25 перших симптомів раку

Лікар-терапевт Олександр Олександрович Лаврищев назвав усі перші симптоми раку у жінок та чоловіків – кожен із них дуже важливо помітити вчасно – а також фактори, що посилюють ризики онкології.

25 перших симптомів раку

У плані онкологічних ризиків у медицині існує концепція «червоних прапорів» — вона відноситься до ознак і симптомів, які можуть вказувати на серйозний чи потенційно небезпечний для життя стан. Це попереджувальні знаки, які спонукають медичних працівників провести поглиблене обстеження та бути особливо уважними для того, щоб не заподіяти пацієнтові шкоди, пропустивши небезпечний стан. Червоні прапори можуть бути різними для різних станів (крім раку, до небезпечних станів, наприклад, відноситься туберкульоз, ВІЛ-інфекція, апендицит та інші), але сьогодні ми поговоримо про головні симптоми (читай: червоні прапори) онкологічних захворювань, про те, як визначити рак. Ми поділимо ознаки можливого онкологічного захворювання на три групи: головні, другорядні, умовні.

Перші симптоми раку

Головні

Головними симптомами можливого онкологічного захворювання є:

1. Нез'ясовна втрата ваги

У нормі людина може худнути під час дієти та/або регулярної фізичної активності; можливі варіанти і з тим, що людині були виписані деякі ліки, що мають здатність зменшувати масу тіла. Однак якщо людина худне сама по собі (це може відчуватися по одязі або бути видною на терезах) – це привід негайно звернеться до лікаря.

2. Постійна та наростаюча згодом слабкість і втома

В основі онкологічних захворювань лежить неконтрольований ріст пухлин, який здатний підкоряти різні процеси в тілі людини. Якщо говорити простіше: пухлина змушує віддавати собі все найкраще, і в процесі такого вибухового зростання в кров виділяються продукти обміну, які ніби отруюють людину. Тому він не тільки постійно почувається втомленим, але й відчуває поступову втрату сил, що наростає.

3. Постійний біль, який не проходить після прийому знеболюючих препаратів

Багато пухлин можуть здавлювати навколишні нерви і проростати в кістки – це часто супроводжується дуже сильним болем, від якого не допомагають засоби в домашній аптечці. Для боротьби з онкологічним болем у 80-х роках XX століття було розроблено цілу систему заходів, тому допомогти тут може лише грамотний лікар.

4. Постійний кашель або захриплість, кровохаркання

Рак дихальних шляхів не лише представлений одним раком легень – він вражає всі можливі відділи: ніс, горлянку, гортань, трахею, бронхи. Найчастішим симптомом таких видів раку є кашель. Якщо пухлина вражає голосові зв'язки — у людини змінюється голос, вона стає хрипкою (на цій стадії людина може перебувати багато років). Тому важливо звертатися до лікаря з будь-яким кашлем чи захриплістю голосу, які не проходять протягом 4 тижнів. Також грізним симптомом є кровохаркання – відкашлювання крові, щоправда, цей стан може бути властивий і туберкульозу. Тому з появою крові при кашлі, потрібно негайно звернутися до лікаря.

5. Будь-яка незрозуміла лихоманка протягом чотирьох тижнів або більше

Особливо якщо за неї з'являється нічна пітливість. В цілому, така лихоманка властива різним хворобам, а не тільки раку. Проте всі ці хвороби досить грізні – не відкладай похід до лікаря.

25 перших симптомів раку

6. Також серед симптомів раку у чоловіків і жінок — будь-які кровотечі, що повторюються, не укладаються в концепцію норми

Зрозуміло, що менструальні кровотечі — це нормальний вид кровотеч, що повторюються, проте якщо вони стають незвично рясними, болючими, тривалість менструацій збільшується в часі — це все одно привід відвідати гінеколога. В іншому, будь-які кровотечі з людського тіла, які тривають більше 3 днів – це привід задуматися про рак і відвідати лікаря. Яскравим прикладом є кишкові кровотечі, коли пацієнт відчайдушно і довго бореться з геморою, а це виявляється рак прямої кишки.

7. Зміни у роботі кишечника або сечового міхура

Такі як запор, діарея, особливо з кров'ю у сечі чи калі. Пухлини можуть перекривати просвіт внутрішніх органів, заважаючи проходження біологічного вмісту за ними. Оскільки пухлина зростає — ситуація з часом погіршуватиметься. Тому якщо ти страждаєш на порушення стільця або сечовипускання понад чотири тижні і особливо якщо симптоми поступово посилюються — не відкладай похід до лікаря. Наявність у калі та сечі крові – так само поганий симптом, і відвідати лікаря краще негайно.

8. Намацувані утворення у будь-якій частині тіла

Всі люди регулярно обмацують своє тіло, наприклад під час миття ванни. Іноді про наявність у людини дивної освіти у тілі може сказати його сексуальний партнер. Запам'ятай: будь-які незвичайні освіти, особливо якщо їх там раніше не було, це привід відразу звернеться до лікаря.

9. Зміни зовнішнього вигляду родимок

Якщо родимки швидко ростуть, змінюють форму, у них з'являються вкраплення іншого кольору, вони сверблять, болять, кровоточать — якнайшвидше зверніться до лікаря. Меланома — це дуже швидка пухлина, до того ж вкрай небезпечна навіть наприкінці першої третини ХХІ століття.

10. Утруднення ковтання їжі

Всі ми колись, намагаючись швидко їсти, відчували біль у грудній клітці при проходженні великого шматка їжі стравоходом. Якщо ця подія повторюється і ніяк не пов'язана з необережною їжею — якнайшвидше відвідати лікаря. Те саме стосується ситуації, коли вже виникають проблеми з ковтанням води. Це може бути одним із способів, як визначити рак горла, які аналізи здати у такому разі, підкаже лише лікар.

11. Нез'ясовна нудота або блювання

Якщо протягом трьох днів і більше тебе з якихось причин мучить нудота або блювання, слід звернутися до лікаря. Більшість таких симптомів в результаті можна пояснити інфекцією, запаленням, проте проблема полягає в тому, що в наші дні рак шлунка – це дуже рідкісне, але надзвичайно смертоносне захворювання, якщо пропустити його перші стадії, тому важливо знати ранні симптоми раку.

12. Постійні головні болі, запаморочення або судоми (епілепсія) у пізньому віці

Пухлини головного мозку, коли вони ростуть, стискають мозок. На відміну від інших органів, мозок укладений у кістковий череп, тому «посунутись» він не може. Наростання тиску всередині голови призводить до сильних болів, випадання функцій мозку (зір, слух, рух, смак), і майже завжди супроводжується сильним головним болем. У тяжких випадках трапляються епілептичні напади. Епілепсія у звичайному житті – це вроджений стан, який проявляється у ранньому віці. У дорослому житті це майже завжди сигнал про дуже серйозну небезпеку. Чи не відкладай похід до лікаря.

Другорядні фактори, симптоми та ознаки раку

25 перших симптомів раку

Їх слід розглядати як «підсилювачі» ймовірності онкологічного захворювання. Тобто, якщо тебе турбують симптоми з першого списку — симптоми та фактори з другого значно збільшують шанс на те, що йдеться саме про рак. До них відносяться:

 1. Куріння. Подвоює шанси на те, що це рак. У випадку з раком дихальної системи або сечового міхура куріння підвищує ризики в 4 рази.
 2. У твоїй сім'ї є випадки раку. Хоча сама собою онкологія не успадковується, існує ймовірність схильності до неї.
 3. Якщо у сім'ї у кровних родичів є випадок раку передміхурової залози та молочної залози. Тоді шанси на ці види онкології подвоюються. У разі ознаки раку в жінок, симптоми хвороби варто обстежити відразу.
 4. Робота на шкідливому виробництві. Якщо ти не знаєш, чи працюєш ти на шкідливому виробництві — звернися до свого роботодавця та лікаря-профпатолога для отримання роз'яснень.
 5. Народження чи проживання у місті з несприятливою екологічною обстановкою.
 6. Ти майже не готуєш сама, а волієш їсти напівфабрикати, сосиски та ковбаси. Це значно збільшує ризик раку шлунково-кишкового тракту. Те саме стосується того, що ти їси тільки червоне м'ясо (яловичина, телятина, ягнятина, баранина, свинина).
 7. Ти без призначення лікаря приймаєш полівітаміни, особливо великими курсами.

Умовні симптоми

25 перших симптомів раку

Вони становлять ситуації, створюють сприятливе середовище для виникнення онкологічних захворювань:

 1. Ти пропустила свій щорічний огляд у лікаря.
 2. Ти не проходила обов'язкових профілактичних обстежень, покладених тобі за віком. Наприклад, дорослим людям після 45 років необхідно хоча б раз у житті зробити колоноскопію, а ще краще повторювати її кожні 5-10 років. Для профілактики раку існує певний набір тестів, покладених за статтю та віком.
 3. Якщо ти жінка і пропустила свій щорічний огляд у гінеколога. Симптоми раку у жінок на ранніх стадіях може виявити лише лікар.
 4. Якщо ти жінка, і уникаєш робити мамографію. Часто жінкам ця процедура видається болісною — але тут все залежить від клініки та лікаря. Після 40 років найдостовірнішим способом виключити рак молочної залози є мамографія – не потрібно обманюватись щодо УЗД.
 5. Якщо ти куриш понад 10 років і ніколи не робила низькодозову комп'ютерну томографію легень. У кращому випадку пацієнти, що палять, можуть стурбуватися щодо флюорографії або рентгену легень, проте найбільш інформативна низькодозова КТ легень. Виконувати її слід кожні 3 роки, якщо ти продовжуватимеш курити.
 6. Якщо ти чоловік і вважаєш, що колоноскопія (введення відеокамери в кишечник через задній прохід) позбавить тебе мужності. Насправді, така установка легко може позбавити тебе життя, і мужність вже буде ні до чого. Те саме стосується пальцевого дослідження простати в уролога — справжній чоловік досить сміливий, щоб дати оглянути лікарю свої тили. Це дуже важливе обстеження раком.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua