Як зрозуміти, що час розлучатися з чоловіком

Як зрозуміти, що настав час розлучатися з чоловіком

Коли ти одружуєшся з чоловіком, ви любите один одного. Ти відчуваєш усім серцем, що хочеш дбати про цю людину і щиро віриш, що ці почуття продовжуватимуться все життя. На жаль, з роками, під впливом різних життєвих подій, виникають кризи, складні моменти у відносинах, падіння та зриви.

Як зрозуміти, що настав час розлучатися з чоловіком

Як зрозуміти, що настав час розлучатися з чоловіком

Фото автора Dmitriy Ganin: Pexels

Якщо тебе почали відвідувати думки про розлучення, варто проаналізувати нинішні стосунки з чоловіком, свої почуття до нього, пошукати джерело проблеми та прислухатися до свого внутрішнього голосу, який, можливо, вже знає, чи можна ще врятувати це кохання.

  • Розлучення — це важке рішення, яке слід приймати імпульсивно.
  • Не кожен шлюб можна врятувати, але перш ніж ухвалити остаточне рішення про розлучення, варто спробувати шлюбну терапію.
  • Подружня криза не обов'язково має закінчитися розлученням, сильні емоції свідчать про сильні почуття, які пов'язують партнерів.
  • Розрив відносин можна передбачити виходячи з появи чотирьох критеріїв: критика, байдужість, захисна позиція, презирство.
  • Поява у шлюбі насильства, наркоманії, байдужості, неповаги, відсутності близькості, уникнення фізичного контакту може означати, що єдиним рішенням є розлучення.

Психолог Джон Готтман – керівник консультаційного центру Gottman Institute, де займаються терапією подружніх пар, провів спостереження та склав список чотирьох критеріїв, що вказують, що стосунки справді у поганому стані. Ось ознаки, які, на думку психолога, мають викликати занепокоєння.

Ознаки того, що розлучення неминуче

  • Зневага

Зневажливий тон і ненависть до чоловіка – це поцілунок смерті для стосунків, за словами Готтмана. На його думку, саме презирство найсильніше впливає на рішення подружжя розлучитися. Спілкування із зневагою, неповагою, сарказмом, глузуваннями говорить про приниження та зневагу. Це перший дзвіночок, що стосунки ведуть до розпаду.

  • Критика

Однією з найчастіших причин розриву відносин є недооцінка свого чоловіка, і навіть постійна критика. Постійна вказівка на помилки, жорстка критика призводять до відданості. Партнер, який постійно піддається критиці, почувається ображеним, відштовхуваним і тому усувається, уникаючи неприємних ситуацій.

Критика може містити або не включати зневагу. Але це, безумовно, пов'язане з відсутністю прийняття іншої людини. Тому щоденна вказівка на помилки – одна з головних причин руйнування стосунків.

Як зрозуміти, що настав час розлучатися з чоловіком

Коли час розлучатися?

  • захисна позиція

Захисна позиція виникає, коли один із партнерів відчуває, що з ним несправедливо поводяться та недооцінюють. Ти повинна була подумати про це раніше, Я знав, що так станеться. Тобі знайомі такі звинувачення? Чоловік, який звинувачує партнерку, у будь-яких незручностях, уникає відповідальності і водночас залишає її на самоті.

У таких ситуаціях починаєш відчувати, що це несправедливо. Внаслідок цього почуття хочеться оборонятися. Якщо так відбувається постійно, то навіть прості питання сприймаються як напад, що змушує захищатись і вживати контратаку. А побудова відносин без взаємної підтримки не дає шансів на виживання.

  • Байдужість

Байдужість дуже часто є результатом трьох інших видів поведінки у відносинах між партнерами: критики, презирства та захисної позиції. Адже скільки можна боротися, будуючи все з нуля? Якщо немає місця для співчуття та розуміння, подружжя поступово віддаляється один від одного.

Байдужість зводить стіну, яку важко зруйнувати. Уникнення фізичного контакту чи навіть зорового контакту, мовчання, уникнення перебувати вдома — це, власне, втеча власних емоцій. І чи стосунки залишаються такими протягом багатьох років, чи зрештою відбувається розрив.

Коли потрібно ухвалювати рішення про розлучення?

Сильні емоції між двома людьми – це ознака того, що почуття все ще тліють усередині них. Але коли з'являється байдужість, коли навіть неприємні слова чи поведінка вже не справляють враження, коли в серці немає надії та бажання боротися, тоді великий ризик, що стосунки вже не врятувати.

Для того, щоб усунути образи та відновити стосунки, потрібне бажання обох партнерів та наполеглива праця. Насамперед, боротьба за спілкування, повагу до партнера, а також турбота про близькість та задоволення потреб чоловіка. Щоб це стало можливим, треба навчитися говорити про них, відкритися один одному і пробудити ті почуття, які об'єднували двох людей. На жаль, це не завжди.

Все закінчено чи коли не варто рятувати шлюб?

Проблеми у відносинах, особливо у шлюбі з багаторічним стажем, з дітьми та кредитами — це нормально. Сварки з приводу дітей, виховання, господарювання, грошей — таке трапляється майже в кожній сім'ї, але у міцних відносинах навіть найбурхливіші сварки закінчуються угодою та перемир'ям.

Але якщо подружні сварки поєднуються з фізичним чи психологічним насильством, з позбавленням гідності чи приниженням, якщо до суперечок між батьками залучаються діти, то швидше за все рятувати вже нічого. Домашнє насильство — один із тих аргументів, через які потрібно ухвалювати рішення про припинення відносин.

Як побудувати міцні стосунки?

У своєму керівництві “Сім правил для успішних відносин” Готтман повідомляє, що “більшість подружніх конфліктів неможливо вирішити”. Мудрі, зрілі партнери знають про це та приймають це.

Крім іншого, він наголошує на важливості вміння слухати один одного, створювати спільні ритуали та спогади. У повноцінних відносинах партнери добре знають один одного, тому що часто говорять про свої емоції, турботи та осяяння.

Готтман вважає, що спільні захоплення чи спільні погляди є гарантією міцного шлюбу. Однак безсумнівно, що найкращі стосунки — це ті, у яких подружжя є друзями. Не лише кохання, а й безмежна довіра, опора один на одного, підтримка та готовність разом вирішувати проблеми — ось головні засади стосунків.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua