Жировик на голові: причини, як позбавитися

Жировик на голове: причины, как избавиться

Жировик на голові зустрічається у людей різного віку і обох статей, але частіше у жінок середніх років і старше. Зазвичай він не доставляє проблем, але виглядає неестетично і може спричиняти незручності. У рідкісних випадках можливе злоякісне переродження. Тому ліпоми все ж слід видаляти. Іноді це можна зробити за допомогою домашніх методів (каланхое, цибуля), спеціальних мазей, а при значних розмірах потрібна допомога хірурга.

Що таке жировик

Інакше жировик називають ліпоми. Це доброякісна підшкірна пухлина, утворена жировими клітинами. Зовні виглядає як невелике ущільнення, що височіє над рельєфом голови. Шишка неболюча, при натисненні злегка зміщується, а потім повертається на колишнє місце.

Ліпому слід відрізняти від атероми. Остання являє собою кісту сальної залози. Зовні нагадує жировик, але відрізняється по структурі. Атерома розташована не під шкірою, а глибоко в її тканинах і при цьому нерухома.

Причини

Основна причина утворення ліпоми на голові – закупорка сальних залоз. До цього можуть призвести різні чинники:

 • спадковість;
 • ендокринні захворювання;
 • інтоксикація;
 • порушення обміну речовин, незбалансоване харчування, надлишок жирної їжі;
 • захворювання печінки, нирок, органів ШКТ;
 • порушення з боку ЦНС, стрес.

Будь-який з цих факторів може викликати порушення засвоєння жирів. В результаті вони не розкладаються, а накопичуються в певному місці. Чималу роль у цьому відіграє і гігієна. Жировики частіше діагностуються у представників неблагополучних верств населення.

Наслідки

Невеликий жировик на голові не представляє небезпеки. Але все ж він може викликати низку неприємних наслідків:

 • Зростаюча шишка здатна здавлювати судини і нервові закінчення, порушувати кровопостачання тканин, викликати біль.
 • Велика пухлина стає серйозною естетичної проблемою.
 • Самостійний прокол, видавлювання або пошкодження жировика провокує запальний процес.
 • При збігу несприятливих обставин новоутворення може перероджуватися в злоякісну пухлину.

Діагностика

Новоутворення зазвичай легко виявляється, виняток становлять крихітні екземпляри, приховані на голові під пасмами волосся. Характерні ознаки жировика – опукла овальна або кругла форма, м’яка, щільна структура, розмір від 1,5 до 10 див. Його межі завжди чітко окреслені. При натисканні зсувається, потім повертається на місце.

Ліпома звичайно добре піддається діагностиці, її неможливо сплутати з бородавкою або папіломою. Щоб уточнити природу і причини її появи, вам можуть призначити наступні аналізи:

 • УЗД;
 • загальний аналіз сечі і крові;
 • біопсія;
 • рентгенографія (при великих жировиках);
 • аналізи на гормони.

Якщо пухлин на голові кілька, у пацієнта діагностують ліпоматоз. Він також піддається лікуванню.

Лікування

В залежності від розміру освіти та віку пацієнта може бути призначено консервативне або оперативне лікування. Традиційна терапія рекомендована, якщо жировик на голові не перевищує 3 см в діаметрі. Медикаменти показані при наявності хронічних захворювань, пацієнтам дитячого віку, коли інші методи видалення не підходять.

Жировики розмірами більше 3 см видаляють хірургічним шляхом або апаратними методиками.

Для консервативного лікування призначаються компреси з мазі Вишневського, Караєва або Іхтіолової мазі. Курс займає від декількох днів до 2 місяців. Для приготування компресу досить нанести мазь на марлеву серветку, складену в декілька шарів, і закріпити за допомогою пластиру на ніч. Засоби сприяють розм’якшенню шкірного покриву і стимуляції кровообігу у тканинах поряд з пухлиною.

Видалення

Для видалення жировик на голові використовуються хірургічне висічення, лазеротерапія, ліпосакція, ендоскопія, радіохвильова терапія.

Хірургічне втручання проводиться під місцевим наркозом за допомогою скальпеля. Хірург розрізає шкірний покрив, видаляє вміст ліпоми і капсули, проводить антисептичну обробку порожнини і ушивает розріз. Ризик рецидиву при цьому мінімальний, але на місці розрізу може залишитися шрам.

Лазеротерапія вважається найбільш щадним способом лікування. Під впливом лазерних променів тіло жировика розсмоктується.

Ліпосакція являє собою вакуумне відсмоктування вмісту пухлини. При цьому проколюють шкіру над новоутворенням, вводять катетер і подають речовина, яка руйнує жирові клітини. Потім відкачують зруйновану жирову тканину. При такому способі рана заживає швидко, але капсула ліпоми залишається всередині, а це може призвести до її повторного зростання.

Ендоскопічна операція – видалення жировика через невеликі розрізи на шкірі за допомогою ендоскопа. Метод ефективний і малотравматичен.

Радіохвильова хірургія – прогресивний метод з мінімальним травмуючим ефектом, не залишає великого рубця. Маніпуляції робляться радіохвильовим ножем, впливає безконтактним способом. Тканини розсікаються за допомогою струму 3,8–4,0 МГц. Рани гояться швидко, без гематом. Метод має бактерицидну дію, виключає нагноєння після операції. Кровоносні судини і нервові закінчення в області ранки коагулюють. Тому у відновний період пацієнт не відчуває болю. Після впливу практично немає набряку тканин. Але метод протипоказаний при наявності кардіостимулятора.

Домашні методи

Якщо жировик на голові маленький, від нього можна позбутися за допомогою домашніх засобів. Ось найбільш доступні з них:

 • алое: розрізаний навпіл аркуш рослини прикладайте до жировику;
 • кориця: з’їдайте щодня по 1 ч. л. приправи, це сприяє розсмоктуванню жирових ущільнень;
 • йод і оцет: змішайте в рівних пропорціях, наносите на жировик ватною паличкою 3 рази на день;
 • часник: половинку зубчики прикладіть до ущільнення на ніч, зафіксувавши пластиром;
 • цибуля: запечіть цілу цибулину в духовці, подрібніть, змішайте з господарським милом, прикладіть компрес до жировику.

Якщо спосіб викликає неприємні відчуття або протягом довгого часу не сприяє одужанню, зверніться до лікаря. Він підбере більш ефективний засіб.

Прогноз

Зазвичай жировики на голові рідко перероджуються у злоякісну форму. Але якщо вони різко збільшуються у розмірах, змінюють форму, колір, викликають біль, запалюються, гниють або якщо жировик лопнув і з нього виходить вміст, терміново зверніться до лікаря.

Медикаментозне лікування не завжди дає позитивний результат. новоутворення може з’явитися знову. Але оперативні методи, особливо лазеротерапія, традиційна хірургія та ендоскопія, дозволяють позбутися жировика швидко і без ризику рецидиву.

Жировик з часом може зростати, заподіювати незручності, виділятися серед волосистої частини голови. Тому від нього слід позбутися оптимальним методом при першій можливості.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: