ТОП-5 ознак співзалежності у відносинах та шляхи звільнення від неї

ТОП-5 ознак співзалежності у відносинах та шляхи звільнення від неї

Раніше співзалежні відносини сприймалися лише в контексті взаємин із хімічно залежною людиною: алкоголіком чи наркоманом. Нині це поняття розглядається ширше.

Співзалежні відносини – це деструктивна форма взаємовідносин, в яких одна людина всебічно залучена і повністю поглинена життям іншої людини. Ти перебуваєш у стосунках, але вам з одним погано, ти нещаслива? Задумайся, а чи не в співзалежних стосунках ти перебуваєш?

Топ-5 ознак того, що ти у співзалежних відносинах

ТОП-5 ознак співзалежності у відносинах та шляхи звільнення від неї

Фото Henri Pham on Unsplash

 • Розмиття відповідальності

У таких відносинах або ти відповідаєш за двох, або твій партнер.

 • Розмиті особисті межі.

У таких відносинах для одного із партнерів немає поняття «Я», є лише поняття «Ми». В даному випадку, один із партнерів настільки поглинений другою половиною, що не має власних бажань та інтересів. Якщо ти думаєш про задоволення бажань партнера, не маючи своїх – ти в співзалежних відносинах. Або навпаки – тобі не особливо важливі потреби та інтереси партнера.

 • Сплутаність соціальних ролей.

У таких відносинах один виконує роль дитини, а інший її батька, а неповноцінних та рівноправних партнерів. Якщо ти за себе не відповідаєш, змушена підкорятися чи навпаки все контролюєш – ти перебуваєш у співзалежних стосунках.

 • Заборона переживання емоцій.

Якщо ти зазнаєш вибухів партнера або пригнічуєш свої емоції – це ознака співзалежності. Як і зриви на свого партнера, при цьому пригнічуючи його емоції.

Лінії поведінки партнерів у співзалежних відносинах

Як ти вже зрозуміла, у співзалежних відносинах партнери виявляють протилежні стратегії поведінки. Загалом це можна так: один тікає, інший наздоганяє.

У співзалежних відносин один партнер є залежним, інший – контрзалежним.

Ти залежний партнер, якщо:

 • Постійно вимагаєш доказів кохання;
 • Готова на все заради свого партнера;
 • Відчуваєш гостре почуття самотності, коли партнера немає поруч;
 • Жертвуєш своїми потребами та інтересами заради партнера;
 • Постійно підлаштовуєшся під розклад партнера, ігноруючи свої потреби;
 • Маєш нав'язливі думки, що не потрібна своєму партнерові.

Причини такої поведінки мають такі коріння: відкидання з боку батьків, при цьому дитина домагалася любові усілякими способами, повторення батьківського сценарію, психологічні травми, пов'язані з сім'єю або першими закоханостями, занижена самооцінка.

Ти контрзалежний партнер, якщо:

 • Тобі важко виявляти свої почуття до партнера;
 • Боїшся близькості з партнером;
 • Намагаєшся мінімум часу проводити зі своїм партнером;
 • Часто буваєш відстороненим зі своїм партнером;
 • Маєш залежність від роботи.

При контрзалежності причиною такої поведінки у відносинах є побоювання бути покинутим. Людина не підпускає близько іншої людини, щоб не зазнати болю. Один із батьків залишив сім'ю або перші закоханості виявилися невдалими.

ТОП-5 ознак співзалежності у відносинах та шляхи звільнення від неї

Як позбутися співзалежності у відносинах?

Зауваж, що залежний, що контрзалежний партнер ніколи не побудує стосунків із ментально здоровою людиною. Чому ти подумаєш? Здорова людина не зможе терпіти нав'язливість залежного і не намагатиметься витримати холодність контрзалежного партнера. Тому в співзалежних відносинах завжди лише два герої: співзалежний і контрзалежний.

Наведу тобі приклад співзалежних відносин.

Анастасія та Роман уже рік у стосунках. Рома дуже зайнята людина: має багато роботи, та й інших турбот. Він буквально викроює час, щоби побути зі своєю дівчиною. Милі подарунки та квіти Роман вважає марною тратою грошей, якщо подарунки, то лише практичні. У романтичних ситуаціях Рома почувається ніяково, не знає, як поводитися. Свічки та пелюстки викликають у нього жах.

Настя ж постійно почувається самотньою. Надзвонює Роману кілька разів на день. Коли Роман дозволить приділити їй час, вона готова скасувати всі свої плани, навіть взяти вихідний на роботі, щоб ретельно продумати зустріч. Настя постійно шукає доказів любові Романа. Думаю, не треба пояснювати, на чому тримаються їхні стосунки, і хто з них є контрзалежним, а хто залежним.

Алгоритм виходу із співзалежних відносин для залежного партнера

 • Усвідомлення своєї ролі залежного у стосунках із партнером.

Залежні люди не бачать нічого поганого у своїй прихильності. Аргументи звучать так: “Я більше нікому не буду потрібна”, “Я не зможу без нього жити”, “Хоч поганий, але свій” і так далі.

 • Знайти причину власної залежності.

Часто вона криється у дитинстві. Або у перших серйозних стосунках. Відбувається перенесення минулого досвіду на сьогодення. Звідси й ненормальна потяг до свого партнера та бажання утримати його за будь-яку ціну.

 • Опрацювання психічної травми, що викликала залежність від партнера.

Краще це зробити із психологом. Потрібно, щоб прийшло усвідомлення того, що ти окрема особистість і заслуговуєш на щиру любов, на яку не потрібно заслуговувати. Усвідомлення того, що ти і без стосунків повноцінна людина.

Найбільший поет Йосип Бродський писав:

І не можу сказати, що не можу жити без тебе, бо я живу.

Як видно із паперу. Існую; ковтаю пиво, брудню листя і топчу траву.

І знаєш, що у цих віршах є зерно істини. Насправді, навіть якщо людина відчуває стійку прихильність до іншої людини, світ не впаде, якщо їм не судилося бути разом.

Алгоритм виходу із співзалежних відносин для контрзалежного партнера

 • Усвідомлення своєї ролі контрзалежного у відносинах із партнером.

Контрзалежні люди уникають уподобань, але не прямо. Вони завалюють себе роботою, хобі та іншими дуже важливими справами. При цьому нав'язування себе партнером вони сприймають як належне.

 • Знайти причину контрзалежності.

Контрзалежну людину хтось відкинув. І щоб більше ніхто не зробив боляче – він віддаляє від себе людей, до яких може відчути чи вже відчуває прихильність.

 • Опрацювання психічної травми, що спричинила контрзалежність.

І так, як ти вже здогадуєшся, краще це робити зі спеціалістом, а не самостійно. Потрібно усвідомити, що переживати сум при розлуці нормально і не потрібно цього бояться. Усвідомити, що інші люди мають право вибору: піти чи бути поряд. Збагнути, що не всі люди є зрадниками. Усвідомити, що не варто боятися серцевої прихильності та кохання – це чудове почуття.

Перетворення відносин із співзалежних на здорові

Більшість відносин, у тому числі й співзалежні, побудовані на щирих засадах. І навіть якщо одна людина в цих відносинах усвідомила свою роль і готова над цим працювати – їх можна реабілітувати у здорові стосунки. Щоправда потрібна довга і старанна робота, що включає психотерапію. Чи варте воно того? Згадай будь-яку казку, перед «хеппі ендом» героїв завжди чекали труднощі.

Але є й зворотний бік медалі. Якщо партнер заперечуватиме проблему, тоді найкращий вихід — вийти з таких відносин. І відпустивши свої психічні травми, шукати нового кохання. Але вже із відкритим серцем.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua