Чому з’являються родимки на тілі: про що сигналить організм

Почему появляются родинки на теле: о чем сигналит организм

Немає людини, у якої не було б жодної родимки. Але якщо на тілі новонародженого родимих плям практично немає, то до 4 років вони стають помітні, а у дорослої людини може бути до 150 цяток різних розмірів. Більшість нових родимок з’являються до 30 років. Чому з’являються родимки і як цьому запобігти?

Вроджені причини

Зазвичай немовлята не мають невусів або їх розміри так малі, що ті практично нерозрізнені. Але деякі немовлята народжуються з так званими червоними родимками, або ангиомами. Родимками їх називають вельми умовно: такі утворення – це проміжна ланка між пухлиною і пороком ембріонального розвитку.

Передумови до появи червоних родимок (ангіом) формуються ще в період вагітності.

Якщо майбутня мама застосовувала деякі медикаменти, перенесла ГРВІ в першому триместрі виношування або проживала в несприятливих екологічних умовах, у немовляти при народженні або на першому році життя можуть з’явитися червоні родимки. Це аномалії кровоносних або лімфатичних судин. Їх розмір може варіювати від крихітного до гігантського.

Червоні родимки рідко перероджуються в онкологічні форми, але вкрай вразливі. Вони гірше протистоять інфекції, можуть нагноюватися, провокувати порушення з боку органів почуттів, якщо розташовуються по відношенню до них надто близько. Деякі ангіоми можуть спонтанно регресувати, зникаючи з віком. Якщо новоутворення зростає, вражає велика ділянка, що локалізується в області голови або шиї, схильне до виразки та кровотечі, його видаляють оптимальним способом.

Генетика

Існує міф про те, що родимки можуть передаватися у спадок. А деякі вірять в те, що у близьких родичів родимі плями розташовуються на одних і тих же місцях і навіть однакові за формою. Але цей факт не отримав достовірного підтвердження.

У спадок передаються схильність до невусам, а також деякі захворювання, які викликають їх появу. Але точне розташування, форма, кількість невусів індивідуальні. Підтвердженням служить той факт, що у однояйцевих близнюків родимки не збігаються.

Ультрафіолет

Інсоляція – одна з головних причин, які призводять до появи родимок. Це агресивний фактор, від впливу якого шкіру, захищають клітини меланоцити. Вони перешкоджають проникненню випромінювання в організм, виробляючи меланін. Він відбиває сонячні промені згубні. Якщо захисна система міцна, то ультрафіолетові промені викликають рівномірне утворення пігменту, що зовні виглядає як засмага. Але в деяких ситуаціях виробляється меланін нерівномірно, накопичуючись в певних місцях, утворюючи пігментні плями. Тому після засмаги нерідко можна виявити на тілі нову родимку або збільшення старої. У рідкісних випадках УФ-промені запускають процеси малігнізація новоутворень. Разові сонячні ванни можуть не принести шкоди. Але шанувальники інтенсивного загару і завсідників соляріїв знаходяться в групі особливого ризику.

Почему появляются родинки на теле: о чем сигналит организмЯкщо на тілі є багато родимок, слід обмежити перебування на сонці.

Найбільш небезпечні солярій і ультрафіолет для людей з білою шкірою, світлим, рудим кольором волосся, сірими та блакитними очима. Людям з таким типом зовнішності необхідно обмежувати перебування на сонці в період його найбільшої активності – з 11 до 16 годин. Під час сонячних ванн слід використовувати сонцезахисний крем, носити одяг з бавовни, яка не пропускає ультрафіолет.

Гормони

Гормональний зсув стає причиною стрімкого появи нових невусів на спині, обличчі, грудях та інших частинах тіла. Піки утворення нових родимок припадають на наступні життєві етапи:

  • період статевого дозрівання (з 12-14 до 18-20 років);
  • у жінок – вагітність, тижня після пологів, абортів і перед початком клімаксу;
  • у чоловіків – травми яєчок або хірургічні операції на геніталіях, посилена вироблення естрогенів, дисбаланс гіпоталамо-гіпофізарної системи;
  • у осіб обох статей – стрес, важкі захворювання.

В цей час необхідно контролювати гормональний фон і при можливості корегувати його медикаментозним шляхом. Але робити це можна тільки при відсутності протипоказань і за рекомендацією лікаря.

Захворювання

Ряд захворювань викликає поява нових родимок. Одні носять спадковий характер, інші виникають в результаті генетичних відхилень, треті – через інфекцій.

Синдром диспластичного невуса

Спадкове захворювання, при якому на тілі з’являється багато невусів коричневого кольору, неправильної форми, великого розміру, на одному рівні з шкірою. Синдром може проявлятися, якщо у кровних родичів є меланома. Патологія безпечна, але має шанси злоякісного переродження, які збільшуються з віком.

Множинний себорейний кератоз

Спадкове захворювання, симптоми якого з’являються у людей старше 30 років. Викликає утворення шорстких опуклих коричневих родимок. Може перероджуватися в плоскоклітинний рак шкіри.

Множинні сенільні ангіоми

Судинні родимки рубіново-червоного кольору. Вони не турбують в молодості, але до старості ростуть і кровоточать. У лікуванні зазвичай не потребують.

Лентиго

Освіта невусів всіляких розмірів з чіткими контурами. Лентиго буває просте, сонячне та злоякісні (меланозу Дюбрея).

Генералізований епідермальний невус

Аномалія формування епідермісу плода, при якій у дитини з’являються численні бородавки, більш помітні з віком. Зазвичай вони безпечні і заподіюють лише психологічний дискомфорт.

Пігментна ксеродерма

Спадкова патологія, при якій шкіра стає чутливою до ультрафіолету. Може викликати доброякісні та злоякісні пухлини.

Синдром Горліна

Генетичне порушення, при якому на голові і шиї з’являються родимки різноманітного розміру. Патологія поєднується з кістковими дефектами, кістами зубів, зміною форми черепа. З віком гірше піддається лікуванню.

Туберозний склероз

Генетична аномалія, при якій з’являються множинні пухлиноподібні освіти не тільки на шкірі, але й на внутрішніх органах, в тому числі з порушенням їх функцій.

Генералізована саркома Капоші

Хвороба кровоносної системи, яка прогресує на тлі імунодефіциту у хворих на Снід, реципієнтів органів. Родимки при цьому є метастазами. Захворювання смертельно.

Вік

Зазвичай повна карта невусів формується до 24 років, потім їх поява йде на спад. Після 30 років новоутворення практично не з’являються, їх точно не буває в пенсійному віці.

Те, що ми помилково приймаємо за родимки, насправді – старечі пігментні плями, або кератоми. Це специфічні утворення, які більше схожі на веснянки. Спочатку невеликі плями, потім виростають до 1-2 см і роговеют. Кератоми можуть бути одиничними і множинними, можуть безсимптомно зникати, коли відмерлі тканини обсипаються. На думку вчених, кератоми утворюються під дією ультрафіолетових променів.

Небезпечні нові родимки

Родимки являють собою шкірні аномалії і пов’язані з невеликим ризиком злоякісного переродження. Тому важливо контролювати кожну з них і звертатися до лікаря, якщо виявляються наступні зміни:

  • кровотеча, виділення сукровиці;
  • зміна кольору, розміру, форми освіти;
  • поява лусочок, виразок;
  • запалення, свербіння в області невуса.

При відсутності таких ознак родимки – не патологія, поява їх у великих кількостях прирівнюється до нормального стану шкіри. Але все ж таки слід уникати надмірної інсоляції. Ультрафіолет може викликати безконтрольне зростання родимок, тим більше якщо ви належите до одного з типів, для яких засмага особливо небезпечний. Якщо невус викликає у вас занепокоєння, зверніться за консультацією до дерматолога.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: