Як жити з чоловіком алкоголіком і чи треба – поради психолога

Як жити з чоловіком алкоголіком і чи треба – поради психолога

Сьогодні у нас із тобою непроста тема для діалогу, моя читачка. Ось ти сама, як думаєш, що є таке насправді алкоголізм – хвороба, слабкість, уникнення дійсності, лише погана звичка? Тисяча жінок прочитає наше запитання та дасть тисячу різних відповідей.

Скільки думок – стільки понівечених доль за ними. Боротьба із запоями з благополучним кінцем – доля одиниць, та й то вічно що живуть як у порохової бочці. Жорстока істина: колишніх алкоголіків не буває, є лише ті, що навчилися тримати себе у вузді.

Чому виникла проблема

Як жити з чоловіком алкоголіком і чи треба – поради психолога

Фото автора Katerina Holmes: Pexels

Не бери в руки відразу караючий батіг, все ще складніше, ніж здається нам на перший погляд. Чи не клейми ганьбою опустилися до межі особистості, їх падіння в прірву могло мати під собою вагомі причини. А судді хто у такому разі? Як тут не згадати Чацького з комедії Олександра Грибоєдова «Лихо з розуму» і не постаратися хоч трохи розібратися в проблемі.

Згадай уважно, на чому базується культура застіль таких країн, як Франція, Італія, Грузія, Молдова. Виноградні нектари з легкими градусами навіть малюки в них починають пробувати мало не разом із молоком матері, а справжніх пропойців мало.

З дитинства всі знають: гарячити та бадьорити кров – так, опускатися на дно – ні. Оціни картину проведення банкетів, вечірок, урочистих заходів, фуршетів. Якщо їхні господарі-організатори не розігріватимуть публіку колекцією «аперитивчиків», їх ніхто не зрозуміє – моветон і непристойно, ну не жадібні ж вони зрештою.

Уяви собі сценарій красивого любовного побачення, з розсипом свічок по кімнаті, ванною з пелюстками троянд і звичайно ігристим вином з булькають настрій бульбашками. Без запаморочливого шампанського щось буде в цих декораціях трохи не так, чи не так?

Заглянь у пакет із «джентльменським набором» — презентом. Дорогий коньяк (віскі, шампанське), елітний шоколад, преміальна кава. Той, кому все це буде подано на знак подяки, не повинен подумати, що дарувальник поскупився і приніс замість алкоголю сік.

Всі ці традиції, підвалини, правила зародилися давно і не нам їх міняти. Де провести цю грань, коли спиртне – частина ритуалу, а коли потенційна смерть для людини? Де закінчуються веселі п'яні жарти та починається біль? Чи навчиться колись світ вести тверезе життя без компромісів: чи не п'ють усі, чи планеті крах.

Як чоловіки впадають у такий плачевний стан

Якщо у твоєму будинку вже давно не знайти у відкритих місцях, та й у заначках заповітних пляшок. Якщо ти не з чуток знаєш, що таке не жити, а буквально існувати від зриву до зриву чоловіка, сподіваючись, що перерва буде довгою, не подумай, що ми вирішили заспівати гімн міцним напоям. Ми трохи хочемо повернутися до витоків.

Як жити з чоловіком алкоголіком і чи треба – поради психолога

Помилки дружин алкоголіків – їхня співзалежність!

Йтиметься про те, що стало тригером, поштовхом, причиною того, що чоловік п'є. А це може бути:

 • безтурботна звичка бавити час у суспільстві однолітків і компанії з пивом, вином, важчою «градусною артилерією», що закономірно перетекло в реальність, без якої вже ніяк, усі змогли гальмувати, а хтось ув'язнув із головою;
 • генетична, спадкова, сімейна схильність, той випадок, коли щоденні застілля будинку з юності супроводжувалися вживанням алкоголю, майже спосіб життя, без якого чоловік та інший життя не знав;
 • невтішне горе, втрата близької, дуже дорогої серцю людини, коли на дні склянки з горілкою глушать тугу, що роз'їдає душу зсередини;
 • безпросвітна самота: рідні не спостерігається, друзів справжніх не зустрілося, коханої жінки на горизонті не передбачається, та ще й характер інтроверта, що більше звик перебувати в певному внутрішньому світі;
 • творча натура, невизнаний геній, не знайшов прибічників талант, богемне оточення, що будує ґрунт для натхнення на збуджуючих уяву «транквілізаторах», є сп'яніння – народжується шедевр, немає поруч келиха з вином – відразу порожнеча і зневіра;
 • проста, тривіальна розхлябаність, «дзвонять у кишені гульдени» — гайда в бар веселитися без приводу, інакше день здається тьмяним і нікчемним, нехай весь світ зачекає, поки я гуляю, а що тут такого страшного і шкідливого;
 • боязка спроба відчути себе «великим» і дорослим, що зіграла з неокрепшим організмом злий жарт, коли здається, що «під градусами» ти сміливий і відважний, без підживлення ними – слабак і розмазня.

Попавшись на вудку підступної звички, представник начебто сильної статі, перетворюється на маргінальну істоту без принципів та моралі. “Зіскочити”, вибратися, відмовитися від ролі “наживки” для таких же безшабашних товаришів, сам не в змозі, повільно і сумно губить себе і своє майбутнє.

Передчуємо твою нетерплячість у питанні: а робити-то що? Невже варіант остаточно і безповоротно безнадійний? Значить із таким джентльменом без частки відповідальності в душі, який не вміє тримати слово, відмовлятися від склянки з «гримучою» рідиною і зв'язуватися не варто?

Як жити з чоловіком алкоголіком і чи треба

Народна чутка говорить: алкоголік хоче п'є і не хоче п'є, п'яниця «берега не завжди плутає», захоче – вип'є, не захоче – під дулом пістолета не змусиш. Ми з цим висновком солідарні.

Найперше твоє завдання, якщо ти закохалася, прив'язалася всією душею до людини, схильного до зайвих виливів, ідентифікувати – наскільки все це зайшло далеко. Чітко проаналізувати першопричини, поспостерігати, не виносячи остаточного вироку, як, коли, з якими наслідками твій віз випиває.

Стригти всіх під одну гребінку, мовляв любить увечері за вечерею пару чарок перекинути для апетиту, в гостях може неабияк випити, свят без алкоголю на столі – не приймає, значить кінчений персонаж, зв'язуватися з таким – собі дорожче. Ми так міркувати не стали.

Ти визначилася для себе, що цей чоловік тобі дорогий, планомірно, дуже повільно, маленькими порціями змінюй його спосіб життя і потяг до пари чарок «для сугріва» у бік майже повної відмови від п'яніння і розслаблюючого задоволення.

З цим типажем, якщо ти йому теж далеко не байдужа, ще можна повоювати за спільне щастя. Тиснути і ламати – майже марно і безперспективно. Лити сльози, влаштовувати скандали, нити та канючити – мало результативно.

Як жити з чоловіком алкоголіком і чи треба – поради психолога

Giphy

Шукай альтернативу його улюбленому часу та ось якими способами:

 • перемикай на спорт та активний туризм, коли треба бути у чудовій фізичній формі, щоб не відстати від інших міцних, відчайдушних, сміливих самців, почуття вічного суперництва ще ніхто не скасовував;
 • завантажуй приємними домашніми обов'язками: разом спекти пишний пиріг, ну ніяк ти не впораєшся без його вмілих чоловічих рук, організувати пікнік з шашликами на дачі або просто на природі – милий, ти маестро по барбекю, грилю, «приборкання» м'яса, а випив мож “накосячити” з технологією;
 • жарко хвали в найінтимніші моменти: який же він Лев, Барс, Тигр, лагідне Ведмедик у ліжку, коли не випив, ні в яке порівняння його ласки не йдуть з тим, коли він п'яний і потворно неприємний;
 • доручай серйозні справи, що вимагають «ювелірного» підходу, вивіреності рухів, пильних очей: покопатися в твоєму телефоні або годиннику, він же такий у тебе кмітливий, все може полагодити, розмалювати плакат до ювілею родичів або до весілля, включай фантазію частіше;
 • хитро саджай замість себе за кермо зі словами: ти мій гонщик, Ферстаппен і Норріс в одній особі, коли ти сидиш за кермом, я млію, готова повністю віддатися у твою владу, спокійна як слон, що я в безпеці.

Всі твої спроби не змогли зрушити справу з мертвої точки, твій друг шукає будь-який привід, будь-яку причину, щоб утопити свідомість у винному кубку, стає зовсім іншим, агресивним, жорстким, нещадним, невпізнанно злим, якимось чужим і темним?

Не роздумуй і секунди, біжи від нього подалі, доки не загрузла в нескінченному горі, не стала свідком остаточної деградації коханого, не навчилася з цим жити і нескінченно знову страждати. Він не буде іншим, згадай початок цієї статті: колишніх алкоголіків не буває, які б райдужні перспективи ти собі не малювала.

Візьми програш і живи далі. Повір, що гідний супутник, що не вкидає тебе в безодню відчаю, ще зустрінеться в твоїй долі, не перетворюйся на вічну жертву чужої пороку. Ніхто тебе за слабкість не засудить, а він сам вибрав свою доріжку і вам не по дорозі.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua