«Ще філіжанку?»: 7 симптомів, що в тебе залежність від кофеїну

Залежність від кофеїну настільки поширена, що більшість навіть не думають, що вона в них є. А ще вона часто пов'язана з іншими залежностями. Як визначити, що ти не просто любиш каву, а буквально на неї хворієш, і як «одужати».

«Ще філіжанку?»: 7 симптомів, що в тебе залежність від кофеїну

Чому ми впадаємо у залежність? Все просто, кофеїн – це стимулятор рослинного походження, він покращує настрій, дає бадьорість, ще він позбавляє головного болю, є думки, що він навіть знижує ризик таких серйозних захворювань, таких як інсульти, хвороби Паркінсона та Альцгеймера.

Помітити межу, коли без кофеїну ми вже просто реально не можемо, іноді стає складно. Але це може бути небезпечним.

Як починається кофеїнова залежність

Найчастіше вона відбувається від передозування. А потрапити до неї дуже легко, адже кофеїн міститься не тільки в каві, ще, звичайно ж, у чаї, а ще — у газуванні та у багатьох солодощах (майже у всіх, пов'язаних із шоколадом). Перевищити норму легко.

Під час залежності людина просто не може припинити вживати кофеїн, навіть якщо знає, що це здатне нашкодити.

Чим може бути небезпечний кофеїн

Він може потенційно шкідливий вплив на організм, наприклад, підвищувати тиск і змінювати серцевий ритм.

Також деякі дослідження показують, що у великій кількості може збільшити ризик розвитку остеопорозу.

Ще він впливає на сон, порушуючи його, особливо якщо вживати ближче до часу укладання.

Симптоми кофеїнової залежності

«Ще філіжанку?»: 7 симптомів, що в тебе залежність від кофеїну

Надмірне вживання кофеїну може спричинити низку симптомів, пов'язаних зі стимуляцією мозку та нервової системи. Вони включають:

 1. Запаморочення
 2. Головний біль
 3. Підвищений тиск
 4. Нервовість
 5. Тривожність та невпевненість
 6. Прискорене серцебиття
 7. Проблеми зі сном

Цікаво, що часто цей тип залежності перетинається із залежністю від роботи, оскільки трудоголіки використовують стимулюючу дію цієї речовини, щоб ефективніше і довше працювати.

Також кофеїном ми можемо заповнювати брак сну через стрес, наприклад, або будь-які інші проблеми. При цьому лише посилюючи це порушення.

Депресія та постійна втома також часто призводять до залежності.

Синдром відміни кофеїну

Залежність може бути небезпечною, але якщо ти вирішиш раптово виключити кофеїн, будучи залежність, можна зіткнутися з іншою неприємністю — синдромом відміни.

Головний симптом, який помічають люди, які страждають від скасування кофеїну, – це головний біль.

Серед інших ознак:

 • Втома, сонливість
 • Зниження розумової активності
 • Уповільнення реакції
 • Погіршення пам'яті
 • Часта зміна настрою
 • Нудота

Як дізнатися, чи ти залежна

«Ще філіжанку?»: 7 симптомів, що в тебе залежність від кофеїну

Залежність включає у собі як надмірне вживання кофеїну, а й залежність від цього стимулятора, щоб краще справлятися з життєвими проблемами.

Щоб з'ясувати, чи ти можеш бути залежною:

 1. Оціни своє споживання. Підрахуй, скільки кофеїну ти вживаєш упродовж дня. Май на увазі, що різні види кави містять різну його кількість. Не забудь про продукти, в яких він теж буває.
 2. Зверни увагу на те, як ти почуваєшся. Запиши будь-які побічні ефекти, які ти відчуваєш після вживання кофеїну. Також зверни увагу на будь-які побічні ефекти, які ти відчуєш, якщо зменшиш звичне вживання або повністю відмовишся. Зверніть увагу як на психічні, так і на фізичні ефекти.
 3. Подумай, як кофеїн впливає на всі сфери твого життя. Чи страждають твої стосунки, якщо ти не отримуєш свою ранкову каву (може бути, ти одразу зриваєшся на домашніх)? Чи може вживання кофеїну сприяти тривожності на роботі?

Як позбутися залежності

Якщо ти розумієш, що використовуєш кофеїн, щоб упоратися з емоційною проблемою, такою як депресія, тобі варто передусім записатися на прийом до психолога.

Можна поспілкуватися зі спеціалістом з харчування. Іноді кофеїнізм з'являється за залежністю від цукру.

Важливо пам'ятати – якщо ти хочеш вийти із залежності, різка відмова від кофеїну тобі не допоможе. Стане лише гірше. Спробуй скорочувати його регулярне споживання приблизно на 10% кожні два тижні. Один із способів зробити це – зменшити міцність напоїв з кофеїном, розбавивши їх варіантами без кофеїну.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua