Коли у дітей з’являються родимки і родимі плями

Когда у детей появляются родинки и родимые пятна

Родимки (невуси) виявляються на тілі кожної людини незалежно від статі і віку. Вони з’являються протягом життя. Більшість невусів безпечні. Вкрай рідко вони перероджуються в злоякісну пухлину.

Причини появи

Освіта родимок обумовлено дією меланоцитів. Клітини виробляють особливий пігмент меланін, відповідальний за забарвлення шкіри і утворення невусів і пігментних плям.

Найбільш часта причина появи родимок – спадковість. При цьому їх кількість і розташування у дитини і батьків може збігатися. Іноді таке зазначається у представників кількох поколінь.

Невуси утворюються на тлі гормональних змін у дітей 2-3 років, в період статевого дозрівання, під час вагітності та менопаузи.

Зовнішні фактори. Перший – вплив ультрафіолету. При систематичному перебування під сонячними променями в організмі виробляється меланін. У результаті з’являються нові освіти, старі можуть збільшуватися, міняти колір.

Посттравматичні родимки. Утворюються рідко, викликані травмою, укусами комах або вірусними інфекціями шкіри. Спочатку освіти мають світлий відтінок, з часом набувають насичений колір.

Коли з’являються родимки

Звичайно діти народжуються з чистою шкірою. У новонароджених можуть виявлятися вроджені родимі плями. У дівчаток такі пігментні зміни шкіри зустрічаються в 4-5 разів частіше, ніж у хлопчиків. На відміну від смаглявих, світлошкірі і світловолосі діти більш схильні до появи родимих плям.

Вік активного появи родимок у дітей – від 6 місяців до 3 років, 5-7 років, 13-25 років.

Невуси з’являються пізніше: від півроку до 3 років. Немовлят з 6 місяців батьки беруть на пляж, на дачу і в парк. Навіть через кілька годин перебування на сонці у малюків з’являються перші родимки. Спочатку вони виглядають як плоскі ледве помітні цятки. Поступово вони темніють і можуть ставати трохи опуклими.

Наступний етап активного появи родимок у дітей – з 5 до 7 років. Це період активного росту дитини, також він набирає вагу, формуються адаптаційні властивості організму, активізується діяльність меланоцитів.

Велика частина родимок, які залишаться на все життя, з’являються з підліткового віку й до 25 років.

Різновиди

Невуси утворюються на всіх ділянках тіла: на обличчі, шиї, животі, спині, кінцівках і навіть на волосистій частині голови. Вони відрізняються розміром, формою, кольором і типом.

Класифікація родимок
Назва Опис
Звичайні плоскі і опуклі родимки Колір: світло-коричневий, темно-бурий, чорний. Мають гладку поверхню, з них можуть рости волосся. Розмір – від 1 мм до декількох див. В нормі діаметр не перевищує 6 мм.
«Монгольське пляма» Різновид пігментних плям. Скупчення меланіну відбувається в глибоких шарах епідермісу, з-за чого родимка набуває блакитний відтінок.
«Винна пляма» Плоске червоне новоутворення. Виникає на обличчі або голові. По мірі дорослішання дитини воно збільшується. Іноді зникає самостійно.
Висячі родимки Розрізняють доброякісні та злоякісні. Утворюються з епітеліальних клітин. Становлять небезпеку, так як часто травмуються.
Гемангіома Судинне доброякісне новоутворення в підшкірних тканинах. З’являється з-за розкритих кровоносних судин. Відтінок варіюється від світло-рожевого до насиченого червоного. Виявляється в перші місяці життя. Мо міру росту дитини може збільшуватися в розмірах. При пошкодженні гемангіоми можлива кровотеча. Такі родимки можуть зникати у дітей мимовільно до 10 років.
«Прикус лелеки» Родима пляма лососевого кольору. З’являється одне велике або безліч дрібних почервонінь. Вони локалізуються в потиличній області, на переніссі або століттях. Утворюються внутрішньоутробно або в момент народження-за тиску м’язів матки і кісток тазу матері. При неспокої дитини пляма стають яскравішими. З часом воно блідне, до 5 років повністю зникає. Рідко «прикус лелеки» зберігається протягом усього життя.

Велику небезпеку представляє злоякісна родимка. При переродження невуса в меланому новоутворення стає асиметричним, його краю з нерівними, зубчастими, колір – неоднорідним. Його розмір швидко збільшується.

У дітей родимки рідко перероджуються в рак. У групі ризику – обличчя з генетичною схильністю і часто перебувають під ультрафіолетовими променями.

Способи видалення

Якщо новоутворення стрімко збільшується в діаметрі, змінює колір, свербить, болить або кровоточить, обов’язково проконсультуйтеся з дерматологом. Рішення про необхідність видалення невуса приймає лікар на основі візуального огляду та лабораторних аналізів.

Видалення родимок проводиться наступними способами:

  • Кріодеструкція: тканини новоутворення руйнують рідким азотом. Безкровний Метод і практично безболісний. Після процедури не залишається рубців. Недолік – відсутність можливості провести гістологічний аналіз.
  • Лазерна терапія – найменш травматична методика. На місці родимки може залишатися малопомітний шрам.
  • Електрокоагуляція: новоутворення видаляється з допомогою электроволн. Після процедури залишається ранка, яка вимагає ретельного догляду. З часом вона покривається кіркою і повністю заживає.
  • Радіохвильове видалення з допомогою високочастотних хвиль.
  • Хірургічний метод застосовується для видалення великих і злоякісних невусів з допомогою скальпеля. На ранку накладаються шви. Реабілітаційний період найбільш тривалий.

Після видалення родимки обробляйте шкіру антисептичним розчином. Щоб прискорити загоєння, не мочіть рану, не наносити на неї косметичні засоби.

Прогноз сприятливий: 95% хворих після своєчасного видалення злоякісного новоутворення повністю одужують. Якщо проведена терапія пізно, шанси на одужання складають всього 20%.

Профілактика ускладнень

Специфічних щеплень від родимок не існує. При цьому можна знизити ймовірність виникнення ускладнень, зокрема меланоми.

Кращий спосіб профілактики – правильний догляд за невусами.

  • Намагайтеся не травмувати їх одягом, гребінцем або руками.
  • Носіть помірно облягаючі речі, відмовтеся від нижньої білизни з металевою фурнітурою, бісером або стразами.
  • Якщо родимки ростуть волосся, акуратно зрізайте їх ножицями, а не висмикуйте пінцетом.

Мінімізуйте негативний вплив ультрафіолету. При знаходженні на сонці використовуйте водостійкий сонцезахисний крем із захистом SPF 30+ і вище. Кожні 2 години і після купання наносите засіб повторно. Не відвідуйте пляж під час найбільшої сонячної активності з 12 до 16 годин дня. По можливості відпочивайте в затінку, носіть капелюх або кепку.

Відпочиваючи на морі, не заклеюйте родимку пластиром. У такому разі невус піддається ще більшому впливу: тепло в поєднанні з вологим середовищем служать сприятливим середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів.

Ні в якому разі не видаляйте родимки самостійно. Ретельно контролюйте динаміку їх змін. При появі занадто великої кількості нових невусів або трансформації старих обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: