Родимка зростає і свербить: причини, що робити

Родинка растет и чешется: причины, что делать

Родимка – це пігментований ділянку шкіри. Виникає вона в області скупчення меланіну і може локалізуватися в будь-якій зоні тіла. У більшості випадків не представляє небезпеки для здоров’я, не доставляє дискомфорту. Однак якщо родимка зростає, то це може свідчити про її переродження в злоякісну пухлину. Що провокує збільшення невуса на тілі, які новоутворення становлять небезпеку і як правильно з ними боротися?

Причини зростання

 • Порушення гормонального фону. Часто спостерігається під час вагітності, після пологів або в період менопаузи.
 • Захворювання щитовидної залози, дефіцит мінералів та вітамінів. При цьому зростання не завжди супроводжується озлокачествлением.
 • Збільшується родимка під впливом ультрафіолету, особливо при регулярному відвідуванні солярію або при тривалому перебуванні під прямими сонячними променями. Такому впливу схильні новоутворення на обличчі та інших відкритих ділянках тіла.
 • Механічні пошкодження. У особливій групі ризику – невуси на шиї, руках, під пахвами і в області паху.

Найбільш часті причини зростання родимки – гормональні зміни, механічне пошкодження, надмірне вплив ультрафіолету.

Інколи люди плутають родимки і папіломи, поява яких викликано ВПЛ. При цьому бородавки обов’язково підлягають видаленню, в той час як доброякісні невуси можна не чіпати.

Якщо зростання новоутворення обумовлений механічним пошкодженням або впливом ультрафіолетових променів, обов’язково потрібна консультація онколога. Такі патологічні процеси можуть вказувати на розвиток меланоми.

Небезпечні та безпечні невуси

Більшість родимок не представляє небезпеки для життя і здоров’я. Пігментні плями з м’якою структурою і чіткими краями, без ознак швидкого зростання, безпечні. Проте варто пам’ятати, що при несприятливих факторах вони все ж можуть перероджуватися.

До безпечним можна віднести деякі види новоутворень, зростання яких не пов’язаний з озлокачествлением. До таких відноситься гемангіома – доброякісна пухлина, яка являє собою скупчення клітин у кровоносних судинах.

Ознаки переродження і малігнізація родимки:

 • збільшення розмірів;
 • запалення шкіри навколо освіти;
 • зміна відтінку (особливу небезпеку представляє червона родимка);
 • дискомфорт, лущення, свербіж, печіння;
 • зміна структури, поява вузликів;
 • асиметрія, розмитість контурів.

Особливо має насторожити родимка, яка кровоточить або болить ось час дотику. Будь-які зміни (форми, розміру, кольору) – це привід для візиту до дерматолога або онколога.

Діагностика

Зростаюча родимка обов’язково вимагає консультації лікаря. Важливо розуміти, що це серйозна патологія, тому потрібна допомога саме дерматолога, а не косметолога.

Доктор проводить візуальний огляд, оцінює структуру, розміри і колір освіти. Щоб отримати більш повну картину, призначаються діагностичні процедури:

 • аналізи крові: загальний, біохімічний, на рівень гормонів;
 • біопсія освіти (при підозрі на рак);
 • гістологічне дослідження клітин родимки;
 • КТ, МРТ або УЗД;
 • дослідження мазка відокремлюваним рідини з невуса.

Що не можна робити

Будь-які новоутворення на шкірі потрібно контролювати. При зміні розмірів або відтінку обов’язкові консультація лікаря і кваліфіковане лікування. Неприпустимо займатися самолікуванням, зрізати, виривати, видавлювати або розчісувати невуси. Не можна висмикувати волоски, що ростуть з родимки. Будь травмування може ініціювати злоякісні процеси і спровокувати розвиток раку.

У деяких випадках видаляти такі новоутворення протипоказано. Перш за все це наявність гострих запальних процесів, простудних або вірусних захворювань, хвороб серця, психічних розладів.

Способи видалення

Активно зростаючі родимки підлягають видаленню. Висічення проводиться в медичному закладі після повної діагностики пацієнта. Видалення можливо кількома способами – в залежності від розмірів і локалізації оброблюваної ділянки.

Хірургічне висічення застосовується для невусів великих розмірів. Операція виконується під загальною або місцевою анестезією. Після оперативного втручання залишається шрам або рубець. Недолік такого способу – тривалий період реабілітації і високий ризик вторинного інфікування. Однак після операції є можливість відправити біологічний матеріал на гістологічне дослідження. Це дозволяє підтвердити або спростувати злоякісність родимки.

Лазерне видалення – оптимальний спосіб видалення, при якому зрізається тільки верхній пігментований ділянку, а здорові клітини залишаються недоторканими. Лазеротерапія в комплексі з терапевтичним лікуванням гарантує хороший результат. Перевага – швидке відновлення і відсутність шрамів або рубців.

Електрокоагуляція – припікання новоутворень на шкірі електричним струмом. Головна перевага – мінімальний ризик ускладнень.

Кріодеструкція – заморожування родимки за допомогою рідкого азоту, що призводить до відмирання її клітин. Після процедури ранка покривається скоринкою, яка згодом відпадає разом з освітою. Такий спосіб підходить винятково для поверхневих невусів, які не проросли в глибокі шари дерми. Не можна використовувати кріодеструкцію на обличчі.

Видалити родимки можна за допомогою народних засобів, але тільки після попередньої консультації з лікарем. Для лікування застосовуються часник, рицинова олія, чистотіл, яблучний оцет, сік коренів кульбаби, листя алое віра.

Профілактика переродження

 • Насамперед уникайте тривалого впливу сонячних променів на родимки.
 • Для захисту використовуйте креми з високим рівнем SPF, носити головні убори і закритий одяг.
 • Уникайте механічного пошкодження невусів. Якщо він локалізується в потенційно небезпечному місці, його слід видалити.

При наявності підозрілих пігментних плям, диспластичних родимок регулярно відвідуйте лікаря для контролю за ними. Якщо в анамнезі є захворювання щитовидної залози або гормональні порушення, періодично консультуйтеся у гінеколога або ендокринолога. Особливо актуальне це порада для тих, хто приймає гормональні препарати (в тому числі контрацептиви).

Зростаюча родимка – це привід для візиту до лікаря і діагностичних процедур. При показниках і рекомендаціях онколога її слід видалити або постійно контролювати тенденцію зростання.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: