Болить родимка при натисканні: причини, лікування

Болит родинка при нажатии: причины, лечение

Родимка – це пігментований ділянку шкіри, утворений великим скупченням меланіну. Зазвичай вона не доставляє незручностей і дискомфорту, але в деяких випадках при дотику може виникати біль. Іноді це може вказувати на переродження в злоякісне новоутворення. Тому не можна залишати таке явище без уваги. Чому болить родимка при натисканні і як запобігти розвитку ускладнень?

Причини

Невуси можуть бути вродженими (формуються на шкірі малюка в період внутрішньоутробного розвитку) і набутими. Спровокувати появу родимок здатні наступні фактори: ультрафіолетові промені, радіоактивне випромінювання, гормональний збій, часте травмування шкіри. Ці ж причини можуть викликати болючість освіти і розвиток ускладнень.

 • Тривалий вплив на родима пляма (вроджений невус) сонячними променями може запустити патологічні процеси в тканинах. Це супроводжується запаленням, із-за якого і виникає больовий синдром. Найчастіше схильні до впливу ультрафіолету родимки на відкритих ділянках тіла – обличчі, руках, ногах.
 • Невус може хворіти і навіть кровоточити в результаті механічного пошкодження. Особливо часто це трапляється, якщо він розташовується в потенційно небезпечній зоні, наприклад на ділянках, постійно труться об нижню білизну, ланцюжок або одяг. Пошкодження невуса на руках можливо при професійної або побутової діяльності.
 • Дотик до родимці може викликати біль, якщо вона зачіпає розташовані поблизу структури. Найчастіше це нервові закінчення, кровоносні судини, клітини імунної системи, волосяні фолікули, сальні та потові залози.
 • Больові відчуття можуть виникати в результаті пошкодження цілісності новоутворення і занесення інфекції. Даний процес супроводжується запаленням, свербінням, загальними симптомами інтоксикації, кровотечею.

Ознаки

Біль – це не єдина ознака, який повинен насторожити. Обов’язково потрібна консультація лікаря, якщо родимка свербить або кровоточить. Несприятливі симптоми – зміна розмірів, форми і кольору новоутворення:

 • активний зростання в ширину або висоту;
 • зміна відтінку, потемніння або почервоніння;
 • поява горбистості, порушення структури;
 • промальовування чітких меж або поява зубчастих країв.

На патологічні процеси в новоутворенні вказують почервоніння, печіння і скупчення рідини під родимкою або поблизу неї.

Діагностика

Поява болючості родимки – перший тривожний сигнал, який вказує на необхідність звернення до лікаря. Для діагностики потрібно консультація дерматолога і онколога. Лікар проводить опитування пацієнта, уточнюючи, чи були травми родимки або тривалий вплив ультрафіолетом. Встановлюється схильність до ракових захворювань.

Щоб визначити причини хвороби, виконується ряд лабораторних тестів і діагностичних процедур. Якщо є підозра на злоякісне переродження, проводиться біопсія тканин. Для гістологічного дослідження виконується висічення частинки або всього невуса. Процедура проводиться під місцевою анестезією.

 • Зріз тканин по дотичній використовується у випадку низької ймовірності виникнення злоякісної пухлини. Під час процедури лікар скальпелем зрізає верхній шар шкіри, де спостерігається максимальне скупчення меланіну. Такий спосіб не підходить, якщо дотик викликає сильний біль.
 • Трепанобіопсія: вилучення біологічного матеріалу проводиться спеціальним хірургічним інструментом, який здатний увійти глибоко в шкіру. Такий метод використовується для видалення родимки, пророслої вглиб.
 • Ексцизійна і інцизійна біопсія призначається в тому випадку, якщо болить не тільки новоутворення, але і сусідні тканини або структури.

При підозрі на переродження родимки проводиться біопсія для гістологічного дослідження.

 

Додатково для діагностики виконуються загальний і біохімічний аналізи крові, а також дослідження гормонального фону. При підтвердженні меланоми проводиться КТ або МРТ для визначення стадії розвитку хвороби та вибору тактики лікування.

Лікування

Якщо біль у родимці виникла в результаті її механічного пошкодження, виправити ситуацію можна самостійно в домашніх умовах. Насамперед обробіть місце ураження перекисом водню або Хлоргексидином. Якщо є кровотеча, прикладіть до рани стерильний бинт і залиште на 15-20 хвилин. Після зупинки крові обробіть рану антисептиком. Така перша допомога запобігти інфікування і розвиток ускладнень.

Незалежно від причини болю обов’язково потрібна консультація онколога. У 99% випадків лікарі рекомендують видалення родимки. Для висічення можуть застосовуватися різні способи.

 • Лазеротерапія – малоінвазивний метод видалення новоутворень з мінімальними ускладненнями і швидким відновленням. Процедура безболісна, триває 10-15 хвилин. Однак при такому способі видалення неможливо провести забір біологічного матеріалу для гістологічного дослідження.
 • Кріодеструкція – заморожування родимки рідким азотом. Після процедури в місці обробки формується кірочка, яка приблизно через місяць відпадає самостійно. Після кріодеструкції можуть залишитися шрами. Крім того, існує ризик, що під час введення азоту можуть бути зачеплені здорові тканини.
 • Електрокоагуляція – малотравматичний метод видалення невусів, після якого не залишається рубців і шрамів. Процедура швидка і безболісна, але не підходить для великих утворень.
 • Також може використовуватися метод радіохвильової терапії та хірургічного втручання. Для видалення доброякісних родимок підходить будь-який з описаних способів. Висічення меланоми виконується тільки оперативним шляхом.

Наслідки

Біль в області родимки може вказувати на перебіг злоякісного процесу, тобто її переродження в ракову пухлину – меланому. Крім хворобливості з’являються інші насторожуючі ознаки: почервоніння, припухлість, набряк, збільшення в розмірах. Біль може бути постійною, виникати при дотику або під час тертя.

Профілактика

При наявності родимок на тілі постійно контролюйте їх, оцінюючи стан і зміна розмірів або кольору. Уникайте тривалого перебування під прямими сонячними променями і механічного пошкодження невусів.

Родимка може хворіти з різних причин, серед яких – малігнізація новоутворення. При появі болю, свербіння, печіння або кровотечі зверніться за консультацією до дерматолога.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: