Як обговорити спільний бюджет у цивільному шлюбі

Як обговорити спільний бюджет у цивільному шлюбі

Ти зустріла хлопця, якого давно мріяла. Тобі подобається у ньому все, але є одна проблема: він прихильник роздільного бюджету. Простими словами, кожен з вас має мати свої доходи, якими кожен розпоряджається, як вважає за потрібне.

Твоя ж думка з цього питання зовсім не збігається. Тобі хотілося б мати спільні кошти і витрачати їх теж разом. Ти не хочеш псувати відносини сварками і намагаєшся зрозуміти, як перевиховати його на спільний бюджет.

Які види бюджетів бувають у відносинах

Як обговорити спільний бюджет у цивільному шлюбі

Image by mohamed Hassan from Pixabay

У кожній сім'ї (стосунках) встановлено свої правила планування, розподілу та витрачання бюджету.

У зв'язку з тим, що тема грошей є гострою і є однією з ключових, партнерам бажано дотримуватися спільної думки та уявлення про це. Інакше їм не уникнути конфліктів і непорозуміння.

Тож які ж види бюджету бувають?

 • Спільний.

Обидва партнери, незалежно від того, хто і скільки заробив, усі кошти складають у загальну скарбничку. Це не обов'язково справжня скарбничка. Просто сенс у тому, що всі гроші сім'я накопичує і витрачає разом, обговорюючи один з одним, які покупки їм потрібно зробити.

 • Роздільний.

Чоловік та жінка кожен окремо зароблені кошти витрачає виключно на себе. Те, що вони користуються разом, оплачують 50/50. Сюди входять комунальні платежі, покупки побутового характеру, великі покупки. Деякі пари ділять навіть витрати на вечерю у ресторані, похід у кіно та покупку ласощів.

 • Змішаний.

У цьому випадку конкретна частина зароблених коштів кожного члена сім'ї йде в загальний котел, а кошти, що залишилися, залишаються на особисті витрати. Тут можливий і такий варіант, коли жінка витрачає свої гроші на себе, а чоловічий заробіток йде на спільні потреби.

Плюси та мінуси кожного виду

Кожен із трьох видів має свої позитивні та негативні сторони. Виходячи з них, можливо, підібрати відповідний саме вашій парі.

Спільний

Плюси:

 • Згуртованість та спільні цілі.

Коли ви разом формуєте цілі, разом мрієте та прагнете, це сприятливо впливає на згуртованість у парі. Ви працюєте у команді, підставляючи одне одному плече.

 • Зростає довіра.

На відміну від пар, у яких бюджет ділиться навпіл, ваші витрати прозорі, що виключає великі великі витрати, з якими не згоден партнер. Обидва знають про доходи один одного, і питань не виникає, що веде до зміцнення довірчих відносин.

 • Раціональність видатків.

Як обговорити спільний бюджет у цивільному шлюбі

Як планувати сімейний бюджет?

Коли один партнер хоче придбати щось, інший завжди висловить із цього приводу погляд із боку. Тим самим убереже від непотрібних витрат.

Мінуси:

 • Суперечки у тому, хто заробляє більше.

Звичайно, це відбувається далеко не у всіх пар. Однак таке все ж таки трапляється. У такому разі конфлікти можуть мати затяжний характер, адже кожен вважає, що викладається на повну котушку. Подібне знецінення дуже ображає та відштовхує.

 • Конфлікти під час обговорення будь-яких витрат.

Припустимо, чоловік хоче прокачати свою улюблену комп'ютерну гру. Йому потрібні гроші. Дружина зовсім не розуміє необхідності таких витрат. Чи здатний виникнути конфлікт. Те саме можливо, коли дружина захоче придбати двадцять п'яту сумочку.

 • Неможливість робити сюрпризи та подарунки.

Коли у пари сумісний бюджет, складно купити подарунок партнеру, щоб той не дізнався про його придбання. Тому доведеться або приховувати деякі кошти, або повідомляти відкрито про намір зробити сюрприз.

Змішаний

Плюси:

 • Можливо, змінювати умови.

Партнери спокійно змінюють правила ведення бюджету. Їхня позиція гнучка і здатна підлаштовуватися під життєву ситуацію. Наприклад, чоловік заробляє багато, а дружина менше, згодом ситуація змінюється. Подружжя легко адаптується до кожного результату і не веде конфліктів на цю тему.

Мінуси:

 • Відсутність власних грошей.

Якщо жінка не заробляє, то їй доводиться просити у чоловіка грошей на витрати. Буває, навіть на продукти їй не виділяються спеціально кошти. Такий стан справ жінку принижує, знижує самооцінку і як наслідок псує стосунки із чоловіком.

Роздільний

Плюси:

 • Незалежність.

Як самостійна особистість кожен із вас здатний витрачати зароблені кошти так, як заманеться. Не потрібно вести звіт та виправдовуватися перед обранцем.

 • Можливість робити сюрпризи.

Коли бюджет у кожного свій є можливість купувати подарунки, не повідомляючи про намір зробити приємно.

Мінуси:

 • Розбіжності.

Коли один приймає рішення про велику покупку, він не радиться з іншим. Партнеру ж рішення може прийти не до смаку. Особливо якщо покупка оформляється одним чоловіком у кредит. Позика банку також буде «неприємним» сюрпризом.

 • Можлива нерівність.

Якщо один чоловік отримує менше, йому складніше платити скрізь 50/50. У такому разі, у нього просто може не залишатись коштів на особисті витрати.

 • Боротьба з установками.

Все-таки, в Росії не прийнято вести бюджет строго навпіл. Це викликає принаймні у жінок багато обурень. І якщо спочатку вона може погодитися на такий вид бюджету, то через деякий час здатний виникнути внутрішній протест: «Чому я повинна за себе платити в кіно, кафе?» або починається поділка хто, що купує дитині.

Як обговорити спільний бюджет у цивільному шлюбі

Пари по-різному воліють вести сімейний бюджет. Кожна вибирає свій варіант та живе, дотримуючись встановлених правил. А якщо твій чоловік хоче вести роздільний бюджет, а ти прихильниця спільного?

Тоді як перевиховати його та переконати у правильності твоєї картини світу бюджетного обліку сім'ї?

 • Відверта розмова.

Для початку, перестань збирати образи, а відверто скажи про те, що бачиш ведення бюджету трохи інакше, ніж прийнято у вашій парі. Адже буває так, що жінці не подобається конкретні правила в сім'ї, але вона це ніяк не показує.

Чоловік не в змозі читати твої думки. Можливо, у його сім'ї був роздільний бюджет і тому з іншими варіантами він навіть не знайомий. Під час розмови поводься не надто наполегливо. М'яко і зрозуміло пояснюй свою позицію.

 • Розпиши плюси спільного бюджету.

Варто зробити інформацію найвигіднішим чином, щоб чоловікові захотілося спробувати твою версію ведення бюджету. Можеш наголосити на негативних моментах роздільного.

 • Спробуйте.

Якщо розмови не приносять бажаного ефекту, запропонуй обранцеві хоча б спробувати спільний бюджет. Нехай це буде місяць чи два. Часто буває так, що люди просто бояться змінювати звичний спосіб життя. Але спробувавши щось нове, починають дивитися на проблему під іншим кутом.

 • Шукайте альтернативу.

Якщо вам так і не вдалося дійти спільного рішення, спробуйте скласти власний план ведення бюджету. Можливо, він включатиме комбінацію з різних пунктів і представляє собою певний компроміс, завдяки якому вам вдасться задовольнити потреби обох і зберегти світ у сім'ї.

Варто не переробляти партнера та його погляди на ведення сімейного бюджету. Треба вчитися одразу, обговорювати ці моменти на березі. Саме коли ви починаєте зустрічатися, вже тоді треба звернути увагу як чоловік розпоряджається грошима, що він чекає від тебе.

Набагато раціональніше знайти партнера, який у цьому питанні буде з тобою «на одній хвилі», ніж перевиховувати та підганяти під свої стандарти. Адже тема грошей досить складна і непорозуміння в ній часто ведуть до розлучень.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua