Васкуліт як у Ештона Катчера: що це за хвороба та як її вчасно помітити

Актор Ештон Катчер нещодавно зізнався, що вже два роки бореться з аутоімунним захворюванням – васкулітом. Ця хвороба може виявитися дуже несподівано і принести із собою безліч проблем. Ми розпитали про неї всі подробиці лікаря.

Васкуліт як у Ештона Катчера: що це за хвороба та як її вчасно помітити

Васкуліти – група запальних захворювань, що вражають судини. Запалення це може вражати внутрішню вистилку судин – ендотелій або інші ділянки стінки судини, що може призвести до її потовщення, витончення, звуження (стенозу), перекриття (оклюзії), розширення (аневризм), формування рубця. Уражена судина може перестати нормально функціонувати, що, своєю чергою, здатне вплинути на кровопостачання відповідних тканин та органів, призводячи до недостатності кровопостачання, розривів стінки, кровотеч, тромбозів. Посудини бувають різні: вени, артерії, капіляри, лімфатичні судини.

Залежно від уражених судин розрізняють флебіти (ураження вен), артеріїти (ураження артерій), капілярити (ураження капілярів), лімфангіти (ураження венозних судин).

Васкуліти бувають первинні (тобто без відомих попередніх хвороб), а є вторинні і при системних захворюваннях (виникають на тлі інших хвороб або станів: наприклад, вовчаковий при системному червоному вовчаку, ревматоїдний при ревматоїдному артриті, кріоглобулінемічний часто при хронічному фон сифілісу, лікарський після прийому деяких лікарських препаратів, паранеопластичний при онкологічних захворюваннях, асоційований з інфекцією Covid-19).

Чому виникає

Васкуліт як у Ештона Катчера: що це за хвороба та як її вчасно помітити ShutterStock/Fotodom.ru

Часто причину розвитку васкуліту встановити не вдається. Багато васкулітів мають аутоімунну природу.

Вони також відрізняються залежно від діаметра судин, які вони вражають: великого, середнього, дрібного або різного діаметра. Також васкуліти бувають характерними для певних органів та областей: шкірний артеріїт, скроневий артеріїт.

Симптоми

Васкуліт як у Ештона Катчера: що це за хвороба та як її вчасно помітити ShutterStock/Fotodom.ru

Оскільки типів васкулітів та областей, що ними уражуються, існує безліч, клінічні прояви різних васкулітів також можуть відрізнятися. Деякі протікають легко, але бувають і життєзагрозливі, лікування деяких відбувається швидко і самостійно, інші ж вимагають тривалої важкої, найчастіше довічної терапії.

Часті прояви васкулітів: шкірні висипання, слабкість, стомлюваність, втрата ваги, лихоманка, біль у м'язах і суглобах, втрата апетиту, біль у животі, потемніння сечі, ураження легень, оніміння різних частин тіла та інші.

При ураженні конкретних внутрішніх органів чи тканин додається супутня симптоматика. Наприклад, для скроневого артеріїту характерний різкий біль у ділянці скроневої артерії. При гранулематозі Вегенер характерна некротизація (омертвіння) уражених тканин, наприклад, в області лор-органів, нирок. При артеріїті Такаясу з ураженням аорти можливе розшарування аорти з гострим болем за грудиною. При синдромі Гудпасчер характерно ураження легень з розвитком кровохаркання та нирок. При багатьох васкулітах часто уражаються шкіра, нирки, кишківник, іноді головний мозок.

Діагностика та лікування

Для точної діагностики васкуліту використовуються різні лабораторні та інструментальні методи, включаючи візуалізуючі або дослідження нервів. Іноді однозначну відповідь про тип васкуліту може дати лише біопсія.

Як ми вже зазначили, деякі васкуліти не вимагають терапії та проходять самостійно. Інші можуть лікуватися глюкокортикоїдами (стероїдами), цитостатиками, імунобіологічними препаратами. Це можуть бути дорогі препарати, які, до того ж, часто вони важко переносяться. Терапія може супроводжуватися додатковими призначеннями для корекції небажаних явищ, які можуть настати в результаті лікування. У будь-якому випадку займатися діагностикою та лікуванням васкуліту повинен лікар, а прогноз на одужання багато в чому залежить від того, наскільки ретельно пацієнт дотримується його рекомендацій. При цьому про будь-які зміни свого стану або самопочуття необхідно інформувати свого лікаря, оскільки це може радикально позначитися на лікуванні.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua