Як зберегти ніжні почуття кохання одне до одного назавжди

Як зберегти ніжні почуття кохання одне до одного назавжди

Цілком нормально, що з часом гострота почуттів минає, а рівень пристрасті та новизни знижується. Зате з'являється почуття безпеки, довіра, глибока прихильність, ніжність, емоційна близькість.

Як усе це зберегти надовго? Чому одні пари розлучаються через 3 або 7 років, а інші живуть разом до самої старості, не втрачаючи при цьому кохання?

Чому залежить кохання

Як зберегти ніжні почуття кохання одне до одного назавжди

Фото автора Ron Lach: Pexels

Багатьом здається, що кохання – це почуття, яке або є чи ні. Ти зустрічаєш того самого чоловіка, і воно приходить, як натхнення, накочує і повністю поглинає тебе. Якщо це взаємно, то починаються стосунки.

Це чудовий час закоханості. Незрозуміло, звідки воно береться, це почуття, і куди потім зникає. Але зникає вона не у всіх.

В однієї пари воно триває рік. Інша – 10 років. А у третіх – 40 років. Чи це залежить від самих людей? Чи можуть вони зберегти почуття у стосунках надовго?

Чи це певна даність, відведений почуттям термін? З погляду психології – зберегти почуття цілком можливо. Свого часу Стівен Кові запровадив поняття «емоційний банківський рахунок». Це метафора відображає ступінь довіри у конкретних відносинах.

Коли чоловік і жінка починають зустрічатися, вони відкривають спільний рахунок. Він складається з любові, пристрасті, відданості, довіри, інтересу один до одного та працює за декількома правилами:

 • поки «рахунок» повний – відносини зберігаються, приносять задоволення, сповнені почуттів;
 • що менше «рахунок», то гірші відносини;
 • коли «рахунок» обнулюється – ви розлучаєтеся, тому що вже нічого позитивного один до одного не відчуваєте;
 • уяви, що через 10 років на вашому «рахунку» умовно 2 мільйони. Сварка через те, хто миє сьогодні посуд спише з «рахунку» 2 тисячі. Чи це вплине на ваш емоційний внесок? Явно не суттєво;
 • але якщо на вашому “рахунку” всього 2 тисячі, то така сварка може стати приводом для розлучення, тому що залишиться 0, якщо не “мінус”;
 • ви починаєте стосунки не з нульового “рахунку”, а завжди з “плюсу”.

Згідно з дослідженнями, на ранній стадії закоханості, що триває приблизно від 1,5 місяців до 1,5 років, відбувається збудження у певних підкіркових структурах мозку. Що цікаво, ті ж ділянки відповідають за мотивацію та систему заохочень.

В організмі виробляються різні гормони: адреналін, дофамін, серотонін, ендорфін і, звичайно, окситоцин, який викликає почуття прихильності.

І чим всього цього більше, тим сильніше почуття і тим більше ваш емоційний банківський рахунок. Але якщо у відносинах ви тільки знімаєте, але не поповнюєте цей рахунок, рано чи пізно валюта у вигляді любові, прихильності, довіри, розуміння закінчується.

Пари, у яких значний емоційний «рахунок», звичайно ж сваряться, переживають кризи та конфлікти. Але ці ситуації не впливають на якість їхніх стосунків, а почуття нікуди не йдуть. Кохання залишається багато років.

Як зберегти ніжні почуття кохання одне до одного назавжди

Як зберегти свіжість почуттів?

Це тільки здається, що кохання «прийшло», кохання «пішло», як натхнення. Люди, які заробляють завдяки своєму таланту, знають, що натхнення залежить лише від них самих та вміють ним керувати. Так і із стосунками.

Якщо ти і твій чоловік щодня поповнюєте емоційний банківський «рахунок» ваших стосунків, почуття збережуться надовго, можливо, на все життя.

Як зберегти почуття

Щоб не втратити кохання, потрібно щодня поповнювати емоційний банківський «рахунок». Бути уважними один до одного, робити подарунки, компліменти, думати про дрібниці.

Для того, щоб зберегти почуття у відносинах, необхідно:

 • вміти вирішувати конфлікти, а не ігнорувати проблему, затаївши образу, і не нападати на партнера зі звинуваченнями;
 • мислити позитивно – бачити у партнері хороші якості, не концентруватися на проблемах та недоліках. Люди мають звичку приймати «добре» як належне. А ось “погане” перебільшувати;
 • вміти доносити свої почуття та бажання, не підлаштовуватися чи розчиняться у партнері;
 • вміти вибачатися і визнавати свої помилки, не намагатися будь-що перемогти в суперечці і довести свою правоту, перекладаючи відповідальність на іншого;
 • вміти прощати і забувати образу, не пригадувати одне одному все погане за кожного конфлікту;
 • завжди прагнути зрозуміти партнера, тобто ставити себе на його місце, виявляти емпатію;
 • відмовитися від ідеї, що партнер має бути ідеальним або таким, як ти собі уявляла. Потрібно вміти приймати чоловіка таким, яким він є. Не ідеальним, але відвертим та унікальним. Або не приймати, але тоді припиняти стосунки, а не намагатися його переробити;
 • завжди виконувати зобов'язання та обіцянки;
 • вміти вчасно перестати думати про партнера погано – тобто розмежовувати його звички, вчинки, помилки та його особистість;
 • важливо поділяти свої почуття. Ти злишся, що чоловік забув про вашу річницю. Але ти сердишся з цього приводу, а не тому, що він «поганий».

У 2000 та 2012 році проводилися два незалежні дослідження, в яких брали участь пари з великим «стажем» відносин, чиї почуття досі збереглися. Вони відповідали на запитання, що допомогло їм за багато років не втратити кохання.

Згідно з отриманими даними, головне – це позитивне ставлення до партнера. Тобто навіть під час сварки вони вміють вчасно зупинитись і перестати думати про свою другу половинку погано. Вони нагадували собі, скільки у партнері позитивних якостей і за що вони його так люблять.

Чим більше подружжя «відкладених» конфліктів, проблем, тим менше місця залишається для позитивних почуттів. Психіка людини влаштована отже концентрується на негативі. Частіше люди згадують про погане, ніж про хороше. Це зумовлено еволюцією.

Будь-яка “погана” ситуація сприймається як загроза. І щоб вона не повторилася, мозок буквально «впечатує» її на згадку. Підсвідомість каже тобі: «запам'ятай, ось у цій ситуації було погано. Запам'ятала? Дуже добре запам'ятала? Більше так не роби”.

У повсякденному житті, особливо у відносинах, у цього є негативна сторона – образи людина пам'ятає довгі роки, а ось скільки разів чоловік помив посуд, сказав комплімент, подарував черевики чи сукню – про це підсвідомість не нагадує. З погляду виживання це байдуже.

Тому потрібно докладати зусиль, щоб нагадувати про це собі.

Важливо розуміти, що гострота почуттів, пристрасть, закоханість минають, а любов зберігатиметься, доки ви вкладаєте у неї ресурси. Перш ніж щось брати, потрібно навчитися віддавати частину своєї енергії.

Це не означає перетворюватися на жертву чи мученицю, яка витрачає останні сили на підтримання стосунків. Якщо нічого не робити, то складно сподіватися, що любов зберігатиметься сама по собі. Почуття треба завжди підживлювати, цінувати, оберігати.

Причому найважливіше, щоб це бажання було взаємним. Якщо твій партнер не готовий поповнювати ваш емоційний банківський «рахунок», а тільки бере з нього, скільки б ти не вкладала, стосунки зберегти буде важко.

Але якщо ви обоє готові вкладатися, то кохання залишиться з вами назавжди.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua