Навіщо народжувати дітей у цей світ, якщо немає грошей

Навіщо народжувати дітей у цей світ, якщо немає грошей

У сучасному світі, коли все більшої популярності набирає рух чайлдфрі, багато людей задаються питанням, а навіщо взагалі народжувати дітей? Хтось вважає, що «Діти – це тягар», інші, що «Діти – це щастя».

Незважаючи на те, що це дві діаметрально протилежні позиції, і те, й інше буде правдою.

Діти – це тягар чи все-таки ні

Навіщо народжувати дітей у цей світ, якщо немає грошей

Image by mcmurryjulie from Pixabay

Зазвичай дітей сприймають як тягар ті люди, які їх просто не хочуть. Але у своєму сприйнятті вони не далекі від істини, тому що народження дитини та її виховання – це справді велика відповідальність. Багато в чому батьківство це праця, турботи, зміна звичного способу життя.

Бути батьком – це часом ставити інтереси дитини вище за свої власні, дбати про неї, забезпечувати їй безпеку та задоволення її базових потреб. Взагалі, тягар – це тяжка, неприємна турбота. Діти стають тягарем, коли батьки їх не хотіли, але не залишили вибору. Або якщо вони думали, що хотіли дітей, але виявилося, що не приносять їм щастя.

Або якщо вони думали, що хотіли дітей, але виявилося, що не приносять їм щастя.

Причини, через які люди стають батьками, хоча в глибині душі цього не хочуть:

 • соціальна установка, яка тяжіє над жінкою – деяким нав'язується роль матері як обов'язкове виконання своєї біологічної програми, це позиція «Так належить»;
 • спроба зберегти сім'ю – деякі чоловіки та жінки думають, що дитина утримає їх у шлюбі і не дозволить піти людині, яку вони люблять;
 • егоїстична або нарцисична позиція – як не дивно, деякі дівчата заводять дітей не тому, що готові брати за них відповідальність, а тому що хочуть знайти людину, яка їх любитиме абсолютно і беззавітно, і ніколи не покине;
 • заради соціального статусу – деякі жінки сфокусовані не на дитині, а на своїй ролі матері та громадському схваленні, які вони отримують;
 • заради матеріальної необхідності – отримання допомоги, житла, материнського капіталу та ін;
 • щоб самореалізуватися в житті або зняти з себе відповідальність за нездатність це зробити – деякі жінки звинувачують дитину в тому, що віддали їй кращі роки, не побудували кар'єру тощо просто тому, що брати провину на себе здатний не кожен.

Все це не найконструктивніші причини для того, щоб стати батьком. Вони можуть призвести до того, що дитина дійсно сприйматиметься як тягар, що мама відчуватиме по відношенню до дитини тільки роздратування, часто втомлюватиметься і ін.

Навіщо народжувати дітей, якщо немає грошей

Але, безумовно, є й конструктивні мотиви в людини, яка наважується взяти він таку відповідальність. З погляду психології, діти дають набагато більше, ніж здається.

 • Діти надають життю сенсу

Кожна людина прагне того, щоб у її існуванні був якийсь сенс. Інакше вони відчувають порожнечу, тривогу, схильні до депресії.

Навіщо народжувати дітей у цей світ, якщо немає грошей

Чому Росіяни не хочуть заводити дітей? Чи потрібні діти у сучасному світі?

Емілі Сміт провела 5-річне дослідження з приводу того, що ж являє собою сенс життя і як його знайти. Отриманими результатами вона поділилася у книзі «Сила смислу. Створи життя, яке має значення».

У ній вона не закликає всіх народжувати дітей, але підкреслює, що, щоб знайти сенс життя, людині необхідні:

 • причетність – стосунки, в яких цінують тебе, а ти цінуєш інших;
 • призначення – те, що ти даєш світові, діяльність, яка приносить користь;
 • трансцендентність – вихід за межі себе, стан потоку;
 • історії про своє життя – те, що ти розповідаєш собі про саму себе.

І в цьому плані діти можуть стати сенсом життя, тому що з їх допомогою можна отримати причетність, побачити в них призначення, вийти за межі себе, але головне – переписати історію свого життя.

Адже коли ти разом з дитиною робиш перші кроки, переживаєш за її успіхи та невдачі, поділяєш з нею позитивні емоції, ти наново живеш усе те, що могла прогаяти.

 • Діти рятують від страху перед смертю

Йдеться не про ту горезвісну склянку води, яку хтось обов'язково має піднести перед смертю. За допомогою дітей можна вирішити низку екзистенційних питань, одне з яких – що залишиться після мене.

Хтось пише книги, хтось будує вдома, хтось винаходить ліки від раку. У психології часто будь-який вид творчості сприймається як спроба доторкнутися до безсмертя. Тому що смерть страшна тим, що вона є кінцем існування.

Але якщо у людини є діти або він написав найбільших шедевр, він знає, що його життя закінчиться, але він не зникне безслідно.

 • Діти підвищують рівень щастя

Не варто думати, що, якщо людина нещасна, їй потрібно завести дитину і всі її проблеми будуть вирішені. Дитина приносить щастя, коли вона бажана.

Причому це доведено навіть на нейробіологічному рівні, адже батьківство – це нескінченний потік окситоцину, який відповідає за почуття прихильності, кохання, єднання.

Це підтвердили німецькі фахівці, які проводили в 2011 році дослідження “Oxytocin and vasopressin in the human brain: social neuropeptides for translational medicine”.

Окситоцин, окрім іншого, виробляється від обіймів, погладжувань, будь-якого контакту з людиною, яка тобі близька. Найбільший його сплеск відбувається в момент, коли жінка тримає на руках свою дитину або годує її грудьми.

 • Діти мотивують успіх

Коли в людини з'являються діти, у неї з'являється більша мотивація. Він усвідомлює, що тепер відповідає не лише за своє життя, а й за життя та благополуччя інших людей, тому починає досягати більших висот.

До цього додається думка про те, що діти будуть пишатися ним, відчувати почуття поваги, він стане для них прикладом для наслідування, вони захочуть перейняти його досвід і повторити його успіх, якщо не перевершити його.

Кожна людина сама вибирає стати їй батьком чи ні, і головним критерієм у цьому виборі має бути бажання. Не завжди варто шукати причини, чому людина хоче чи не хоче мати дітей, важливе бажання чи небажання саме по собі.

У кожному разі, кожен сам знаходить у відповідь питання навіщо йому діти. Якщо він бачить у них лише проблему та тягар, то значить у нього немає потреби бути батьком, він реалізується в інших сферах, знаходить своє покликання, сенс життя.

Ті, хто хоче дітей, не запитують навіщо вони їм. Головне, добре розібратися у своїх мотивах та зробити усвідомлений вибір.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua