Капілярна гемангіома: причини, симптоми, лікування

Капиллярная гемангиома: причины, симптомы, лечение

Капілярна гемангіома – це пухлина, яка утворюється з видозмінених кровоносних судин. Це одна з різновидів ангіом. На відміну від злоякісних утворень, ці пухлини здатні до метастазування і можуть самостійно зникати. Найчастіше вони локалізуються на обличчі. Найбільше незручностей приносять ущільнення в області очей. Можливе ураження внутрішніх органів з хорошим кровопостачанням: правої частки печінки, селезінки, головного мозку. За статистикою, захворювання зустрічається у 1-2% населення планети. Які причини капілярної гемангіоми і яке лікування потрібно?

Причини

Точно визначити, що призводить до розвитку судинних гемангіом, медицині не вдалося. Проте вчені змогли виділити певні провокуючі фактори. Наприклад, у новонароджених патологію викликає внутрішньоутробне порушення поділу капілярів. Інша причина – гіпоксія шкіри. З-за нестачі кисню відбувається гиперпролиферация (прискорене розростання) кровоносних судин.

Можливе формування пухлини з-за:

 • впливу ультрафіолетових променів,
 • проблеми з ендокринною системою,
 • хвороби внутрішніх органів і нервових розладів.

Існує категорія людей, найбільш схильних до появи капілярної гемангіоми. Захворювання провокують такі фактори:

 • Спадковість: небезпека зростає, якщо близькі родичі страждали такою ж патологією.
 • Певний вік: якщо жінка вагітніє після 35 років, є ризик розвитку гемангіоми у дитини. Діти, що з’явилися на світ з низькою вагою і недоношені, більш схильні до хвороби.
 • Патології вагітності резус-конфлікт матері, простудні нездужання або порушення гормонального фону в момент формування серцево-судинної системи малюка.
 • Шкідливі звички, прийом медичних препаратів і стресові навантаження під час виношування плоду.
 • Стать: у чоловіків капілярна гемангіома зустрічається вкрай рідко.
 • Раса: люди з білою шкірою знаходяться в групі ризику.

Симптоми

У немовлят капілярний новоутворення здатна поступово зменшуватися, а потім і зовсім зникати. Але іноді воно збільшується в розмірах і охоплює всі великі ділянки шкіри. При цьому неприємних відчуттів, лущення або болю не виникає. Хворого турбує лише зовнішній дискомфорт.

Колір гемангіоми насичений, з коричневим або червоним відтінком. Краю зубчасті, чітко виділяються на тлі інших ділянок шкіри. Локалізуючись на обличчі, пухлина впливає на органи зору, слуху та дихання. У таких випадках необхідно негайно видалити.

Капілярна гемангіома на шкірі не викликає хворобливих відчуттів.

Особливу небезпеку представляє капілярна гемангіома печінки. Симптоматика відсутня, тому виявити пухлину досить важко. Якщо вона розірветься, летального кінця не уникнути. Іноді новоутворення зустрічається в селезінці. Про його існування можуть свідчити біль у лівому підребер’ї.

Капілярна гемангіома у головному мозку призводить до головних болів, тривожних станів і порушень сну.

Методи діагностики

Капілярна гемангіома виявляється при огляді.

 • Якщо при народженні вона має вигляд невеликої точки на тілі малюка, то через 2-3 місяці це вже досить велике пляма з гладкою поверхнею.
 • При ретельному розгляді видно малюнок, що нагадує судинну зірочку.
 • При натисканні на пухлину вона змінює забарвлення з яскравої на бліду.

На внутрішніх органах капілярна гемангіома виявляється на УЗД. Дослідження визначає глибину розташування, структуру і ступінь розвитку ущільнення. В додаток може призначатися комп’ютерна томографія (КТ). Методика дозволяє зробити знімок на моніторі в збільшеному розмірі.

Аналіз крові визначить доброякісність новоутворення за онкомаркерам ракових клітин. За допомогою рентгена встановлюють локалізацію капсули гемангіоми. У крайніх випадках проводиться біопсія.

Консервативні методи лікування

На підставі аналізів і за результатами спостереження за поведінкою судинної гемангіоми фахівець приймає рішення про необхідність лікування. Для початку лікар виключає інші патології. Потім певний час фіксує зміни в кольорі, формі і розмірах новоутворення. До початку другого місяця життя дитини ніяке втручання в пухлину не робиться. Лікування здійснюють у 3, 6 та 12 місяців.

Електрокоагуляція

При невеликих капілярних гемангіомах (до 5 мм), розташованих на шкірі, використовується електрокоагуляція. Процедура передбачає одноразову обробку пухлини електричним струмом. Після цього хворий залишається на стаціонарному лікуванні або відправляється на амбулаторне. Після електрокоагуляції уражена тканина засихає, утворюючи кірку. Надалі вона зникає, залишаючи чисту шкіру.

Перевага методу – висока швидкість операції і мала травматичність. Оскільки процедура досить болюча, застосовується місцева анестезія. Показання для її призначення – гемангіоми на нозі, руці, пальцях, спині і грудях.

Кріотерапія

При невеликих утвореннях вдаються до кріотерапії. Ущільнення обробляють криогеном, оксидом вуглецю або рідким азотом. Показання до методики ті ж, що і у попередньої. Після маніпуляції капілярна гемангіома набрякає і здувається міхуром. Потім покривається скоринкою, яка згодом відлущується. Для повного лікування необхідно 4-6 сеансів з інтервалом в 1-1,5 тижня.

Склерозування

При лікуванні капілярних гемангіом призначають склерозування. Ця медична процедура заснована на введенні в уражену область склерозантів – речовин, що викликають запалення і тромбування капілярів. Згодом вони запустевают і замінюються сполучною тканиною.

Метод показує хороший результат при усуненні гемангіом на обличчі, в привушної області, мовою і слизових оболонках рота. При великих новоутвореннях склерозування не рекомендують: після маніпуляції на шкірі можуть виникати виразки і шрами.

Процедура проводиться наступним чином: спочатку шкіру змащують антисептиком (спиртом або йодом). Потім голками діаметром 0,2–0,5 мм вводять склерозант. При цьому використовується місцева анестезія. Через 30 хвилин починається запальна реакція. Протягом доби вона посилюється. Через 7 днів запалення стихає. При необхідності склерозування повторюють.

Променева терапія

Для гемангіом на внутрішніх органах і підшкірних пухлин вдаються до променевої терапії. Даний метод вкрай небезпечний для новонароджених, тому застосовується при крайній необхідності і після досягнення піврічного віку. Під час лікування хворому роблять ін’єкції уретану на спиртовій основі. Процедура особливо ефективна, якщо новоутворення локалізується у важкодоступному місці, наприклад в порожнині рота або в вушній раковині.

Лазерна коагуляція

Лікування лазером – один з найбільш ефективних методів видалення капілярної гемангіоми. Він більш м’який, ніж електрокоагуляція, тому переважний при такому розташуванні освіти: на лобі, на обличчі, на носі, на голові, на оці (зокрема на столітті). Лазерна коагуляція також призначається в тих випадках, якщо видалення проводиться в дитинстві. Вона не залишає шрамів і рубців. Для повного лікування потрібно 3-5 сеансів у проміжку 1 тижня.

Хірургічне висічення

При великих і швидко прогресуючих пухлинах показано хірургічне втручання. Воно передбачає не тільки видалення судинної гемангіоми, але і пересадку шкіри з іншої частини тіла на її місце. Процедура досить болюча і пов’язана з втратою великої кількості крові. Проводиться під загальним наркозом в стаціонарних умовах. Курс реабілітації становить 1-2 тижні. Віддалений матеріал хірург відправляє на гістологічний аналіз.

У дітей оперативний спосіб лікування застосовується у виняткових випадках. При цьому враховують ризик появи косметичних вад (шрамів, рубців).

Можливі ускладнення

Капілярна гемангіома зазвичай не становить загрозу для життя. Єдина проблема – такий дефект зовнішності, особливо на обличчі, може призвести до психологічних розладів. Але іноді можливі такі ускладнення:

 • Пухлини в областях з підвищеною травматичністю (наприклад в паховій) часто піддаються тиску. Це загрожує появою загоюються виразок.
 • Капілярна гемангіома у поєднанні з кавернозним типом – небезпечне явище. При цьому верхня частина наросту виглядає як невинне освіта.
 • Якщо новоутворення виникає одночасно з синдромом PHACES, це може спровокувати серйозні ускладнення. Виникають численні аномалії розвитку грудної клітки, серцево-судинної системи, головного мозку.
 • Синдром Казабаха – Меррітт пухлини досягають великих розмірів. В організмі відторгаються тромбоцити, погіршується згортання крові. Це викликає небезпечні кровотечі.
 • При травмуванні гемангіоми в уражені ділянки може проникнути інфекція.

Профілактика

Специфічної профілактики капілярної, судинної, венозної або будь-який інший гемангіоми немає. Основні фактори, що скорочують ризик захворюваності, – підтримання імунітету, правильне харчування, дотримання режиму праці та відпочинку, відмова від шкідливих звичок. Не менш важливо берегти шкіру від ультрафіолету. Виходячи на вулицю в сонячний годинник, користуйтеся захисними кремами і закривайте тіло одягом. Хороша профілактика патології – систематичне спостереження у лікаря.

Лікування капілярної гематоми полягає в застосуванні терапевтичних і хірургічних методик. Всі вони ефективні, особливо при невеликих новоутвореннях, розташованих нашкірно. Тактика лікування вибирається в залежності від глибини ураження тканин.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
zmorshki.in.ua