“Я що – хворий?”: 6 способів умовити родича сходити до лікаря

Чому важливо говорити з близькими про здоров'я та як це зробити? Залякувати чи волати до здорового глузду? Розбираємось.

Відмова – сигнал про страх

У переважній більшості випадків відмова від обстеження – це прояв тривожного уникнення. Людина потрапляє в хибне коло своїх прихованих страхів. Виходить, що коли він не знає про стан здоров'я, він може думати про те, що здоровий і внутрішньо відчувати себе в безпеці. І оскільки потреба в безпеці одна з базових, це й надалі підкріплюватиме механізм уникнення тривожного походу до лікаря. Якщо ти помічаєш у себе подібний механізм відкладання походу до лікаря, постав собі питання: що простіше вилікувати — занедбану хворобу чи зайнятися профілактикою?

Профілактика та поінформованість — два найважливіші ключі, які допоможуть виявити хворобу на ранній стадії і, не гаючи часу, почати лікування. Чек-апи в цьому випадку – найкращі помічники. Добре, якщо ми самі розуміємо та проходимо необхідні обстеження. Але що зробити у тому випадку, якщо консультація фахівця необхідна нашим близьким: батькам, подружжю чи іншим родичам? І як вчинити, якщо близький активно відмовляється від походу до лікаря?

Як поговорити з близькими про необхідність перевірки здоров'я

  1. Не тисни і не залякуй людину, прийми її небажання та негативні емоції, вислухай побоювання. Не всі повністю усвідомлюють причини, через які уникають візиту до медика: за лінощами та небажанням може ховатися страх почути щось страшне та неприємне та неготовність до змін життя після можливого діагнозу.
  2. Підтримай близьких. Важливо сказати про те, наскільки вони важливі та цінні для тебе, і, отже, стан їхнього здоров'я також важливий для тебе.
  3. Наведи аргументи про те, наскільки цінний внесок твого родича в сім'ю. Наприклад, якщо він відповідає за матеріальне забезпечення дітей, то його здоров'я дуже важливо для того, щоб він і надалі міг виконувати свої зобов'язання.
  4. Якщо сім'ї близьких є діти, можна послатися те що, що молоде покоління бере приклад зі старших і важливо показати правильне ставлення до здоров'я.
  5. Розкажи, як огляд дозволить покращити самопочуття та підвищити рівень життя. Простий приклад – досить часто сонливість та слабкість пов'язані з авітамінозом – підібране лікування може значно покращити самопочуття. А якщо не знати про проблему, можна списувати все на стрес та вік.
  6. Апелюй до того, що регулярний чек-ап важливий для збереження його здоров'я і багато проблем легко коригуються на ранніх стадіях.

Вчасно проходити перевірку здоров'я — це означає піклуватися про себе і, як наслідок, про своїх близьких. Захворювання, знайдене на ранній стадії, можна вилікувати швидше і з меншими втратами.

Кожен четвертий учасник опитування (25%) зізнався, що відмова родича пройти огляд привела до розвитку захворювання, яке можна було виявити раніше.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua