Чи варто мстити зрадою за зраду чоловіка? Думка психолога

Чи варто мстити зрадою за зраду чоловіка? Думка психолога

Що робити, якщо зіткнулася з тим, що чоловік змінив тобі? Перший порив зробити так само, тобто змінити йому у відповідь. Здається, після цього настане полегшення, а образа пройде. Але чи це так? Чому люди хоч помститися за таке? І до яких наслідків призводить зрада як помста? Що справді варто робити у такому разі?

Чому так хочеться помститися

Чи варто мстити зрадою за зраду чоловіка? Думка психолога

Фото автора Alex Green: Pexels

Зрада коханої людини – це серйозне потрясіння, яке важко пережити та зберегти стосунки. Це сприймається як зрада і завдає багато болю. У кожної людини, незалежно від статі, при зраді виникає бажання зробити те саме. Тобто відповісти зрадою на зраду. Цей порив цілком нормальна реакція.

У чому причини бажання змінити?

  • потреба відновити справедливість;
  • бажання довести щось собі;
  • дати зрозуміти, наскільки це болить.

Потреба відновити справедливість

Насправді люди мстять не для того, щоб завдати біль своєму кривднику. Вони хочуть одного – справедливості, щоб усе було чесно. Якщо тебе образили, ти хочеш образити у відповідь. Це, свого роду, звільнення з позиції жертви, яка твоєю підсвідомістю сприймається як слабкість.

Що ти намагаєшся довести собі та йому

Людиною зрада сприймається як факт власної неспроможності. Вона торкається самооцінки, з'являється думка «він віддав перевагу не мені, а комусь іншому, отже, я його не влаштовую». Це удар не тільки по самолюбству, а й по жіночності. «Є хтось кращий за мене». Це серйозна помилка. Причина більшості зрад – випадковість, алкоголь, хвилини слабкості, емоційні пориви, бажання щось собі довести.

Це важко зрозуміти. Щоб позбавитися сумнівів у самій собі, у жінки з'являється бажання змінити. Довести собі, що вона ще бажана, красива та сексуальна. Отримати підтвердження своєї привабливості та жіночності.

Дати зрозуміти, наскільки це боляче

Це ще одна причина змінити у відповідь зрадництво. З'являється бажання показати близькій людині, наскільки це важко та прикро. Хочеться, щоб він сам пережив те, із чим змусив зіткнутися жінку. Біль, невпевненість, сум'яття, почуття гніву, спустошеності.

З погляду психології, бажання відповісти зрадою на зраду це така форма психологічного захисту, яка називається регрес. При ній реакція людини буде характером для її попереднього рівня розвитку. Регрес добре видно з прикладу дітей. Якщо в сім'ї народжується друга дитина, перша починає поводитися, як маленька. Він хоче привернути до себе увагу, показати, що він теж вартий кохання.

Чи варто мстити зрадою за зраду чоловіка? Думка психолога

Як пережити зраду?

У дорослих людей таке теж відбувається, причому набагато частіше, ніж здається. Що означає змінити у відповідь на зраду? Це дитяча модель поведінки. Ти мене вдарив – я вдарю тебе у відповідь. Так психіка намагається впоратися з тяжкими переживаннями та захистити себе. Як вияв почуття дитячої беззахисності перед тим образою, яку завдав близький. Чи продуктивно це? Скоріше ні ніж так. Чи допомагає щось? Так, але на дуже короткий проміжок часу.

Які наслідки помсти

Зазвичай бажання змінити у відповідь зраду – це швидкий емоційний порив, якому люди піддаються, доки встигли раціонально оцінити те, чого це може призвести. А наслідки у такої поведінки не найкращі:

  • жаль – оскільки зрада у відповідь, це завжди порив, для цього вибирається не найкращий із кандидатів. Подібна зрада не відбувається з реального бажання близькості з іншим, тому ким буде цей інший не має значення. Він може навіть не подобається. І вже точно така зрада не приносить задоволення. Навпаки, ти почнеш почуватися лише гірше;
  • руйнування відносин – якщо змінив лише одне, ще є шанс зберегти відносини. Якщо обидва – цей шанс зводитись практично до нуля. Такою є невтішна статистика;
  • самоосуд – піддавшись пориву, людина починає себе засуджувати за слабкість, дурість. Особливо гостро це сприймається, якщо зрада у принципі суперечить його моральним цінностям;
  • з'являється більше негативних почуттів – окрім образи на чоловіка, з'являється розчарування у собі, почуття провини.

Таким чином, зрада у відповідь лише посилює твій стан і ускладнює можливість ухвалювати правильні рішення.

Змінювати чи ні

Все залежить від того, яка у тебе мета. Якщо ти хочеш помститися чоловікові, то цей спосіб справді завдасть йому страждань. А якщо ти хочеш зберегти стосунки та відновити довіру між вами, то зрада явно не допоможе. Швидше за все, вона остаточно зруйнує ваші стосунки.

Більше того, у такий спосіб ти знімеш з чоловіка почуття провини. Тому що його зрада могла бути випадковістю чи помилкою. Тоді як твоя сприйматиметься як свідомий акт і дасть йому привід тебе звинуватити.

Звичайно, зрада сама по собі не може бути випадковістю. Велика ймовірність, що вона є сигналом про те, що у ваших відносинах є проблеми. Як їх вирішити? Багато залежить від поведінки чоловіка.

Якщо ти дізналася, що весь цей час у нього були інші жінки чи взагалі сім'я, то відновити стосунки практично неможливо. Це показує, що він постійно тобі брехав і це цілком прийнятна манера поведінки. Також це важко зробити, якщо він чесно зізнається, що покохав іншу і не хоче обманювати тебе. Кожна людина може робити свій вибір. Залишається тільки змиритися, бо ніякими хитрими хитрощами його не переконати. Та це й не потрібне. Найважливіше для тебе – рухатися далі.

Що, коли зрада була хвилинною слабкістю і чоловік про неї жалкує? По-перше, це не означає, що він тебе не любить. Світ не є ідеальним, як і люди. Кожен робить помилки і кожен несе за них відповідальність. По-друге, це означає, що зрада рано чи пізно повториться. По-третє, це не означає, що з тобою щось не так.

Якщо зрада була лише одного разу, і чоловік щиро намагається загладити провину? Тільки ти можеш вирішити, чи готова пробачити його. Для цього тобі потрібно зрозуміти причини зради, спробувати поставити себе на його місце.

Зрада коханого чоловіка це привід розставити пріоритети та зрозуміти, наскільки для тебе цінні ці стосунки. Якщо навіть після такого ти розумієш, що хочеш залишитись з ним, а він з тобою – ваші стосунки тільки зміцняться. Ви зможете пройти через цю кризу разом та встановити ще більшу близькість. Для цього потрібно чесно говорити про свої почуття та побоювання. І приймати почуття та побоювання іншої людини. Намагатися зрозуміти одне одного, почути.

Тільки ти можеш ухвалити рішення – змінювати у відповідь чи ні. Головне не робити це на емоціях, а робити вибір усвідомлено, припускаючи наслідки у вигляді остаточного розлучення та жалю. Змінити як помсту легше, ніж спробувати пробачити та налагодити стосунки. Але це вибір кожен робить сам.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua