Бородавки на тілі: як видалити, лікування, причини появи

У чоловіків і жінок бородавки на тілі та обличчі виникають внаслідок ураження організму папіломавірусом (ВПЛ). Найчастіше захворювання передається з-за тісного контакту інфікованої людини зі здоровим, бувають випадки побутового зараження (через рушники та інші предмети особистого користування). Небезпека вірусу в тому, що він може «чекати» в громадських місцях: бані, салоні краси, СПА-салоні, при незахищеному сексуальному контакті з переносником хвороби.

Бородавки на теле: как удалить, лечение, причины появления
Поява бородавки на тілі — результат зараження вірусом паппиломы людини.

Причини появи

Невуси з’являються не відразу після зараження, оскільки вірус може себе ніяк не видавати довгий час. Головна причина того, що на тілі з’явилися нарости — ослаблення імунної системи організму. З часом вони розростаються і стають великі в розмірі, можуть покривати все тіло. У вагітних жінок є ризик захворювання, оскільки при виношуванні дитини в животі захисні функції організму слабшають, і це активізує «сплячий» вірус папіломи. Також часто причиною активізації папіломавірусу стають порушення ендокринології, переохолодження, нервові переживання і стреси, втома.

Види бородавок на тілі

Вид Опис
Бородавки звичайні Можуть розповсюджуватися по всьому тілу. Нарости на шкірі невеликого розміру. Колір: сіруватий, білувато-сірий.
Плоскі Зустрічаються в основному у людей молодого віку і дітей. Гладкі, не завдають дискомфорту. З’являються у більшості на обличчі, руках. При торканні гладкі, ледь відчутні.
Старечі Швидше, це нарости, які часто плутають з бородавками за зовнішньою подібністю. Мають вірусну природу, і з’являються у людей після 40 років. На дотик мають маслянисту поверхню. Колір — темно-коричневий, чорний. Як правило, не болять.
Гострокінцеві кондиломи Новоутворення на статевих органах людини. При великій кількості і розмірі заподіюють незручності в повсякденному житті. Забарвлення білувато-сірий. Якщо не лікувати, розростаються і утворюють злягання, нагадують кущі цвітної капусти.
Ниткоподібні Довгасті нарости. Локалізація: шкіра обличчя — зона навколо рота, біля носа, шия. Іноді проявляються під пахвами.
Підошовні Вражають стопи і пальці на ногах. Заподіюють дискомфорт і хворобливі відчуття.
Бородавки на теле: как удалить, лечение, причины появления
Опуклі нарости на спині частіше діагностують у людей передпенсійного віку.

Нарости на спині

У чоловіків і жінок з’являються бородавки на спині після 40 років. У медичній термінології їх називають себорейними. Їх природа ніяк не пов’язана з папіломавірусом людини. На спині бородавка досягає розміру від 0,4 см до 4 див. Себорейні новоутворення виглядають як опуклі нарости, які «випирають» над шкірою. Такі новоутворення бувають коричневі, бежеві, чорні і сірі. Крім спини, проявляються в області шиї, скроневої зони і скул.

Бородавка на грудях

В районі грудного відділу можуть з’являтися різноманітні типи бородавок. Найчастіше захворювання схильні діти та люди молодого віку. Бородавки виглядають як гладкі новоутворення округлої форми. Часто папілома заподіює незручності в повсякденному житті і свербить. У літніх людей можуть виникати старечі бородавки на грудях (у чоловічої статі), спині, ліктях. На дотик старечі нарости маслянистої текстури, а якщо їх ненавмисно пошкодити, то з’являється невелика кровотеча. Іноді самотні бородавки розростаються і з часом утворюють одне велике пляма.

Бородавка на животі

Нарости на шкірному покриві живота доставляють багато дискомфорту. Це найчастіша зона локації бородавок (в основному, простих). Найбільш болючі відчуття викликають саме такі бородавки на животі. До того ж, нарости на шкірі живота легко травмувати, оскільки це місце завжди стикається з нижньою білизною та одягом.

Бородавки на теле: как удалить, лечение, причины появления
Бородавки на обличчі приносять чималий емоційний дискомфорт, а в разі травмування — це ще й джерело розвитку ускладнень.

Бородавки на обличчі

Дуже часто бородавки на обличчі бувають у дітей, оскільки вони не завжди дотримуються правил гігієни, стосуються обличчя брудними руками, а іноді на руках може бути збудник вірусу. Якщо на обличчі вже є деякі бородавки, причина появи нових — їх розчісування. Часто на шкірі обличчя з’являються плоскі новоутворення. Вони невеликого розміру, майже не виділяються на шкірі (тілесного кольору). Бородавки на обличчі схильні розростатися в цілі скупчення, що, природно, позначається на зовнішньому вигляді і самооцінки людини.

Бородавка на руках

Бородавки на руках — неприємна косметична проблема, яка приносить багато дискомфорту під час заняття домашніми справами. Це серйозна проблема, оскільки не можна віднести всі новоутворення в цій зоні до доброякісним. На руках, як правило, з’являються прості бородавки. Це ущільнені нарости, які виділяються над поверхнею шкіри, діаметром від 1 мм до 10 мм По забарвленню їх непросто відрізнити від здорової шкіри. У більшості випадків зароджуються відразу ж кілька бородавок на одній ділянці, але зустрічаються й одиничні новоутворення. Ознаки: немає болю при натисканні, нова бородавка має блискучу поверхню, велика — стає темна за рахунок чорних точок на ній (тромбированные судини).

Бородавки на стопі

Нарости на ногах і стопах ростуть у формі овалу, досягають розміру 2 см в діаметрі. А ось вони підносяться вгору на 0,1−0,2 див. Вони важко розрізняються, так як мають тілесний забарвлення. Лише іноді їх колір переходить в рожевий або світло-коричневий. На початкових стадіях новоутворення гладкі на дотик, але з часом стають шорсткі, огрубляются і стають жовтувато-сірого відтінку. Найчастіше бородавки ростуть поодиноко, їх кількість збільшується при повішеною активізації вірусу. Коли це відбувається, то численні бородавки на стопі виглядають як мозаїка. Якщо імунні функції в організмі відновлюються, вірус вщухає сам по собі і бородавки поступово зникають, не залишаючи ніяких наслідків. Тобто лікувати необов’язково. Але це буває рідко, а ось травмування бородавок на стопах відбувається постійно.

Чим небезпечні?

Бородавки не повинні хворіти, кровоточити, видозмінюватися — інакше має місце розвиток ускладнень.

Незалежно від причин появи бородавок будь вигляд з них може розвинутися до онкології. Якщо новоутворення ніяк не змінюють свою форму і розмір в протягом довгого періоду часу, значить, вони безпечні. Але якщо систематично травмувати папілому, то вона має ризик перерости в ракову пухлину. Особливо це стосується наростів в районі паху і в зоні пахв.

Як зрозуміти, що новоутворення стало злоякісним:

 • зміна відтінку бородавки;
 • зміна в розмірах (розростання);
 • відчуття свербежу на ураженій частині тіла;
 • виразки на поверхні бородавки;
 • кровоточивість;
 • огрубіння зовнішньої сторони бородавки.

Якщо з’явилися такі симптоми, їх ні в якому разі не можна довго ігнорувати, адже початкова стадія онкології ще оборотна. Необхідно звернутися в медичний центр на прийом до онколога, щоб він діагностував тип новоутворення і небезпека розвитку, а також вирішив, як видалити або лікувати бородавку (хірургічне видалення, препарати).

Діагностика

Досвідчені медики розкажуть про природу новоутворень і що вони означають, оглядаючи їх «неозброєним оком». Але щоб переконатися, що нарости на тілі доброякісні, і не сплутані з іншими схожими захворюваннями, лікар призначає ряд допоміжних аналізів:

 1. Аналіз ПЛР — визначає наявність злоякісних клітин у папіломі, дає інформацію про ДНК вірусу.
 2. Гістологія — призначається лікарями, якщо підозрюється онкологія.
 3. Пап-тест — цитологічний мазок. Визначає наявність ракових або передракових станів при кондиломах в піхву.
 4. Digene HPV test — обширний аналіз, який дозволяє визначити, чи є вірус в організмі, його вид і ступінь небезпеки.

Від чого потрібно відрізняти?

Відрізнити бородавку від інших новоутворень шкіри візуально іноді не представляється можливим.

Ваші нарости іноді важко відрізнити через схожість їх розмірів, кольору і кількості з іншими шкірними вадами. Тому краще звертатися до досвідченому в дерматології лікаря, який точно знає, як їх диференціювати. Бородавку легко відрізнити від родимки, вона коричнева за кольором. Вірусні новоутворення іноді важко відрізнити від старечих бородавок. Вірусні папіломи в процесі росту можуть сочиться кров’ю і в підсумку перерости в онкозахворювання. Лікування вірусних папілом також відрізняється від лікування старечих, а іноді і шкодить.

Існує шкірне захворювання — себорейний кератоз, яке провокується вірусом віспи. Найчастіше захворювання схильні діти до 10 років. На ранніх стадіях його зовнішні ознаки схожі з ознаками бородавки, особливо, якщо нарости виявляються на слизових. Захворювання контагіозний молюск (Molluscum Contagiosum) зовні можна сплутати з плоскими або звичайними папилломами, оскільки зовні інфекція має форму бляшки червоного або бордового кольору.

Стадії розвитку хвороби

Визначити поява хвороби можна, якщо ретельно і систематично оглядати шкіру на обличчі і тілі на предмет новоутворень. Щоб оформитися» в бородавку, вірусу потрібно час. На початковому етапі захворювання з’являються невеликі плями. Вони можуть бути темні і світлі (іноді світліше шкіри). Спочатку поверхня гладка на дотик, без вираженого візерунка, потім вона перетворюється в опуклий вузлик. Якщо його чіпати, то зазвичай це не викликає якогось дискомфорту. При натисканні пальцем наріст залишається на місці, не рухається по поверхні шкіри. На наступній стадії новоутворення набуває форми, яка залежить від типу вірусу. На перших стадіях папілома лікується набагато легше, ніж на останніх. Чим більше запущена стадія захворювання, тим важче знайти спосіб порятунку від недуги.

Лікування і видалення новоутворення

Як же позбутися від таких вад? Лазерна корекція — часто використовуваний метод видалення бородавок. Це досить безболісний спосіб, який видаляє бородавки назавжди. Після лазера на місці новоутворення залишається слід у вигляді невеликої виїмки на шкірному покриві, яка не завдає ніяких незручностей і не вимагає додаткового догляду. Методи лазерної косметології допомагають в короткі терміни прибрати всі новоутворення майже безболісно.

Терапія бородавок проводиться в комплексі: медпрепаратами та видалення новоутворення.

Метод електрокоагуляції (видалення з допомогою високовольтного струму) — досить ефективний спосіб, який призначають лікарі, щоб лікувати цю недугу. Допомагає провести видалення без утворення кровоточивих ран на уражених ділянках, в умовах гарної дезінфекції шкіри. Мінус його в тому, що після використання апарату залишаються дрібні рубці.

Припікання наростів за допомогою азоту — дієвий метод, який здійснюють досвідчені лікарі-дерматологи. Важливо вибрати потрібну ступінь проникнення азоту під шкіру, щоб досягти потрібного ефекту. Занадто глибоке проникнення може залишити після себе неестетичні шрами, а надто поверхове вплив не принесе бажаного результату. Сеанс доведеться повторювати.

Хірургічна операція проводиться лише в крайньому випадку, коли не підходить жоден з більш легких варіантів. Або косметичне лікування не приносить результату.

Народні засоби

Лікування бородавок часто асоціюється з народними засобами. Народні цілителі радять прибирати нарости з допомогою соку чистотілу. Для цього рослина зрізають із стебла і відразу ж припікають сочащейся рідиною потрібну ділянку. Це обов’язково має бути щойно зрізане рослина. Таким чином потрібно припікати папілому до її повного зникнення.

Народні засоби при бородавках вимагають більш тривалого курсу лікування.

Прихильники народної медицини кажуть, що при цій проблемі допомагають овочеві соки, свіжі ягоди, касторове масло. І це не залежить від причини появи недуги. Необхідно 3 рази на день протирати уражені ділянки тільки що розрізаним картоплею або цибулиною, добре підійде і зрізана ягода. Робити це потрібно також до настання бажаного ефекту.

Позбутися від неприємного вади допомагає сухий лід. Це засіб від бородавок ефективно на перших стадіях розвитку новоутворення. Необхідно прикласти до потрібного ділянці кубик льоду і потримати його там тривалий час. Під час процедури потрібно дотримуватися точність і акуратність, оскільки сухий лід швидко обпікає здорові ділянки шкіри.

Профілактика

 • Гігієна рук, стоп, шкіри обличчя. Необхідно тримати їх в чистоті, але зловживати водними процедурами не варто. Частий контакт шкіри з милом руйнує захисні властивості шкіри.
 • Овочі і фрукти потрібно добре промивати під проточною водою, щоб не заразитися вірусом через слизові в роті і стравоході.
 • Мінімізувати близький контакт з носіями папилломовируса, і ні в якому разі не торкатися до предметів особистої гігієни.
 • Постаратися уникати стресів і дотримуватися здорового способу життя.
 • Ввести в раціон вживання вітамінів, які підтримують імунітет на хорошому рівні.

Народні засоби, медицина, звісно, допомагають у тій чи іншій мірі лікувати неприємні вади на шкірному покриві. Але набагато простіше попередити захворювання, ніж хапатися за видалення бородавок, коли вони вже виникли. Ці правила допомагають запобігти хвороба в більшості випадків або сповільнити зростання папілом, якщо не вдалося уникнути їх виникнення.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: