Чому чоловік підняв руку на жінку і що робити

Чому чоловік підняв руку на жінку і що робити

У будь-яких відносинах бувають сварки та конфлікти. Так влаштоване життя. Кожна людина має уявлення про те, що добре, що погано, як вчинити в тій чи іншій ситуації. Уявлення про норми та правила закладаються у батьківській сім'ї з дитинства, і, зрозуміло, вони відрізняються від установок іншої сім'ї.

Коли вступаєш у стосунки з чоловіком, треба враховувати, що те, що було прийнято в його сім'ї, може докорінно відрізнятися від твоїх уявлень. Щоб дійти згоди, необхідно вчитися вибудовувати діалог, вміти слухати партнера. Але коли справа доходить до конфлікту у стосунках, що робити?

Поняття конфлікту та агресивності

«Не буває безконфліктних особистих стосунків. Конфлікти неминучі у будь-яких відносинах між людьми»

Сільвія Салінас, Хорхе Букай. «Любити з відкритими очима»

Чому чоловік підняв руку на жінку і що робити

Фото автора Nataliya Vaitkevich: Pexels

У кого немає конфліктів? У предметному світі, серед немовлят, серед психічно хворих людей, які не здатні адекватно відображати реальність у своїй свідомості.

Отже, що тонша особистісна організація людини, що більше в нього відмінностей з інших особистостей, то більше ймовірність виникнення конфлікту коїться з іншими людьми.

Людині не властиво конфліктувати, якщо:

 • у людини відсутня своя “Я – концепція”, або принижена іншим індивідом;
 • людина не приймає іншого індивіда як особистість;
 • людина уникає вирішення проблеми;
 • індивід передбачає можливість конфлікту і вживає заходів, щоб його не допустити.

Конфліктом вважатимуться розвиток взаємодії конфліктуючих сторін щодо різних інтересів та позицій.

Що сприяє розвитку конфлікту? Нагромаджена агресивність. Агресивна поведінка викликається такими емоціями як неприязнь, страх, ненависть або гнів. У звичайному житті агресивність розряджається через різні конфлікти із масою людей.

Этологи* визначили, що агресивність виконує ряд функцій існування виду. А переадресування агресії грає першорядну роль підтримки ієрархії у суспільстві. Чоловік на роботі вилаяв начальник – чоловік накричав на дружину – дружина покарала дитину – дитина вдарила кошеня.

Згідно з Георгом Зіммелем, німецьким філософом і соціологом, існують такі способи вирішення конфліктів:

 • перемога однієї зі сторін із поразкою іншої сторони;
 • примирення;
 • компроміс.

У звичайній середньої сім'ї виник конфлікт. Хто у цьому винен? Винні обидва, бо у конфлікті завжди беруть участь дві сторони. Чоловік десь не так вчинив, дружина висунула претензію, і виник конфлікт інтересів, який необхідно вирішити.

Чому чоловік підняв руку на жінку і що робити

Що не можна прощати чоловікові?

Конфлікт може бути конструктивним, якщо в результаті вирішилися приховані проблеми і сталося зміцнення відносин. Якщо ж у процесі конфлікту відбуваються сварки, псуються стосунки і виявляється насильство, такий конфлікт вважається деструктивним.

Чому чоловік підняв руку на жінку і що робити

У нашому суспільстві існують різні погляди на прояв насильства чоловіка стосовно жінки. Однією з думок висловила в інтерв'ю журналістам телеведуча Регіна Тодоренко: «Мій чоловік мене б'є». А чому? Ти не замислювалася про це? Що ти зробила, щоб він тебе не бив? А що ти зробила для того, щоб він тебе вдарив?

Зрозуміло, ініціатором конфлікту може бути жінка. А якщо з дитинства жінка звикла виступати в ролі жертви, то вона підсвідомо провокує агресора на скандал. Але як це виправдовує чоловіка?

Так, чоловіки дуже схильні до стресу, після напруженого важкого дня його легко вивести з себе, і йому потрібна емоційна розрядка. Але хіба жінка – «груша для биття»? А якщо чоловіка зі стану рівноваги вивів двометровий десантник із кулаками, які можна порівняти з футбольним м'ячем, він би вдарив його? Чи в нього встигла пробігти думка, що його зараз просто по стінці розмажуть?

Чому чоловік вважає, що може в пориві гніву вдарити свою дружину вагою в п'ятдесят кілограмів і зріст метр шістдесят? Може тому, що він не отримає удар у відповідь? Що вона покірно все прийме, тому що фінансово залежить від нього і що саме вона винна в тому, що він застосував силу?

Жодна сварка, ніяка «винність» жінки не може бути виправданням насильства чоловіка. Єдино можливою ситуацією, коли чоловік міг випадково вдарити жінку, можливо, якщо жінка в пориві гніву кинулася на чоловіка зі качалкою, а він у відповідь її відштовхнув, щоб самому не постраждати.

Всі інші пояснення нічого не варті. Тому, якщо чоловік ударив тебе під час сварки, треба тікати із цих стосунків. Можливо, багато хто з цим не погодиться. Потрібно пробачити, зрозуміти, усвідомити свою винність, можливо, сходити до психолога. За статистикою, наведеною Марком Бартоном, російським психологом, всього 2% аб'юзерів звертаються до терапевтів, з яких ще менше проходить до кінця терапію, необхідну для виправлення ситуації.

Щодо існуючого стереотипу «сама винна», добре заявила Оксана Пушкіна, заступник голови комітету Держдуми з питань сім'ї, жінок та дітей: «Ці стереотипи шкодять реальним жертвам насильства, які під їх тиском роками живуть у ситуації, що травмує, і бояться просити про допомогу».

«Ти, Марусю, мене не зли і конфлікт зі мною не продовжуй!»

Леонід Філатов. «Про Федота-стрільця, завзятого молодця»

Якщо в тебе з чоловіком стався конфлікт, внаслідок якого він тебе вдарив, то треба йти з таких відносин. Так, він вибачатиметься, присягатиметься, що цього ніколи не повториться, але, як показує практика, людина не здатна самостійно змінитися. І всі його запевнення в тому, що він «все усвідомив і зрозумів» випаруються під час наступного скандалу.

За якими ознаками поведінки чоловіка можна зрозуміти, що до рукоприкладства недалеко?

 • Чоловік виразить по відношенню до своєї жінки, регулярно ображає її, використовуючи всю нецензурну лексику, і ігнорує її як особистість.
 • Контролює кожен крок і кожен вчинок жінки, вселяючи їй її нікчемність.
 • Йому подобається контроль та влада над жінкою, головне для нього — задоволення власних бажань, але за свої вчинки не хоче відповідати.
 • Чоловік вимагає від жінки захоплення, підлесливості, при цьому почуття жінки його не цікавлять.
 • Використовує поняття «боргування» стосовно нього від жінки, вселяє почуття провини.
 • Якщо жінка згадала під час сварки, що втече від нього, може загрожувати їй розправою.
 • Оскільки такий чоловік вважає дружину своєю власністю, то контролюватиме всі її зустрічі, прогулянки, виявляючи ревнощі.

Усі сімейні конфлікти можна вирішити конструктивно. Але тільки у випадку, якщо в цьому зацікавлені обидва партнери.

«Терпіння та повага у сімейних переговорах «перетруть» будь-які конфлікти»

Олег Рой. «Жінка та чоловік»

Етолог* — фахівець у галузі науки про поведінку тварин.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua