Що таке моделі та ролі поведінки у відносинах і які вони бувають

Що таке моделі та ролі поведінки у відносинах і які вони бувають

Будь-які стосунки між чоловіком і жінкою розвиваються за певним сценарієм, і залежить він від того, які ролі вони на себе приміряють. Якщо дивитися на стосунки крізь призму психології, то можна побачити два світи, світ чоловіка та світ жінки, які, можливо, мають багато спільного, а можливо навпаки, зовсім не схожі, але у них є тяжіння.

Недарма кажуть, що сімейні стосунки це не просто, адже, поєднуючись зі своїм партнером, ви поєднуєте свої світи, і тут якраз і починається найскладніше. Люди переходять на новий рівень відносин, де необхідно брати на себе відповідальність і зважати на тих, хто поруч. Та поведінка та ролі, які вибирають чоловік та жінка, загалом, називаються моделями поведінки у відносинах.

Що таке модель поведінки у сім'ї

Що таке моделі та ролі поведінки у відносинах і які вони бувають

Фото автора Victoria Strelka_ph: Pexels

Кожна пара існує доти, доки їм комфортно бути разом. Під комфортом варто розуміти не «зручно», а гармонійно, спокійно та безпечно. Велике впливом геть сприятливий розвиток відносин надає загальна модель поведінки сім'ї.

Загальна модель – це стиль спілкування один з одним та з навколишнім світом, стиль, який вибрали чоловік і жінка, це вектор руху, обраний ними обопільно.

Для досягнення спільних цілей їм необхідно розподілити ролі, тільки так вони зможуть діяти злагоджено та точно.

Безпосередньо на вибір цього стилю поведінки впливають психологічні характеристики, темперамент, психотип та індивідуальні особливості кожного у парі. У сукупності всі ці якості змушують людину поводитися тим чи іншим чином, що, власне, і визначає її модель поведінки у відносинах.

Існує кілька видів моделей поведінки у сім'ї, і поступово вони доповнюються новими, сучаснішими зразками. Це з тим, що суспільство постійно видозмінюється, змінюються стилі і зразки моделей поведінки.

Наприклад, якщо ми подивимося в давні часи, то там було все гранично зрозуміло і ясно: чоловік виконує роль здобувача, він суворий і займається лише полюванням, а жінка готує їжу та народжує дітей. Навіть дикуни змогли домовитися та підібрати для кожного свою роль, так, щоб усім було зручно та безпечно.

За таким принципом і вироблялися нові моделі поведінки з орієнтацією на еволюцію людини, нові умови існування та виживання. На сьогоднішній день перед парою великий вибір ролей, які вони можуть приміряти і будувати виходячи з неї відносини з партнером, але тільки часом, ці ролі та моделі поведінки можуть бути руйнівними і не прийнятними для другої половинки.

Види моделей поведінки у відносинах

Психологія сім'ї вивчає закони розвитку взаємовідносин між чоловіком та жінкою, вона показує, які моделі поведінки можуть бути у стосунках. Ось основні моделі поведінки в сім'ях, які найчастіше зустрічаються в житті:

  • Модель рівноправності.

Це одна з гармонійних моделей, яка дозволяє обом людям перебувати в ролі дорослої людини та з повагою ставитися одна до одної. Але водночас і розподіл обов'язків у такій сім'ї теж поділяються порівну. Дружина, на рівні з чоловіком заробляє гроші, чоловік бере участь у вихованні та догляді за дітьми, вони обидва вирішують питання, пов'язані з побутом та спільним відпочинком.

Що таке моделі та ролі поведінки у відносинах і які вони бувають

5 моделей поведінки у відносинах

  • Модель дитячо-батьківських відносин.

Такий варіант відносин, має місце бути, і навіть влаштовувати обох партнерів. Полягає він у тому, що один із партнерів перебуває в позиції дорослого, а отже, він найчастіше приймає рішення та бере відповідальність за сім'ю, а другий партнер прибуває у ролі дитини.

Такі ролі можуть бути різними: «Батько» може бути тираном, директивним, домінуючим, або дбайливим, оберігаючим, охороняючим і все, що дозволяє. Так само справи і з роллю «дитини»: йому властиво виявляти примхливість, вимогливість, нерішучість, безвідповідальність та егоїстичність.

  • Мрія всіх дівчат романтична модель поведінки.

Обидва партнери налаштовані на гармонійний розвиток та існування поряд один з одним. Для них сім'я, це спосіб піклування про партнера та дарування піднесених почуттів. Романтична модель поведінки побудована на повазі, коханні та орієнтації на свого партнера. Іншими словами, чоловік і дружина розчиняються один в одному і живуть загальними цілями та смислами.

  • Дружня модель відносин.

Як прийнято говорити: «Друг у біді не покине», так і тут діє домовленість про поставлені цілі, про те, як вони обоє бачать свою сім'ю, і які закони в ній пануватимуть. У них є спільні інтереси, захоплення, вони люблять певний вид відпочинку, але при цьому кожен має можливість для самореалізації. Один може взяти на себе турботи про побут, а другий будує кар'єру, знаючи, що в нього надійний тил.

  • Незалежна модель поведінки наголошує на авторитарності кожного з партнерів.

У них є свої інтереси окремі від сім'ї, свої цілі та захоплення, але при цьому він не знімає з себе відповідальності, яку несе за сім'ю. У такому шлюбі у пари можуть бути окремі фінансові рахунки, різне коло спілкування, окремий відпочинок і при цьому спільне існування їх повністю влаштовуватиме. Головний девіз такої пари: “Не порушуй моїх кордонів”.

Звичайно, існують ще інші варіанти поведінки у відносинах, але вони будуть швидше комбінованими або доповненими з основними моделями. Проблема полягає в тому, що якщо у партнерів не збігаються моделі відносин і вони не можуть знайти спільний варіант. Тоді шлюб закінчується конфліктами та непорозумінням.

Які ролі обирають чоловіки та жінки у відносинах

Модель поведінки у сім'ї можна як сценарій, який люди приймають і бажають грати у ньому головні ролі. На жаль, навіть уявляючи певну модель поведінки, деякі люди не можуть вжитися в придатну для сценарію роль.

Найпоширеніша помилка та проблема у шлюбі, коли ролі не збігаються або коли партнер бажає бачити поряд людини з іншою внутрішньою позицією. Якщо просто, то, власне, є три основні ролі, це Батько, Дорослий та Дитина. У різній літературі їх можуть називати трохи інакше, але в основі лежатимуть саме ці образи. Їх характеристику, особливості та спрямованість визначатимуть індивідуально – особистісні психологічні особливості людини.

Якщо жінка бажає в сім'ї бачити поруч із собою дорослу людину, а її чоловік у позиції Дитини, то вона не зможе з нею будувати нормальні стосунки. Або ж навпаки, чоловік у позиції Дорослого, а дружина Батька, то її контроль, надмірна турбота та домінування стануть йому з часом нестерпними.

Є один секрет, який допоможе тобі побачити, яку роль партнер вибирає по життю, лише потрібно уважно аналізувати його вчинки, розмови з близькими та оточуючими людьми. Якщо людина відкрита до діалогів, вирішує проблеми, що стоять на шляху, не ховається за спинами інших людей, але при цьому не роздає порад і рекомендацій, відсутня необґрунтована критика, то, швидше за все, це внутрішньо доросла людина.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua