Вбивці здоров’я: 5 страшних наслідків голодувань заради схуднення

Вбивці здоров'я: 5 страшних наслідків голодувань заради схуднення

Іноді в гонитві за ідеальною фігурою ми, дівчата, забуваємо про здоров’я. Але так робити в жодному разі не можна.

Щоб схуднути потрібно не їсти солодкого, жирного, солоного, м’яса, сої, а може взагалі не їсти зовсім. Такий висновок напрошується в деяких людей, але це докорінно не так. Щоб скинути вагу якраз і потрібно їсти, лише дотримуватись раціонального підходу та принципів ЗОЖ. Тим не менш, бувають ситуації, коли схуднути дуже хочеться, а заповітні кілограми так і не йдуть. 

Отже, ви почали голодувати. Організм стресує, адже відбувається непередбачена обставина: їжа, яка зазвичай надходить у певні часові рамки так і не прийшла. Що він робить?

Погіршення когнітивних функцій

Голодуючи ви відмовляєтеся не лише від білків та жирів, а й від вуглеводів. Останні становлять основний енергетичний субстрат для головного мозку. Не дивно, що, не отримавши ранкової/денної/вечірньої дози вуглеводів, тканини мозку починають голодувати. Внаслідок цього погіршується пам’ять, складніше даються міркування над чимось чи розв’язання задач. Крім цього, ви почнете швидше втомлюватися.

Порушення обміну вітамінів та мінералів

Особливо часто це порушення зустрічається у любителів моно-дієт, але й для прихильників голодування це також часта проблема. Наведу приклад, щоб показати, як це може відбитися буквально зовні. Відмова від молока або молочних продуктів веде до руйнування зубної емалі, а саме вона захищає зуби від температурних впливів (гаряча/холодна їжа), хімічних (кислоти) та механічних (сама їжа).

Ще один дуже показовий приклад – це втрата волосся. Дефіцит поживних речовин може вплинути як на структуру волосся, так і на їх зростання. Вплив на зростання волосся включає екстрений перехід фазу телогена, це коли ваше волосся або випадає, або переходить в стадію спокою (тобто не росте). Це і є одним із основних проявів втрати ваги або зниження споживання білка.

Порушення обміну речовин

Крім зовнішніх проявів, з’являться і внутрішні. Так, від голодування страждають багато внутрішніх органів: печінка, серце і нирки. Через нестачу білків, жирів та мінералів відбувається порушення обміну речовин. Наприклад, якщо ви різко відмовитеся від солі і повністю виключите її з раціону, то порушується сольовий баланс. Все в організмі взаємопов’язане. 

Довге голодування може призвести і до гастриту. Це відбувається через те, що в шлунок не надходить їжа, але ви все ще бачите її (на картинках чи десь ще), відчуваєте її запах – це все стимулює шлунок виділяти шлунковий сік. Оскільки їжа не надходить, цей сік роз’їдає стінки шлунка, тобто відбувається самоперетравлення. Голодування може довести і до найстрашніших наслідків — синдрому Барретта, що по суті поступово перетікає в онкологію.

Агресія чи знижений настрій

Голодування – це дуже непросто. Особливо коли всім навколо все дозволено, а ви змушені себе обмежувати. Саме в цьому моменті відмови від їжі у деяких людей спостерігається зниження настрою (доходить навіть до депресії), а в деяких випадках люди дуже дратуються і можуть проявляти агресію. Тут накладається відсутність вуглеводів і внутрішню заборону вживання їжі і постійне почуття голоду.

Самоперетравлення

Не сумнівайтеся, рано чи пізно жир почне йти. Але це означає, що почався безповоротний процес, коли наш мозок вже не розуміє, що необхідно зупинитися. Організм починає перетравлювати білок, який залишився в організмі, а це, зокрема, і м’язи. Скажімо так, відбувається самоперетравлення організму. Налаштувати цей процес дуже складно. Справа в тому, що змусити людину з діагнозом анорексія їсти дуже складно. Це займає не тижні і місяці, а роки. Навіть за умови, що людина вже розуміє, що їй потрібно їсти, але її організм просто не здатний поглинути навіть невелику кількість їжі. 

За ідеєю сам процес медичного голодування — це, в деяких випадках, ефективний засіб від певних захворювань. Це не найпростіший процес: у нього потрібно правильно увійти, правильно в ньому перебувати і правильно з нього вийти, щоби ефект від лікувального голодування був максимальним. Проте це все контролюють фахівці — лікарі дієтологи, ендокринологи, навіть психологи. Не варто забувати, що це дуже індивідуальний підхід.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua