Кавернозна гемангіома: причини, симптоми, лікування

Кавернозная гемангиома: причины, симптомы, лечение

Кавернозна гемангіома (кавернома) – це доброякісна судинна пухлина. Крім вираженого косметичного дефекту, новоутворення становить небезпеку для здоров’я і навіть життя. Дана різновид пухлини найбільш рідко зустрічається серед інших типів гемангіом.

Причини

Гемангіома – наслідок вродженої патології розвитку судин. Пухлина утворюється внутрішньоутробно. Кавернозний вид являє собою порожнисту структуру, яка харчується одним або кількома великими судинами: артеріальними, рідко – венозними. Хвороба виявляється у новонароджених протягом перших годин або днів після народження. Іноді формування новоутворення закінчується до кінця 1-2 місяців життя. Якщо в цей час не з’явилися тривожні ознаки, ризику прояви каверномы у майбутньому немає.

Точні причини захворювання не з’ясовані.

Провокують розвиток кавернозного новоутворення наступні фактори:

 • ускладнений інтранатальний період;
 • багатоплідна вагітність;
 • народження недоношеної або переношеної малюка (у 22%);
 • затримка внутрішньоутробного розвитку;
 • прееклампсія та еклампсія;
 • патологія плаценти;
 • куріння, зловживання алкогольними, медикаментозними або наркотичними засобами в період виношування.

Хоча кавернозна гемангіома не передається у спадок, до факторів ризику належить генетична схильність до судинних захворювань. В результаті може сформуватися пухлина.

В освіті гемангіоми бере участь статевий гормон естроген, тому даний тип пухлини в 3 рази частіше розвивається у дівчаток, ніж у хлопчиків.

Класифікація

Існує класифікація судинних новоутворень по локалізації та структурі. Часто діагностується кавернозна гемангіома шкіри. Локалізується у верхніх шарах епідермісу в області голови і шиї, рідше – на інших ділянках тіла.

Освіта може зачіпати паренхіматозні внутрішні органи, що мають багату судинну мережу.

 • Небезпечна кавернозна гемангіома печінки. У ранньому дитинстві хвороба протікає безсимптомно, однак у старшому віці стінки новоутворення можуть розірватися. Це призведе до крововиливу під капсулу органу, печінкову паренхіму або в черевну порожнину. Через артеріальної локалізації зупинити кровотечу складно. В результаті існує ризик серйозних ускладнень аж до смерті.
 • Одна з найбільш рідкісних і найнебезпечніших форм хвороби – кавернозна гемангіома головного мозку. Новоутворення, розташовані у черепних ямках, іноді кровоточать, що негативно позначається на загальному стані хворого. При внутрішньомозкової або субарахноїдальною локалізації існує ризик летального результату.
 • Кавернозна гемангіома може зачіпати тканини селезінки, легенів, нирок, надниркових залоз. Найбільш небезпечне ураження селезінки. При розриві пухлини виникає сильна кровотеча. Кавернома в легенях виявляється при появі перших ознак у вигляді кровохаркання.
 • Загрозу життя становлять кавернозні гемангіоми опорно-рухового апарату. Вони локалізуються в тілах хребців і метафізарних структурах трубчастих кісток.

Найбільш небезпечні кавернозні гемангіоми опорно-рухового апарату.

За структурою розрізняють капілярну та кавернозну гемангіому.

 • капілярна гемангіома складається з декількох невеликих порожнин, що містять по одній порожнистої вени.
 • Кавернозна гемангіома – це пухлина великих розмірів, що складається з безлічі великих порожнистих порожнин.

Симптоми

Кавернома являє собою одно – або багатокамерну порожнину, заповнену артеріальної або венозної кров’ю. Має м’яку консистенцію, округлу форму і буро-малиновий колір. В залежності від глибини розташування відрізняється відтінок. Якщо новоутворення зачіпає верхній шар епідермісу, воно червоне або фіолетове. Підшкірні судинні пухлини відрізняються слабкою синюшністю. При шкірній локалізації кавернозна гемангіома не поглиблюється і не досягає внутрішніх органів.

Новоутворення відрізняється характерним гістологічним будовою, має тенденцію до патологічного розростання. При цьому випадків переходу доброякісної пухлини в рак не зафіксовано.

Спочатку на шкірі новонародженого можуть з’являтися червоні плями, подряпини і подряпини, не пов’язані з травмою. Пухлини передують телеангіектазії, локальне збліднення шкірних покривів, рожеве або синюшне плямочка.

Розвиток кавернозної гемангіоми
Стадія Симптоми
Зростання (триває до 9 місяців) Пухлина збільшується в розмірах: проростає в глибинні шари епідермісу, збільшується в діаметрі. Вона трохи підноситься над шкірою. Має рожевий або червонуватий колір, поверхня шорстка, мелкобугристая.
Спокій (зберігається протягом декількох років) Гемангіома набуває стійкі розміри, перестає рости.
Регресія Новоутворення самознищується. Воно світлішає, набуває рожевий відтінок, зменшується в розмірах. Після його зникнення на шкірі не залишається шрамів. Якщо кавернозна гемангіома була глибокою і великий, існує ризик рубцювання, появи атрофічних ділянок дерми або вогнищ гіперпігментації.

Травма ураженої ділянки, викликана тупим ударом, ДТП або падінням, може призвести до обширного кровотечі. Найбільшу небезпеку представляє велика кавернома життєво важливих органів. При її артеріальному харчуванні існує ризик інтенсивного фонтануючого кровотечі.

Лікування

При виявленні на тілі кавернозної гемангіоми проводиться обстеження. Діагностика включає зовнішній огляд. Щоб визначити глибину і розмір пухлини на внутрішніх органах, призначається УЗД і МРТ.

Якщо кавернома невелика і не розростається, її можна не видаляти. У 10% випадків з віком пухлина зникає спонтанно.

Показання до оперативного втручання

Видалення освіти проводиться в наступних випадках:

 • інтенсивне розростання;
 • підвищений ризик кровотечі;
 • поширення каверномы на слуховий апарат або очне яблуко;
 • часте механічне пошкодження;
 • планована вагітність.

Методи видалення пухлини

При локалізації кавернозної гемангіоми на відкритих ділянках тіла, наприклад на лобі або на кінчику носа, вдаються до склерозирующему методом. В порожнину новоутворення вводиться 70%-ний спирт за допомогою ін’єкцій. Лікування проводиться тривалим курсом. Єдиний недолік – хворобливість процедури.

Якщо пухлина розташована на важкодоступному ділянці і інші методи виявляються неефективними, показана променева терапія. Призначається курс опромінення, який ділиться на декілька сеансів.

Результативний і безпечний спосіб видалення кавернозної гемангіоми – кріотерапія. Новоутворення обробляють рідким азотом. Для нанесення діючої речовини використовують спеціальний апарат або пристосування. У результаті клітини заморожуються і відмирають. Зазвичай достатньо 6-8 сеансів. Після кожної процедури робиться нетривалу перерву. Методика безболісна, не викликає кровотечі та інших реакцій. Кріотерапія не застосовується для усунення глибоких гемангіом.

Після усунення великої каверномы існує ризик рубцевих змін шкіри. Якщо вона розташована на волосистій частині голови, можливо місцеве облисіння.

Для видалення пухлини у дітей вдаються до лазеротерапії. Під дією променя судини склеюються, що запобігає кровотеча.

При лікуванні невеликих новоутворень показана електрокоагуляція.

У деяких випадках проводиться висічення хірургічним шляхом. Операція показана при глибоких великих кавернозних гемангіомах і при їх локалізації на внутрішніх органах. Хірург робить перев’язку живлячої посудини, оглядає прилеглі тканини. При відсутності ознак ішемії посудину, який живить каверному, видаляється. Пухлина, позбавлена харчування, висікається.

Щоб уникнути інфікування пошкоджених ділянок обробляйте їх антисептичними розчинами. При виявленні ознак кавернозної гемангіоми у дитини негайно проконсультуйтеся з лікарем. Щоб попередити можливі ускладнення, ретельно відстежуйте її динаміку. Видалення каверномы проведіть у спеціалізованому медичному закладі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: