.

Лікування

Терапія нейродерміта спрямована на усунення причин патології на тлі місцевого лікування та системної корекції захворювання. Найчастіше нейродерміт пов'язані з патологією травної системи, ЛОР-органів чи ротової порожнини. Санація вогнищ інфекції, розташованих тут, часто призводить сама собою до тривалих ремісій. Важлива гіпоалергенна дієта, відсутність стресів, носіння білизни та одягу, що контактує зі шкірою, лише з натуральних матеріалів.

Місцева або мазева терапія включає глюкокортикоїди: Флутіказон, Бетометазон, Клобетазол. Крім того, ефективні лініменти з нафталаном, дьогтем та лікувальна косметика, яка здатна скоригувати почервоніння та лущення дерми. Йдеться про емоленти – що зволожують шкіру, що відновлюють природний захист. Це можуть бути: La roche posay Lipikar, Bioderma Atoderm, Topicrem DA, A-derma Exomega, Avene Xerocalm, Noreva Xerodiane, Емоліум, Атопік, Cerave.

Запалення або приєднання вторинної флори передбачає використання репарантів: лосьйони Avene Cicalfate, Bioderma Cicabio та спрей Uriage Bariederm Cica.

Системна корекція включає антгістаміни, седативні препарати, вітаміни, глококортикоїди, антибіотики (за потреби). Але призначити такі кошти може лише лікар. Самолікування – небезпечне.

При тяжких формах підключають імуносупресори, ПУВА-терапію, УФО крові, плазмаферез. Ефективно курортне лікування: морські ванни, родонові, сірководневі, теласотерапія.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua