Уникаючий тип прихильності у відносинах та його причини

Уникаючий тип прихильності у відносинах та його причини

Твої стосунки з коханим чоловіком складаються за сценарієм: зблизилися, але він раптом зник, потім знову з'явився? Чи він постійно створює між вами емоційну дистанцію і поводиться холодно? Найімовірніше, ти у стосунках із чоловіком, моделлю взаємин для якого є уникаюча прихильність.

Що таке уникаюча прихильність

Уникаючий тип прихильності у відносинах та його причини

Фото автора Klaus Nielsen: Pexels

Образ відносин у житті кожної людини формується з самого дитинства. Творцем теорії уподобання є психолог Джон Боулі.

Існує кілька видів прихильності, але давай розглянемо уникальний тип, і постараємося зрозуміти, як він формується і чому чоловік так поводиться.

Уникаюча прихильність зустрічається частіше у чоловіків, ніж у жінок. Це може бути пов'язано з тим, що хлопчикам з дитинства складніше висловлювати емоції, вони вчаться блокувати їх.

І якщо чоловік у минулому зіткнувся з сильною травмуючою подією і не зміг її пережити емоційно, а придушив чи витіснив, формується уникальна модель поведінки.

Ознаки уникаючого типу уподобання у чоловіка

  • Близькість та страх близькості

Такий чоловік підсвідомо не вірить, що жінка зможе задовольнити його потребу близькості, тому намагається контролювати, мінімізувати або повністю придушити цю потребу.

Однак це не зовсім можливо, тому що кожен з нас тією чи іншою мірою потребує близьких стосунків. А у випадку уникаючого чоловіка ця потреба є, просто її блокують.

Він позбавляє себе радості життя, тому що не може повірити, що можна покластися на когось і довіритись. Але він також боїться, що не зможе пережити наступне розчарування, втрату чи прикрість. Цілком ймовірно, що в минулому ніхто не визнавав його потреби та біль, і ніхто не супроводжував його через розчарування, щоб він міг відчути підтримку у цих переживаннях.

  • Страх відмови

Уникаючий чоловік боїться, що хтось вважає його неважливим та непотрібним. З цієї причини він приховує свої емоції та почуття, не відкривається жінці, боїться глибоких стосунків, хоча всередині потребує їх.

Також він боїться, що якщо кохана жінка дізнається про його справжні думки, емоції, злети і падіння, то побачить, що він недостатньо хороший і врешті-решт кине або проігнорує його.

  • Відсутність довіри

Чоловік із уникаючим стилем уподобання боїться довіряти. Він не відкривається, а швидше закривається чи створює емоційну дистанцію, що може змусити партнерку усунутись. Тому що емоції це те, що пов'язує людей один з одним. Коли ти не бачиш їх в іншій людині, часто інтерпретуєш це як відсутність інтересу.

  • Раціоналізація

Уникаючий тип прихильності у відносинах та його причини

Уникаючий тип прихильності

Щоб полегшити біль від самотності, нереалізованих бажань близькості та невпевненості в собі, чоловік вдається до різноманітних пояснень.

«Я хотів би з ким-небудь познайомитися, але в мене зараз важливий проект на роботі, я почну зустрічатися, коли в мене буде менше роботи», «Я повинен подзвонити їй, але я так втомився, це був такий довгий день. Я подзвоню їй завтра», «Я хочу стосунків, але у мене високі очікування, і я не маю наміру знижувати ці очікування». Всі ці причини покликані захистити його від ризику вступати до нових відносин.

  • Конфлікти та емоції

Уникаючий чоловік погано справляється з конфліктами та емоційними розмовами. Він боїться, що конфлікт може призвести до критики, гніву чи почуття провини. Віддає перевагу або нічого не говорити, або робити це в пасивно-агресивній манері.

Вони боїться, що жінка не помітить чи проігнорує його потреби. Можна сказати, що іноді його внутрішній радар налаштований лише на розчарування, а добрі моменти вислизають. Якщо виникає конфлікт, він або усувається або вибухає, не контролюючи свої емоції.

  • Прихованість та ігнорування

Уникаючий чоловік відштовхує жінку, коли вона хоче дізнатися більше, стати ближче. Він хоче показати себе на 100%. Тому зазвичай приховує свої справжні емоції, показуючи лише фрагменти — згладжену версію себе — як, на його думку, хотіла б його бачити.

Оскільки він ніколи не відкривається тобі повністю, може здатися, що він таємничий. Можливо, саме це і привабило тебе, але зрештою хочеться бачити його справжнього, а таємничість починає сприйматися як недоступність.

Він більше усувається, ніж наближається. У результаті чоловік, який уникає, опиняється в тій ситуації, якою він боявся найбільше — самотнім, без близьких стосунків.

  • Страх перед емоціями

Такий чоловік боїться своїх емоцій та емоцій інших людей. Тому що емоції — це залученість, отже, підвищений ризик розчарування та нереалізованості. Коли він уникає цих станів, відчуває, що контролює ситуацію. Для такого чоловіка емоції жінки дуже лякають, він не розуміє їх. Він не знає, що з ними робити, як не знає, що робити зі своїми власними.

Він вважає, що оскільки щастя швидкоплинне, а сум дуже болючий, і того, і іншого слід уникати. Тому відштовхує обидві ці емоції. Проблема, однак, у тому, що якщо придушувати будь-яке почуття у великих масштабах, то здатність відчувати інші почуття також зменшується.

  • Прагнення контролю

Глибоко всередині чоловік з уникаючим типом прихильності хоче близькості, але не може зізнатися в цьому або насолодитися інтимними моментами, відчуваючи себе ніяково. Йому важко повністю розслабитись, дати собі волю. Він хоче тримати свої емоції під контролем, щоб будь-якої миті позбутися болю покинутої людини.

  • Приховування потреб

Ще однією особливістю уникаючого типу не є прояв своїх потреб. Показуючи їх оточуючим, такий чоловік наражає себе на небезпеку бути відкинутим. Він може задовольняти потреби інших, щоб забезпечити їхнє щастя, але нехтує своїми власними.

У глибині душі він хоче, щоб хтось подбав про нього, але не вірить, що комусь буде не все одно, що хтось сприйматиме його всерйоз, якщо він попросить про допомогу. І якщо він не питає і не заявляє про свої потреби, він не має шансів отримати їх задоволення. Виходить замкнене коло.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua