мовою і в роті бородавка: лікування, видалення, причини

Вкрай рідко лікарі спостерігають таке відхилення, як бородавки мовою або в області ротової порожнини. Патологічний процес пов’язаний з папіломавірусом людини, що активно прогресує в організмі. У більшості випадків, новоутворення мають доброякісний характер. Рекомендується позбавлятися від бородавок, розташованих на слизовій рота, оскільки вони не тільки доставляють дискомфорт при вживанні їжі та розмові, але і піддаються постійному травматизму.

На языке и во рту бородавка: лечение, как удалить, причины
Зараження вірусом папіломи може спровокувати зростання бородавок в будь-якій ділянці тіла і навіть в ротової порожнини і на язиці.

Загальна інформація та види

Бородавки в ротовій порожнині — доброякісні новоутворення, викликані різними типами папіломавірусу. Нарости можуть формуватися на слизових оболонках рота, мови або вражати зовнішню частину губи. До складу бородавки, що сформувалася в ротовій порожнині, входять клітини поверхневого епітелію шкіри.

Всі бородавки в порожнині рота поділяють на реактивні та неопластические. Перший наріст формується в тому випадку, коли присутній постійний подразник, який негативно впливає на слизову оболонку рота. Неопластические нарости виникають набагато рідше, при цьому відзначається множинне формування вузликових новоутворень. Бородавки, що сформувалися в роті, на кінчику язика або в іншої частини, підрозділяють на такі види:

Вид Характеристика
Гострокінцеві бородавки Являють собою доброякісні нарости, який витягнуті і мають вигляд невеликих сосочків. Мають світло-рожевим забарвленням. Такі новоутворення часто травмуються під час жування їжі або при розмові. Нерідко спостерігається відразу кілька гострих бородавок. Переважно утворюються на корені язика або під ним.
Плоскі новоутворення Мають округлі форми і чіткі краї. Бородавка трохи виступає над рівнем шкірного покриву чи слизової оболонки. Пофарбовані в темно-червоний або насичений рожевий колір. Як правило, спостерігається одиничне новоутворення.
На языке и во рту бородавка: лечение, как удалить, причины
«Ротові» бородавки частіше виростають на вустах, поверхні мови, щоках, небі, іноді і на яснах.

Місця локалізації

Бородавки в роті і на мові здатні локалізуватися в різних місцях, вражаючи слизову і шкірний покрив. Виділяють такі основні місця розташування бородавок:

 • внутрішня сторона верхньої або нижньої губи;
 • область мови — кінчик, боки, нижня сторона;
 • в області щік або на небі, що властиво для плоского новоутворення;
 • на десні або зовні губи, що вкрай рідко діагностується.

Нерідко такий тип бородавки, який сформувався в ротовій порожнині, спостерігається в іншій частині тіла, особливо на руках або статевих органах.

Основні причини бородавок в роті і на мові

Основна причина, внаслідок якої з’явився наріст в ротовій порожнині, — вірус папіломи. Симптоматична картина виникає не відразу, щоб вірус активізувався необхідно мати ослаблений імунітет. Виділяють такі основні причини, які призводять до зниження імунітету та активізації папіломавірусу:

 • зміна гормонального фону при статевому дозріванні, вагітності або клімаксі;
 • наявність ендокринних хвороб;
 • постійні переживання, стреси і психологічні відхилення;
 • недолік в організмі вітамінів;
 • наявність хронічних патологій;
 • післяопераційний період;
 • вживання гормональних препаратів;
 • ВІЛ-інфекція.
На языке и во рту бородавка: лечение, как удалить, причины
Бородавками можна заразитися від хворої людини в побуті, статевим шляхом, внутрішньоутробно.

Шляхи зараження

Виділяють 4 основних шляхи інфікування:

Спосіб інфікування Особливості передачі вірусу
Контактно-побутовий Папіломавірус передається під час рукостискання, поцілунки, при обіймах. Нерідко інфікування відбувається в тому випадку, якщо здорова людина користувався особистими предметами гігієни хворого.
Статевий Бородавки в області мови і рота формуються після статевого контакту з інфікованою людиною. Можлива передача вірусу при вагінальному, оральному і анальному контакті.
Від матері до дитини Якщо мати має папіломавірус в організмі, то дитина, проходячи родовими шляхами, інфікується.
Самозараження Нерідко таке інфікування спостерігається у тому випадку, якщо хворий схильний гризти нігті на руках. При цьому патогенні мікроорганізми проникають в рот і залишаються на слизовій оболонці.

Симптоматика

Не завжди бородавки на мові і в роті з’являються після занесення в організм папіломавірусу. Інкубаційний період тривалий ― від місяця до кількох років. Ознаки починають виявлятися тоді, коли у інфікованої знижуються захисні механізми імунної системи. Хворий скаржиться на такі симптоми:

На языке и во рту бородавка: лечение, как удалить, причины
Іноді зараження бородавками викликає висип і свербіж, а так само біль при пережовуванні їжі.
 • наявність висипань на внутрішніх частинах щік, в області неба;
 • формування новоутворень, які мають опуклою або плоскою структурою.

Нерідко бородавка в області рота або мовою викликає свербіж і відчуття печіння. Можливий запальний процес на шкірному покриві або слизовій оболонці. При вживанні їжі або під час розмови хворий відчуває дискомфорт.

Небезпека бородавок в роті і на мові

Медики виділяють близько 100 штамів папіломавірусу, третина з яких здатні спровокувати ракове захворювання. Новоутворення ротової порожнини і на язиці викликаються такими типами вірусу папіломи: 1, 2, 3, 16, 18. У більшості випадків у пацієнтів з бородавками у роті діагностується 16 генотип папіломавірусу, який відноситься до онкогенних штамів.

На языке и во рту бородавка: лечение, как удалить, причины
Бородавки у роті не тільки викликають дискомфорт, але і є потенційним джерелом ракового переродження.

Якщо новоутворення мовою або в роті початок перероджуватися в ракову пухлину, то хворий буде спостерігати наступні ознаки:

 • освіта викликає хворобливі відчуття;
 • виник свербіж і печіння;
 • пошкоджену ділянку почервонів;
 • утворилися кровоточиві рани на місці новоутворення.

Бородавки у дітей

Новоутворення мовою і в роті у дитини не є рідкістю, оскільки багато дітей не особливо ретельно дотримуються гігієни, що є основною причиною їх інфікування. Нерідко діти беруть в рот брудні руки і предмети, на яких може бути вірусні мікроорганізми. У дітей новоутворення на мові виникає з таких причин:

На языке и во рту бородавка: лечение, как удалить, причины
Бородавки у дітей у роті вимагають негайної терапії.
 • постійні респіраторні захворювання;
 • наявність захворювань шлунково-кишкового тракту;
 • алергічні реакції;
 • гормональний дисбаланс в підлітковому віці.

Спостерігаються утворення невеликого розміру, які пофарбовані в світло-рожевий колір. Дітям новоутворення мовою і в роті доставляють більше проблем і переживань. У дитини нерідко травмується бородавка, що провокує ускладнення патології. Якщо вчасно не позбутися від бородавки у дитини, то незабаром патогенні новоутворення сформуються в горлі.

Діагностика

Якщо з’явилася бородавка мовою або у роті, рекомендується проконсультуватися у стоматолога, дерматолога або отоларинголога. При першому огляді фахівець здатний відрізнити бородавку від іншого новоутворення. При необхідності призначаються діагностичні процедури, які визначать тип папіломавірусу і з’ясують ступінь онкогенності. Такими процедурами є:

 • ПЛР-аналіз, при якому можливо виявити кількісну присутність папіломавірусу;
 • проведення біопсії і гістологічного дослідження.

Лікувальні заходи

Консервативне лікування

Усунути повною мірою папіломавірус з організму неможливо, тому хворим призначається консервативна терапія, яка спрямована на придушення патогенних мікроорганізмів і підтримання імунної системи. Консервативне лікування бородавок на мові і в роті грунтується на прийомі таких засобів:

На языке и во рту бородавка: лечение, как удалить, причины
Препарати від бородавок у роті призначає лікар, а так само потрібно дотримуватися дієти і гігієну в період лікування.
 • Імуномодулятори. Лікар прописує приймати цинк і сульфати в таблетированном вигляді. Нерідко інтерферон вводять безпосередньо в новоутворення у роті.
 • Антивірусні засоби, які не дають папилломавирусу поширюватися.
 • Застосування ретиноїдів, які здатні зупинити розростання бородавки.

Важливим є дотримання правил гігієни ротової порожнини. Необхідно ретельно чистити зуби і всю ротову порожнину. Після вживання їжі полоскати рот і чистити зуби за допомогою спеціальної нитки.

Як видалити: клінічні методи

Якщо консервативна терапія не принесла очікуваного результату, тоді рекомендується видалити бородавку у роті або мовою за допомогою оперативного втручання. Можливо застосування наступних процедур:

 • Застосування променя лазера, який припікає новоутворення у роті. Лазерне видалення проводиться під місцевою анестезією, тому хворий не відчуває болю.
 • Криодеструкционный метод передбачає застосування рідкого азоту, заморожує патогенні клітини, які незабаром відмирають.
 • Використання електрокоагуляції грунтується на усуненні бородавки за допомогою електричного струму.
 • Радіохвильовий метод вважається найбільш прийнятним і безпечним способом видалення бородавок мовою та у роті.

Народні засоби

Не варто самостійно добирати засоби народної медицини, оскільки висока ймовірність виникнення опіків мовою та у роті. Усунути бородавку можна за допомогою таких природних компонентів:

 • нанесення часникового соку або олії часнику на освіту до 6-ти разів на день;
 • використання масла прополісу;
 • використання молочного соку чистотілу і кульбаби, якими полощуть ротову порожнину;
 • застосування соку кислих яблук;
 • нанесення на освіту соку сирої картоплини.
На языке и во рту бородавка: лечение, как удалить, причины
Гігієна рота, безпечний секс, сильний імунітет — застава запобігання зараження ротовими бородавками і припинення їх рецидиву.

Профілактика

Основним профілактичним заходом, який не дозволяє спровокувати бородавки мовою, є підтримання гігієни ротової порожнини. Важливим є дотримання правильного харчування і відмова від шкідливих звичок. Не рекомендується практикувати скороминущі полові зв’язки без застосування контрацептивів. Необхідно регулярно відвідувати стоматолога і отоларинголога і вчасно лікувати хвороби ротової порожнини.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: