Як відійти від розлучення з чоловіком швидко та безболісно – поради психолога

Як відійти від розлучення з чоловіком швидко та безболісно – поради психолога

Сучасна наука схиляється до думки, що люди за своєю природою серійно-моногамні. Нашому виду властиво протягом життя створювати кілька довгострокових спілок. Однак, одружуючись, жінка вірить, що це «той самий», та й чоловіки теж. Але на сьогоднішній день статистика невтішна – кожен другий шлюб приречений на розлучення. Як правильно пережити розлучення і прийти до тями?

Чому так важко пережити розлучення

Як відійти від розлучення з чоловіком швидко та безболісно – поради психолога

Фото автора RODNAE Productions: Pexels

Буває, що спочатку вибір було зроблено неправильно. Буває, що пара не змогла дійти компромісу, бувають зовнішні непередбачувані обставини. Іноді пара усвідомлює, що союз зжив себе – не залишилося емоцій та можливості йти далі пліч-о-пліч.

Навіть якщо розлучення було взаємним бажанням, з ним все одно складно примиритися, оскільки за цим рішенням завжди йдуть серйозні зміни, які викликають страх. У шлюбі здавалося, що твоє з чоловіком життя повністю розписане, у вас спільні друзі, побут, захоплення, навіть цілі – ви разом планували відпустку, переїзд навіть те, як ви зустрінете старість.

Відмова від цього вимагає повністю переглянути свій спосіб життя, плани на майбутнє і перспективи.

Є кілька умов, за яких важче пережити розлучення:

  • раптовість – якщо в тебе не було можливості підготуватися, зважити всі “за” і “проти”, ти не встигла адаптуватися до того, що сталося;
  • не твоя ініціатива – якщо чоловік просто поставив тебе перед фактом свого відходу з сім'ї, це могло викликати стан шоку та «вибити ґрунт з-під ніг»;
  • продовження спілкування – якщо через обставини тобі доводиться продовжувати спілкуватися з колишнім чоловіком;
  • ранній шлюб – якщо в тебе не було навички самостійного проживання і ти від батьків одразу потрапила до нової родини, переклавши частину відповідальності за своє життя на чоловіка;
  • залежність від партнера – може бути як матеріальної, і психологічної.

Навіть якщо в тебе один із цих 4 випадків, це не означає, що немає способів, щоб благополучно подолати цей непростий період і розпочати нове життя. Адже розлучення – це, звичайно, криза, але тільки через кризові стани людина може вийти на новий якісний рівень як в особистісному саморозвитку, так і в житті.

Як пережити розлучення

Для того, щоб подолати цей важкий період, пройти його якісно, щоб на виході опинитися в ресурсному стані, повній впевненості в собі, важливо навести лад у 4 сферах життя:

  • у своїх почуттях;
  • у своєму оточенні;
  • у своїх думках;
  • у своїх цілях.

Як розібратися з почуттями

Розлучення – це втрата значної частини твого життя, тому ти пройдеш 5 стадій прийняття: заперечення, гнів, торги, депресію та прийняття. Ніхто не може визначити, скільки триватиме та чи інша стадія. Все залежить тільки від тебе.

Як відійти від розлучення з чоловіком швидко та безболісно – поради психолога

Життя після розлучення

Не дозволяй оточуючим говорити тобі як треба реагувати. Такі фрази, як “ти надаєш цьому занадто велике значення”, “вистачить ходити з сумним обличчям” і так далі – неконструктивні. Ти маєш повне право відчувати будь-які емоції. Важливо собі дозволити плакати та злитися – це цілком нормальна реакція. Стримування призведе до «застрягання» на тій чи іншій стадії, що може призвести до внутрішньоособистісного конфлікту та затяжного стресу.

Якщо така потреба – напиши всі свої почуття, проаналізуй їх. Вони лише негативні? Чи серед них є полегшення, почуття свободи, можливо, цікавості?

Як розібратися з оточенням

У процесі розлучення та після нього дуже важливо, щоб поряд з тобою були близькі люди. Ті, з ким ти можеш поговорити, розібратися зі своїми страхами, розповісти про сумніви. Головне, щоб ці люди надавали тобі підтримку, а не давали поради чи кидали фрази «я ж казала». Не бійся чітко донести до близьких, що зараз ти потребуєш саме емоційної участі, турботи, підтримки. Спокійно попроси їх не давати поради, якщо вони не потрібні тобі.

Спілкування з друзями та близькими важливе особливо у вихідні та свята. Адже раніше вільний час ти проводила із чоловіком. І саме в такі моменти може напасти туга. Але спробуй подивитись на цю ситуацію з іншого боку.

Чи мали у тебе бажання провести якось вільний час, але ти від них відмовлялася, бо чоловік тебе не підтримував? Може ти хотіла піти до ресторану, театру, чи зустріти Новий рік у центрі міста, а не вдома у колі його родичів? Можливо, саме час зробити те, про що ти мріяла.

Обмежити своє спілкування з людьми, які тебе засуджуватимуть, звинувачуватимуть чи вмовлятимуть «помиритися з чоловіком». Не варто витрачати свої ресурси на те, щоб їм щось пояснювати. Просто скажи, що ти зараз не готова про це говорити чи відмовся на деякий час від контактів із цими людьми.

Відразу після розлучення не варто намагатися розпочати нові серйозні стосунки, оскільки для цього тобі потрібно стати гармонією. А ось заводити нових друзів, розширювати коло спілкування – лише вітається. Нові люди допоможуть тобі зарядитися позитивними емоціями.

Як розібратися з думками

Постарайся проаналізувати свої думки. Найкраще виписати їх, щоб не дати «вислизнути». Пиши все, що крутитись у голові, як нав'язлива ідея. Там, напевно, буде багато страхів та негативних установок. У тебе може виникнути страх самотності, страх, що ти не зможеш адаптуватися до змін, страх засудження з боку оточення, страх втрати матеріальної підтримки.

Розглянь кожен із них. Постарайся об'єктивно їх оцінити. Подумай, які у тебе є якості та можливості, щоб упоратися з кожною з проблем? Де ти можеш знайти підтримку?

Як розібратися з цілями

Оскільки в тебе починається новий період у житті – час поставити нові цілі, які не залежать від твого чоловіка та його бажань. Подумай, що ти хочеш? Уяви своє ідеальне життя через 5 або 10 років. Що в тебе є? Чого ти досягла? Що приносить тобі радість? Розлучення – це час згадати про мрії, від яких ти колись відмовилася. Сформулюй з їхньої основі чітку, реально досяжну мету. Склади план і зроби перший крок.

Планування та усвідомлення того, до чого ти рухаєшся, додасть твоєму життю відчуття стабільності та поверне почуття безпеки та віру у свої сили.

Де шукати ресурси

У період кризи важливо отримувати позитивні емоції та не давати думкам зациклюватись на негативі. Тому більше спілкуйся із позитивними людьми, віднови старі контакти з друзями. Згадай про свої захоплення, творчі заняття, займайся спортом і проводи більше часу на свіжому повітрі. Почни займатися чимось новим, читай книги, записуйся на тренінги. Добре допомагає зайняття волонтерською діяльністю, перегляд комедійних фільмів – це дає багато позитивних емоцій.

Важливо продовжувати жити повним життям, тішити себе, хвалити щодня. Відноситися з вдячністю до себе, оточуючих людей. Коли ти відчуєш, що «світ не звалився», ти зможеш поглянути на своє розлучення під новим кутом, зрозуміти, що, крім втрат, ти придбала щось нове. Ти побачиш, наскільки стала сильнішою та щасливішою.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua