Родимки небезпечні і безпечні: ознаки, фото

Родинки опасные и неопасные: признаки, фото

У нормі на тілі людини до 100 родимок: невеликі і великі, світлі і темні. Такі доброякісні новоутворення нітрохи не небезпечні. Але деякі невуси викликають меланому, що загрожує здоров’ю і життю. Чим відрізняються небезпечні і безпечні родимки?

Небезпечні родимки

Нормальні родимки ділять на вроджені і набуті. Другі з’являються протягом життя, починаючи з грудного віку. Вони утворюються в глибині шкіри, на поверхні або в суміжних шарах епідермісу. Бувають судинні та пігментні невуси рожевого, червоного, коричневого, синього або чорного кольору. Новоутворення бувають плоскими, опуклими, на ніжці.

Відмітні ознаки безпечних родимок.

 • Форма і колір довгий час не змінюються;
 • Їх розмір не перевищує 5 мм;
 • Вони симетричні, мають рівні краї, м’яку однорідну консистенцію, характерний шкірний малюнок на поверхні;
 • З нешкідливого невуса можуть рости волосся.

Небезпечні родимки

Вас повинні насторожити такі ознаки небезпечних родимок:

 • зміна відтінку, багатокольоровість одного освіти;
 • стрімке розростання завширшки або у висоту (небезпечна родимка збільшується в діаметрі на 1-2 мм у рік);
 • поява тріщин на поверхні, порушення еластичності, шорсткість;
 • асиметрія, нерівні краї;
 • розширення ділянки пігментації;
 • свербіж, печіння, дискомфорт, запалення, біль при пальпації;
 • мимовільне випадання волосся з невуса.

Якщо ви помітили на тілі підозрілу родимку, негайно проконсультуйтеся з лікарем.

Родинки опасные и неопасные: признаки, фотоФото безпечних (доброякісних) і небезпечних (злоякісні) родимок

Причини переродження

Патологічне зміна клітин новоутворення може викликати надмірний вплив ультрафіолету: довгі години, проведені на сонці або в солярії, нехтування захисними засобами. УФ-промені активізують роботу меланоцитів, які виробляють меланін. В результаті збільшується кількість пігменту на певній ділянці шкіри, що призводить до атипового розростання родимки.

Переродження невуса в злоякісну пухлину може бути спровоковано травмами, серед яких:

 • здирання;
 • дряпання гребінцем;
 • зрізання бритвою;
 • натирання одягом;
 • спроби самостійного видалення.

Вкрай рідко новоутворення перероджуються в рак на тлі гормональних збоїв: при вагітності або в період менопаузи.

У групі ризику – обличчя, які раніше перенесли меланому, або ті, чий найближчий родич хворів аналогічним захворюванням. Ймовірність раку збільшується, якщо таких випадків в сім’ї зафіксовано 2 і більше. Найбільш небезпечне розташування невуса – на голові, шиї, стопи, долоні, спині, грудях або мошонці.

Розвиток меланоми

Небезпечна родимка переходить в атипову передракову форму, потім в рак. Вона розростається, ракові клітини проникають вглиб епітелію, потім в лімфу і кров. В результаті метастази поширюються по всьому організму, зачіпаючи шкіру та внутрішні органи: печінка, легені, серце. При повному ураженні онкологією існує ризик летального результату.

Перехід невуса в меланому відбувається поступово. Від форми переродження залежать тривалість процесу і шанси на одужання.

Найнебезпечніша і швидко прогресуюча форма – вузлова. Протягом 2 місяців патологічні клітини проникають глибоко в дерму, пухлини також з’являються у внутрішніх органах.

Близько 2 років розвивається хвороба з вертикального типу. У цьому випадку велика ймовірність несприятливого результату. Ракові клітини проникають у всі органи і тканини.

Повільніше всього протікає горизонтальна форма – до 10 років. Поразка зачіпає тільки верхні шари епідермісу, не формуючи метастази.

Якщо меланома прогресувала, змінений невус болить, збільшуються лімфовузли, на тілі з’являються нові великі родимки, з яких виділяється рідина. На шкірі утворюються виразки, що кровоточать. В області локалізації меланоми відзначається ущільнення. Шкірні покриви набувають землистий відтінок. При поширенні метастазів виникають хронічний кашель, мігрені, судоми, різке зниження ваги.

Різновиди меланоми
Назва Опис
Поширювана Зустрічається найчастіше. Може розвиватися родимки або на чистій шкірі. Має вигляд бляшки з нерівною неоднорідним забарвленням.
Сполучна Кілька утворень з’єднуються в 1 велике пляма.
Галоневус Навколо пігментного плями з’являється характерне біле кільце.
Шпіц Пухлина має рожевий відтінок і куполоподібну форму. У центрі відмічається невелике поглиблення, з якого виділяється вміст.
Синя Під шкірою пальпується ущільнення, має чіткі межі і синюватий відтінок. Діаметр – не більше 10 мм.
Шкірна Новоутворення бліде і опукле.
Вузлова Маленькі вузлики бувають плоскі і круглі, чорні або темно-коричневі. Вони схильні до виразки і кровоточивості.
Лентиго Скупчення невеликих темно-коричневих родимок на відкритій ділянці тіла.

Діагностика

При виявленні тривожних симптомів небезпечної родимки зверніться до дерматолога. Лікар проведе огляд, вивчить особистий і сімейний анамнез. Для більш ретельної оцінки стану невуса призначається дерматоскопія або микродерматоскопия. Також проводиться диференціальна діагностика звичайної родимки з папіломою.

Для дослідження природи новоутворення заборонено робити біопсію. Залишки пігментованою тканини можуть перероджуватися в меланому.

Гістологічний аналіз проводиться тільки після повного видалення шкірного освіти.

Якщо хвороба поширюється за межі невуса, призначається додаткове обстеження для виявлення метастазів. Показано загальний аналіз крові і сечі, УЗД черевної порожнини та лімфовузлів, рентгенографія, КТ, МРТ, ексцизійна біопсія.

Лікування

При наявності показань для видалення родимки зверніться до лікаря якомога раніше. Своєчасна терапія допоможе уникнути ускладнень і попередить розвиток меланоми.

Безпечні методи видалення невусів:

 • Радіо – і електрокоагуляція – малотравматичні процедури, після яких рана гоїться, не залишаючи рубців.
 • Кріодеструкція – руйнування родимки за допомогою заморожування рідким азотом. Післяопераційний період більш тривалий.
 • Лазеротерапія – практично безболісна безкровна процедура. На місці видаленого новоутворення майже не залишається слідів.
 • Хірургічне висічення – найбільш радикальний метод. Хірург вирізає ділянку патологічної тканини скальпелем. Операція показана при підозрах на меланому і в разі діагностованого раку. На рану накладається шов.

Родимки бувають небезпечними і безпечними. Щоб своєчасно виявити переродження, ретельно стежте за динамікою новоутворень. При зміні розміру і кольору невуса негайно зверніться до лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: