Як правильно реагувати на чоловічі маніпуляції.

Як правильно реагувати на чоловічі маніпуляції.

Наше суспільство живе у вік споживчих відносин, які позбавляють людину індивідуальності та змушують ставитися до інших людей, як до об'єктів, які щось їй винні. Отже, ми стаємо маніпуляторами.

Як сказав американський психолог, учень Абрахама Маслоу, Еверетт Шостром у книзі «Людина-маніпулятор»: «Для маніпулятора розуміння людської натури є лише однією метою: контролю над нею».

Маніпуляції бувають позитивними

Як правильно реагувати на чоловічі маніпуляції.

Фото автора Ba Tik: Pexels

Маніпулятор живе у кожному з нас, і часом це просто необхідно для виживання. Маніпуляції поділяються на позитивні та негативні.

Наприклад, у казці «Про царя Салтана», князь Гвідон умілими маніпуляціями та батька спровокував приїхати до нього, і врешті-решт долю матері влаштував. Це є позитивна маніпуляція.

У житті найчастіше стикаємося з негативними маніпуляціями. Давай детальніше розглянемо, які трапляються маніпулятори, і в чому причина виникнення цього явища.

Причини появи маніпуляцій

Людина не народжується маніпулятором, але стає такою у процесі життєдіяльності. Оглянься навколо! Маленька дитина, яка ще не вміє розмовляти, за допомогою сліз і крику маніпулює матір'ю, щоб та вчинила так, як хочеться малюкові. Але й мати, водночас, маніпулює дитиною: «З'їж кашу і після цього підеш кататися на гойдалці!».

Любовні стосунки також позбавлені маніпуляцій. Для чоловіка-маніпулятора жінка, насамперед — сексуальний об'єкт та його маніпуляції, залицяння, зводяться до того, щоб досягти прихильності обраниці. Для жінки часто важливо почуватися привабливою, сексуальною, тому вона вступає в гру і очевидно «динамить» чоловіка.

Нами маніпулюють концерни-виробники, які хочуть продати продукти харчування, нав'язуючи інформацію про те, які вони корисні. Банки змушують брати кредити “на виняткових умовах”. Стоматологи нав'язують послуги для отримання «голлівудської усмішки», бо соромно ходити без сліпучо-білих і рівних зубів.

Які причини появи маніпуляцій, ти запитаєш?

Еверетт Шостром спробував об'єднати можливі причини появи маніпуляцій із навчань Е. Берна, екзистенційного вчення, Е. Фромма, А. Еліса та інших. Таким чином, озвучимо п'ять причин:

 • внутрішній конфлікт між прагненням до власної самостійності і водночас у бажанні спертися на інших;
 • у бажанні любові себе з боку інших, домагатися бажаного з допомогою маніпулювання;
 • страх невизначеності, встановлення контролю над іншими дозволяє не помічати власної безпорадності;

Як правильно реагувати на чоловічі маніпуляції.

Як чоловіки маніпулюють жінками у стосунках?

 • страх залученості, або страх близьких відносин, люди починають грати в ігри, щоб краще управляти емоціями і уникнути близькості;
 • бажання, щоб оточуючі схвалювали, і домагатися цього будь-якими способами.

Величезний людський пласт відносин припадає на чоловіків і жінок, це і стосунки закоханих та стосунки між чоловіком та дружиною. І тут також не обходиться без маніпуляцій. Які ж особливості чоловічих маніпуляцій, спитаєш ти?

Чоловік тобою маніпулює?

Чоловік маніпулює жінкою по-різному, залежно від того, яким маніпулятором він є: активним чи пасивним. Різниця між ними в тому, що активний маніпулятор використовує безпорадність інших, а пасивний використовує свою безпорадність.

Активний маніпулятор – це диктатор, що уникає слабкостей, часто використовує свій статус, любить командувати. Такий чоловік намагатиметься зробити тебе своєю «боржницею», він завжди знає, що краще і як краще, у тому числі для тебе.

Прикладом активного маніпулятора є персонаж Саїда по відношенню до Жаді популярного бразильського серіалу «Клон». А також персонаж Гоші із фільму «Москва сльозам не вірить». Пам'ятаєш, як герой каже, що оскільки він чоловік, то всі рішення свідомо прийматиме сам.

Пасивний маніпулятор – слабкий, залежний. На противагу активному, досягає мети за допомогою поразки, дозволяючи партнеру думати за себе, приймати рішення. Приклад — персонаж повісті Чехова «Анна на шиї», Модест Олексійович, який шляхом підлещування перед дружиною і, користуючись її популярністю перед вищим керівництвом, отримав новий орден.

А тепер давай розберемося, на чому будується маніпулювання, і за які нитки смикає чоловік жінка. Основними ниточками, за які нами маніпулюють, є почуття, що використовуються як активними, так і пасивними маніпуляторами:

 • почуття обов'язку;
 • любов та довіра;
 • жалість та співчуття;
 • страх;
 • почуття провини.

Розглянемо приклади. «Поки я з тобою не одружився, ким ти була? Жила в пітьму-таргану, не знала, як нормальні люди живуть», — природно тепер ти винна по труну життя за доброчесність. Повиннюванням маніпулятори користуються з великим задоволенням.

«Якщо ти мене любиш, то не зустрічатимешся зі своїми колишніми друзями», — ну так, тепер він керує твоїм життям і визначає, де бути і з ким. А якщо не послухаєшся, то й розлучитися може.

У разі коли одружений чоловік схиляє тебе до близьких стосунків: «Моя дружина мене не розуміє, живемо як чужі вже багато років». Тут пожалей нещасного і простягни руку любові та допомоги.

Вкрай неприємно, коли маніпуляція відбувається на почутті страху. “Якщо ти не будеш зі мною, то я покінчу рахунки з життям”, – це, кого хочеш, налякає.

Почуття провини теж важіль для дії. Тут неоране поле для маніпулятивної творчості. Мало чоловік заробляє, отже погано надихнула на роботу. Часто затримується на роботі знову її вина, адже вона каже, що мало грошей. Апріорі завжди винна жінка!

Що ж робити ти запитаєш, як не піддатися на маніпуляції?

Протидія чоловічим маніпуляціям

Незважаючи на те, що маніпуляція виглядає як смикання за ниточки, насправді це не так. Ні, ну, правда ж, у тебе немає жодних ниток і фізично зробити таке неможливо. Отже, все це відбувається в голові. Тож які будуть твої дії?

 • Насамперед усвідомь, що тобою маніпулюють. Далі з'ясуй, чи позитивна це маніпуляція чи негативна. Якщо вона позитивна, і якщо допоможе тобі, наприклад, скинути зайву вагу перед святом, то може варто піддатися цій маніпуляції.
 • Якщо маніпуляція негативна, варто подумати, яких почуттях вона паразитує. Такі почуття, як обов'язок, вина, жалість часто зростають на ірраціональних переконаннях, які формуються ще у дитинстві. І швидше за все, ти помічала, що цим користується не тільки твій чоловік, а й інші люди, що тебе оточують. І тут потрібно розібратися з цими переконаннями, знайти адаптивну альтернативу.
 • Маніпулятор завжди намагається уникнути відкритої конфронтації, це не вигідно. Тому іноді захистом від маніпуляцій буде відверта розмова про свої почуття. Наприклад: «Мене ображає твою недовіру до моїх зустрічей з друзями, давай пояснимо, чому воно виникає».
 • Ігнорувати маніпулятивні дії з боку чоловіка, намагатися не помічати. У цьому випадку чоловік, побачивши марність своїх дій, відмовиться від маніпуляцій і набуде раціонального контакту.

А чи можна відмовитися від маніпуляцій? Чи є альтернатива маніпулятивним впливам у стосунках? Еверетт Шостром називає цю альтернативу «актуалізацією» і виявляється у повноцінному контакті двох на рівних, де враховуються інтереси обох партнерів, без приховування своїх істинних почуттів.

І тоді у стосунках чоловіка та жінки замість брехні та фальші з'являється чесність та щирість, замість апатії та нудьги – інтерес та відгук, замість постійного контролю – свобода та відкритість, а замість цинізму – довіра.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua