Можна видаляти родимку: ризики, методи позбавлення

Можно ли удалять родинку: риски, методы избавления

Родимки – це доброякісні утворення, які з’являються в результаті скупчення меланіну. Нерідко виникають на шиї, обличчі, щоках, навколо очей, де привертають особливу увагу. Зазвичай це маленькі нарости розміром 1-2 мм, але можуть досягати 1,5–2 см і більш. Деякі виглядають естетично, надають шарм. Інші занадто великі або сильно виділяються над поверхнею шкіри, з-за чого виглядають як дефект. Кожен володар некрасивого невуса рано або пізно замислюється про те, можна чи видалити родимку і як це краще зробити.

Чим небезпечні родимки

Більшість родимок – це невеликі плоскі освіти, тобто по суті пігментні плями. Вони не представляють великої небезпеки, хоча кожні 2-3 роки бажано перевіряти їх розмір, форму, колір. Але поряд з плоскими зустрічаються випуклі родимки. Приблизно 95% випадків малигнизаций пов’язано як раз з такими об’ємними утвореннями.

Родимки можуть перероджуватися в злоякісну пухлину – меланому, яка дає метастази в різні органи і тканини. Якщо малігнізація зачіпає сполучну тканину, це називають меланосаркомой, якщо рак розвивається з клітин епітеліальної тканини – меланокарциномой.

Родимку необхідно видаляти, якщо вона часто травмується або з’являються ознаки злоякісного переродження.

Злоякісне переродження родимок – явище досить рідкісне. Зазвичай доводиться стикатися з травмами і інфікуванням родимок. Найчастіше це відбувається, коли новоутворення розташовується на ділянках тіла, які труться об одяг, або там, де їх можуть випадково збрити. На місці пошкодженого невуса може виникнути кровотеча, туди може потрапити інфекція, що призводить до зараження крові. Результатом стануть гнійно-некротичні запальні процеси.

Коли потрібно видаляти

Точну відповідь на запитання, чи потрібно видаляти родимку, може дати тільки лікар за результатами обстеження. Але існує ряд свідчень для видалення.

Родимку в обов’язковому порядку потрібно прибирати, якщо вона виявляє ознаки злоякісного переродження. До них відносяться наступні зміни:

 • волосся на поверхні освіти припиняють рости;
 • невус кровоточить або з нього виділяється сукровиця;
 • з’являються дрібні плями і крапки навколо новоутворення;
 • виникають свербіж і печіння;
 • утворюються кірочки і корости на поверхні освіти.

Родимка може не проявляти ознаки малігнізації, але лікар все одно порекомендує її видалити, якщо це великий невус неприродного чорного кольору або надмірно опуклий. Слід розглянути питання видалення родимок, якщо їх загальна кількість на тілі перевищує 10-15 штук.

Прибирають новоутворення, які потрапляють під дію пошкоджуючих факторів. До них відносяться:

 • невуси на відкритих ділянках тіла, схильних до ультрафіолетового випромінювання.
 • родимки з волосистої частини голови, оскільки їх можна пошкодити гребінцем, феном, фарбою для волосся.
 • освіти в інтимній області і в пахвових западинах: вони контактують з білизною, можуть бути травмовані бритвою.

Якщо ви випадково пошкодили родимку, не намагайтеся лікувати його самостійно. Прикрийте її стерильною серветкою і зверніться за медичною допомогою до хірурга або дерматолога.

У дитини невуси видаляють тільки за суворими показаннями. До них відносяться свербіння, кровоточивість, почервоніння шкіри навколо освіти, фізіологічний дискомфорт. Також слід прибирати невуси, розташовані близько до органів зору, носових ходах.

Протипоказано видаляти родимки при вагітності. У цей період операції з більшою вірогідністю викличуть ускладнення. Втручання доцільно тільки з гострим показаннями. Лікар в таких випадках може рекомендувати штучне переривання вагітності. Якщо виводити невус немає особливої необхідності, операція відкладається на період після пологів і закінчення лактації.

Методи лікування

Медицина пропонує п’ять інструментів видалення родимок. До них відносяться лазер, радіохвильовий ніж, електрокоагулятор, рідкий азот, хірургічне висічення.

Видалення родимок лазером дозволяє випарувати патологічний меламіновий шар. Операція може проводитися під місцевою анестезією, не завдає болю. Після видалення ранка швидко гоїться. Зазвичай достатньо однієї процедури, щоб прибрати всі змінені тканини. До мінусів відносяться висока ціна операції і той факт, що після лазера не залишається матеріалу для гістологічного дослідження.

Радіохвильовий ніж, або сургитрон, – апарат для висічення тканин. В основі методу – вплив струму високої частоти. Під час операції запаюються кровоносні судини і нервові закінчення, що виключає біль після втручання. Процедура майже не залишає шрамів і слідів. Метод досить дорогий. Але він дозволяє прибрати родимку і зберегти її тканини для гістологічного аналізу.

Електрокоагуляція – це припікання родимок електричним полем високої частоти. Щоб знизити больові відчуття під час видалення, проводиться місцева анестезія. Загоєння відбувається довше, ніж у разі сургітрону та лазерного впливу. Відновлювальний період триває 2-6 тижнів в залежності від здатності шкіри до регенерації.

Рідкий азот, або кріодеструкція, – метод, який рідко використовується для повного видалення родимки, але при цьому він дешевий. Іноді, щоб позбутися від утворень, потрібно кілька сеансів заморозки, так як у випадку з азотом складно контролювати глибину впливу холоду на тканини. Відновний період при кріодеструкції тривалий, хоча сама операція безболісна.

Хірургічне видалення – травмує маніпуляція. Після нього, як правило, залишаються помітні рубці і шрами. Реабілітаційний період довгий, а рана вимагає ретельного догляду. Але і цей метод має ряд переваг. Він дозволяє оцінити стан тканин, видалити родимку цілком, залишити матеріал для гістологічного аналізу. Хірургічне висічення використовується як основний метод видалення невусів в онкологічних клініках і диспансерах.

Ускладнення

Видалення родимки часто проходить без наслідків, пацієнти швидко йдуть на поправку. Але в деяких випадках це викликає ряд ускладнень, які потрібно враховувати. При порушенні правил догляду за раною після хірургічного втручання вона може запалитися. Про це говорять такі симптоми, як біль, підвищення температури, нагноєння, виділення лімфи або крові, зміни психічного стану. При появі цих ознак слід негайно звернутися в клініку.

Профілактика

Мільярди людей на планеті цілком спокійно сприймають наявність у себе родимок, не боячись, що вони переростуть в меланоми. І це нормально: найчастіше прояви пігментації на власній шкірі природні і непомітні. Досить дотримувати прості заходи профілактики, які знизять ризик злоякісного переродження.

 • Якщо з віком на тілі з’явилося багато родимок, необов’язково видаляти кожну з них. Потрібно лише контролювати різкі зміни в їх зовнішньому вигляді.
 • Щоб не піддавати родимки на обличчі надмірного ультрафіолетового опромінення, вдень з 10:00 до 16:00 намагайтеся не підставляти шкіру під прямі сонячні промені, особливо влітку.
 • Не чіпайте невуси без необхідності, не выжигайте або зрізайте їх самостійно. Не можна впливати на новоутворення механічно. Навіть коли ви приймаєте душ, обходьте ділянки з розташованими на них невусами.
 • Якщо новоутворення стикається з одягом, не носіть тісні і облягаючі моделі, щоб вони не здавлювали шкіру.

Видалення родимок – необов’язкова процедура. Бажано позбуватися лише від великих опуклих утворень з ризиком малігнізації і тих, що схильні до травм. Варто видаляти невуси, які приносять серйозний психологічний дискомфорт. Медичні технології дозволяють позбутися від таких наростів швидко і без ризику ускладнень. Потрібно проконсультуватися з лікарем, вибрати оптимальний метод. Якщо ж ви вважаєте родимку своєю чарівною особливістю, досить грамотно доглядати за нею, захищати від механічних травм і впливу ультрафіолету.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: