Як перестати ревнувати чоловіка до колишніх після зради та контролювати його

Як перестати ревнувати чоловіка до колишніх після зради та контролювати його

Чим більше ти ревнуєш, ніж гірше ваші стосунки та твій психологічний комфорт у них. Чи можна це виправити? Як зрозуміти, що відбувається з тобою? Як перестати ревнувати чоловіка? І чи завжди треба відмовлятися від ревнощів?

Два види ревнощів

Як перестати ревнувати чоловіка до колишніх після зради та контролювати його

Фото автора Polina Zimmerman: Pexels

Ревнощі – це складне почуття або негативне переживання, тісно пов'язане зі страхом втрати, невпевненістю в тому, що тебе люблять.

Усі люди ревнують. Якщо ти зустрічаєш людину, яка це заперечує, то вона бреше або тобі, або собі. Більше того, навіть тварини відчувають ревнощі.

Перш ніж намагатися впоратися з цим почуттям, важливо визначити його природу, адже від цього залежатимуть способи, які допоможуть тобі перестати ревнувати чоловіка.

Можна виділити два види ревнощів:

 • адекватна;
 • патологічна.

Адекватне ревнощі

Це нормальна реакція у відповідь на загрозу стосункам. Це бажання відстояти своє право на близькість із конкретною людиною.

Такі ревнощі відчувають діти, коли в них з'являється брат або сестра. До цього вся увага батьків була присвячена лише йому одному. Але тут з'явився хтось, кажучи простими словами, конкурент, який претендує на кохання найдорожчих дитині людей.

Було б навіть дивно, якби дитина не ревнувала. Все питання в тому, як він виражає це почуття, як поводиться і які ідеї усвідомлює завдяки цьому.

Наприклад, він розуміє, що “мама мені не належить”. Тобто йому доводиться ухвалити ідею, що інша людина не її власність.

Якщо ти любиш свого чоловіка, але помічаєш «на горизонті» певну загрозу, відчувати ревнощі – цілком нормальна реакція. Ти хочеш захистити межі своєї сім'ї. Така ревнощі можуть виникати як, коли є реально існуючий привід, і без нього.

Така ревнощі властива людям, які мають адекватну самооцінку і нормальну самоідентифікацію. Тобто твоя самооцінка не залежить від думки оточуючих і тобі властива особиста цілісність.

Паталогічне ревнощі

Цей вид ревнощів характеризується декількома ознаками, і чим їх більше, ніж серйозніша проблема.

Ознаки патологічного ревнощів:

 • ти відчуваєш потребу у постійному контролі чоловіка;
 • постійно вимагаєш доказів його любові та відданості;
 • часто відчуваєш страх, гнів, тривогу, думаючи про ваші стосунки;
 • ти відчуваєш невпевненість у собі – думаєш про недоліки зовнішності, характеру, поведінки;

Як перестати ревнувати чоловіка до колишніх після зради та контролювати його

Як позбутися ревнощів?

 • у тебе звузилося коло спілкування, поменшало інтересів, якщо вони не пов'язані з чоловіком;
 • думаючи про майбутнє ваших стосунків, твої думки сконцентровані на поганому;
 • тобі хочеться, щоб чоловік завжди був поряд;
 • ти відчуваєш ревнощі, коли він спілкується з друзями чи родичами;
 • ти часто відчуваєш образи.

При патологічному ревнощі найчастіше її причини взагалі не мають до чоловіка будь-якого відношення. Вона формується внаслідок негативного досвіду минулих стосунків. Наприклад, якщо попередній шлюб розпався через зраду.

Також такий вид ревнощів пов'язаний з невпевненістю у собі чи проблемами у дитинстві. Наприклад, якщо мама була надто тривожною, виявляла гіперопіку.

Як відрізнити один вид від іншого

Щоб зрозуміти, які ревнощі ти відчуваєш – адекватну чи патологічну – треба звернути увагу не на саме почуття, а на свою поведінку. Чи впливає ревнощі на те, що ти робиш? Чи починаєш ти стежити за чоловіком, постійно перевіряти його телефон, чи влаштовуєш допити?

При патологічному ревнощі ти можеш помітити, що більшість твоїх переживань і думок зосереджена саме на ідеї того, що чоловік тобі зраджує. Коли вона затримується на роботі, це перша твоя думка. Ти не думаєш, що він потрапив у затор або не встиг доробити звіт.

Як впоратися з адекватною ревнощами

Як і більшість нормальних почуттів, такий вид ревнощів не можна придушувати чи ігнорувати. Це призведе до того, що невдоволення стосунками зростатиме, з'явиться дратівливість, за якою «ховається» ревнощі.

Якщо ти пригнічуєш адекватну ревнощі, значить «ковтаєш» образу і гнів, дозволяєш порушувати свої межі і підлаштовуєшся під інших.

Що робити у такому разі? Є кілька способів впоратися з ревнощами, але не зіпсувати стосунки з чоловіком та із самою собою.

По-перше, не бійся обговорювати відкрито свої почуття. Не треба влаштовувати сцени, дратуватися, звинувачувати чоловіка.

Коли ви віч-на-віч, спокійно, доброзичливо зізнайся в тому, що певна ситуація викликає в тебе почуття ревнощів. Говори не про те, що він поводиться «неправильно», а про свої почуття.

Якщо ти не «нападеш», а доносиш свої переживання, чоловік, який любить, обов'язково тебе зрозуміє і змінить ту поведінку, яка тебе турбує. Особливо якщо воно нічого не означає.

По-друге, спробуй поставитися до ситуації з гумором, який добре знімає напругу. Адекватне ревнощі – це ознака того, що ви любите одне одного. Просто треба не боятися говорити про неї.

Як впоратися з патологічним ревнощами

По-перше, потрібно спробувати розібратися у причинах її появи. Як правило, вони мають суто індивідуальний характер і взагалі не залежать від поведінки чоловіка. Коли ти зрозумієш цю причину, тобі легше справлятися з ревнощами.

Є кілька порад, які тобі допоможуть впоратися з патологічними ревнощами:

 • коли відчуваєш ревнощі, нагадуй собі про її причину;
 • можна пояснити причину чоловікові, тоді він краще розумітиме природу твоїх почуттів;
 • відчуваючи ревнощі, перш ніж 20-й раз зателефонувати чоловікові і запитати, де він – зроби глибокий вдих. Зупинися та подумай, що зараз відбувається. Чи є об'єктивний привід для ревнощів? Вивчіть свої думки;
 • подумай, чому ти зараз ревнуєш, запиши на папері відповіді. Придумай для кожного контраргумент. Наприклад, «я боюся, що він мене покине – ні, він вибрав мене і хоче бути зі мною, бо любить»;
 • вчися брати під контроль негативне мислення – думаючи про те, чому чоловік затримався на роботі, проаналізуй, які у цього можуть бути реальні причини, а не лише ті, що першими спали на думку, продумай усі варіанти, у тому числі позитивні;
 • працюй над тим, щоб підвищити рівень своєї самооцінки;
 • намагайся урізноманітнити своє життя – займайся спортом, шукай нові захоплення, хобі, розширюй коло спілкування, поспілкуйся з близькими, яких давно не бачила. Не дозволяй свого життя зациклюватися на почутті ревнощів.

Важливо розуміти, що життя сповнене невизначеності. Звичайно, неможливо передбачити, як складуться ті чи інші стосунки. Але контроль, претензії та постійні сцени ревнощів можуть призвести до проблем у шлюбі значно швидше, ніж уявна можливість зради.

У основі шлюбу має бути як любов, а й почуття довіри друг до друга. Ви вже обрали людину, з якою готові провести все життя. Отже, треба над цими відносинами працювати і знайти ресурси, щоб довіритися чоловікові, якого ти любиш.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua