Як звучить повне ім'я Зося?

Яке повне ім'я Зосі? Про це є кілька думок. Деякі дослідники вважають, що це самостійне ім'я, інші висувають версії про те, що воно є похідним чи зменшувальним від інших особистих найменувань. Різні погляди на те, як звучить повне ім'я Зосі, будуть викладені в пропонованому матеріалі.

Кілька варіантів

Розглянуте особисте найменування не можна назвати поширеним нашій країні. Тому не дивно, що у багатьох людей виникає питання про те, яким буде повне значення імені Зося.

Існує такі основні варіанти відповіді:

 1. Зменшувальна форма від Зої.
 2. Похідне від імені Софія.
 3. Самостійне польське особисте найменування.
 4. Жіноча форма чоловічого імені Зосима.

Оскільки дві перші версії, що говорять про повну форму імені Зося, є найпоширенішими, зупинимося на них та розглянемо імена Зоя та Софія докладніше.

Зоя

Як звучить повне ім'я Зося?

Цей варіант повного жіночого імені у Зосі відноситься до російських особистих найменувань і, як і багато інших, прийшов до нас із Стародавньої Греції. У мові цього народу існувало ім'я Ζωή, що у перекладі російською означає «життя».

У християнському іменослові його співвідносять із трьома святими, які жили за часів раннього християнства. Це:

 1. Зоя Атталійська, яку ще називають Памфілійською. Разом із чоловіком та дітьми вона прийняла мученицьку смерть у 2-му ст., за правління імператора Адріана.
 2. Також мучениця, що жила у 3-му ст., Зоя Римська.
 3. Зоя Вифлеємська, колишня блудниця, звернена у 5-му ст. святим Мартініаном до праведного життя.

У сучасності всім відома така з носіїв, як Зоя Космодем'янська.

Вивчаючи особисте найменування Зоя (як повне ім'я Зосі), розглянемо його поширеність в Україні у різний час.

ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ:Брайан – ім'я лідера

Відсутність та зростання популярності

Як звучить повне ім'я Зося?

Зоя (як повне ім'я Зосі) спочатку було одним із найрідкісніших у російському іменослові. Дослідження частотності жіночих імен на Русі у 18-му ст. не виявили жодної з його носіїв. Аж до рубежу 19-20-го ст. воно не знаходилося в числі популярних. Переважно його використовували лише серед монахинь.

Різке зростання інтересу щодо нього у суспільстві спостерігається після Жовтневої революції. Так було в Москві 1920-ті рр., воно входило у першу десятку імен серед найпопулярніших. Згідно зі статистикою у 1924-32 рр. за частотністю у новонароджених воно знаходиться на 10 місці. У проміле це становило 25 ‰. Тобто, на 1 тис. врахованих це 25 носіїв.

Згасаюча динаміка

Згодом популярність імені Зоя стала помітно знижуватись. Дані 1961 р. центральними регіонами України свідчать, що його частотність не перевищувала 8-10 ‰ (проміле). При цьому пікові значення були відзначені виключно у сільській місцевості. У містах частотність перебувала в межах 1-3%.

Статистика по Ленінграду, зібрана за кілька десятиліть, підтверджує, що ім'я пережило пік своєї популярності у 1920-30-ті роки. Згодом спостерігалася згасаюча динаміка. На кінець вісімдесятих років ім'я Зоя вирізнялося дуже обмеженою поширеністю.

Далі як повне ім'я Зосі буде розглянуто другу із зазначених вище версій.

Софія

Це ім'я також має давньогрецьке походження. Російською мовою слово σοφία можна перекласти і як «мудрість», і як «розумність», і як «наука». Найчастіше воно зустрічалося у Візантійській імперії. Звідти й прийшло на Русь із прийняттям християнської релігії. Насамперед його пов'язують із такою ранньохристиянською святою, як Софія. Вона ще відома як мати Віри, Надії, Любові.

Використовувалося це особисте найменування (розглянуте як повне ім'я Зосі) з 13-го ст., Що документально відображено в давньоруських джерелах. Ось деякі приклади. Таким ім'ям було охрещено єдину дочку Юрія Даниловича, другого Московського князя, яка народилася між 1297 і 1316 роками.

У 1390 р. Василь I Дмитрович, колишній Великим князем Московським і Володимирським, одружився на Софії Вітовтівні, литовській князівні.

Як звучить повне ім'я Зося?

Ще одна знаменита носійка імені – Софія Палеолог, племінниця Костянтина XI, останнього імператора Візантії. Спочатку її звали Зоєю, а ім'я Софія вона отримала лише вийшовши заміж на Русі.

Таким чином, вказане ім'я було закріплено в іменнику у Рюриковичів. Цим йому було забезпечено особливий статус, головним чином його почали використовувати в аристократичних сімействах.

У династії Романових

Софія як династичний ім'я було «успадковано» Романовими. Ця династія утвердилася після завершення Смутного часу. Софією звалася одна з дочок Михайла Федоровича, першого царя з Романових, яка померла в дитинстві.

Як звучить повне ім'я Зося?

Так звали і доньку Олексія Михайловича, наступного царя. Це Софія Олексіївна, царівна, яка наприкінці 18-го в. правителькою України, перебуваючи у конфлікті з Петром I. Він заснував нову лінію у династії.

Як звучить повне ім'я Зося?

Серед його нащадків більше не вживалося це ім'я. Але дві з російських імператриць до вінчання, у лютеранстві, були його носіями. Це Катерина II (Софія Августа Фредеріка) та Марія Федорівна, дружина її сина (Софія Марія Доротея Августа Луїза).

У 19-му ст. це ім'я було другорядною частиною в первісному імені імператриці Марії Олександрівни, а також і Марії Федорівни.

На закінчення вивчення варіантів повного імені у Зосі розглянемо частотність вживання другого їх.

У 18-19 століттях

Як звучить повне ім'я Зося?

Надалі ім'я Софія не втратило свого аристократичного статусу. У другій половині 18 ст. Воно вживалося переважно серед дворян. У цьому середовищі його частотність була на рівні 57 ‰. Тобто із 1000 врахованих його носили 57 осіб.

У цей час у дворян зазначене особисте найменування, як і інші, часто набувало французького звучання – Софі. Це відображено, наприклад, у «Війні та світі» Толстого. До речі, дружину великого письменника звали Софією Андріївною.

Наприкінці 19-го ст. спостерігалося зниження специфічності імені. Це сталося через те, що його популярність зросла і в інших станах. У зазначений період Софія входило до числа найпоширеніших серед жінок імен.

У радянський період та в наш час

У радянські часи частотність імені пішла вниз. У 1961 р. у десяти областях у центрі країни та у семи обласних містах серед новонароджених дівчаток було виявлено поодинокі випадки назви цим ім'ям.

А також невисокі показники були відзначені за кілька десятиліть у Ленінграді. Так, частотність імені народжених у період:

 • з 1920 по 1930 рік становила 4%;
 • з 1940-го до 1950-го – 3%;
 • з 1960-го до 1970-го – 2 %;
 • у 1980-ті – 3%.

У 21-му ст. ім'я знову набуло великої популярності. Воно стало одним із найпоширеніших із тих, які вибиралися для новонароджених. Статистика імен у жінок, що належать до слов'янської групи (росіян, білорусок, українок), народжених у 1998 р. в Алма-Аті, дала показник менше ніж 1%. Але 2005-го воно увійшло вже до першої п'ятірки.

За даними РАГСів Москви, що належать до 2008 р., ім'я Софія опинилося на дев'ятому місці у списку імен для новонароджених дівчаток, що включають найпоширеніші. 2001-го воно було в Москві вже найпопулярнішим. 2009-го в Хабаровському краї це особисте найменування було п'ятим за популярністю, а його частотність становила 38%. Слід зазначити, що у 2013 р. у всьому світі ім'я Софія було на третьому місці за популярністю.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua