Злоякісні родимки: ознаки, що робити

Злокачественные родинки: признаки, что делать

Родимки (невуси) – це невеликі утворення на тілі людини. Іноді їх помилково називають папилломами і бородавками. Їх поява провокують клітини-меланоцити, які накопичують природний пігмент меланін. Невуси безпечні для організму. Однак при певних негативних факторах вони можуть малігнізуватися (перероджуватися) в злоякісні пухлини. Згодом це призводить до шкірного раку. Які ознаки злоякісних родимок і що робити, щоб позбутися від них?

Причини

Лікарі виділяють сім факторів ризику, що викликають розвиток захворювання.

 • Генетична схильність. У людей з меланомою часто є родичі, які перенесли небезпечну патологію.
 • Велика кількість родимок або ластовиння.
 • Рудий колір волосся, світла бліда шкіра.
 • Травми доброякісних утворень.
 • Вплив ультрафіолетових променів.
 • Чоловіча стать. За даними статистики, жінки рідше хворіють на меланому, ніж чоловіки.
 • Літній вік. У людей похилого віку злоякісні родимки виявляються частіше, ніж у молодих.

Види родимок

Онкологи виділяють п’ять видів родимок, які найчастіше перероджуються в злоякісні: блакитний, прикордонний і гігантський невуси, меланозу Дюбрейля і невус Ота.

 • Блакитний невус – щільна на дотик новоутворення з гладкою поверхнею. Височіє над шкірним покривом. Діаметр – не більше 2 див. Поширене місце локалізації – в області обличчя, кінцівок, сідниць.
 • Прикордонний невус має вигляд плями однорідного по всій поверхні кольору, який може бути чорного відтінку. Подібні утворення не реагують на вплив ультрафіолетових променів, не змінюють розміри.
 • Гігантська родимка характеризується неоднорідною рихлою поверхнею. Кожен рік вона збільшується в розмірах. Цей вид вважається найбільш небезпечним. У 50% випадків піддається малігнізації.
 • Меланозу Дюбрейля – передраковий новоутворення з нечітким і нерівним контуром. При виявленні вимагає видалення, так як в більшості випадків перероджується в злоякісну пухлину.
 • Невус Ота – синьо-сіру або темно-коричнева пляма великого діаметру. Розташовується в районі щік і верхньої щелепи. Іноді пігментація захоплює слизові оболонки глотки та носа, склери, оболонки ока. Носить односторонній характер. Відноситься до меланомоопасным невусам, хоча випадки його малігнізації досить рідкісні.

Виділяють п’ять видів родимок, які найчастіше перероджуються в злоякісні: блакитний, прикордонний і гігантський невуси, меланозу Дюбрейля і невус Ота.

Симптоми

Переродження родимки у злоякісну супроводжується певними змінами. Візьміть за правило час від часу їх оглядати. Відрізнити доброякісні утворення від злоякісного допоможуть певні критерії.

 • Асиметричність. Безпечним притаманне симетричне будова (за винятком вроджених).
 • Діаметр. Освіти змінюють свої розміри тільки в пубертатний період, коли відбувається статеве дозрівання. При цьому вони не повинні перевищувати 5-6 мм.
 • Колір. Якщо забарвлення родимки змінився, в ньому стали помітні якісь вкраплення, смужки або точки, це говорить про початок злоякісного процесу.
 • Контури. Краю новоутворення не повинні бути нечіткими, розмитими, нерівними.
 • Динаміка патологічних змін. Раптове формування кірочок, тріщин, кровоточивість – симптом малігнізації.

Іншими відмітними ознаками злоякісного новоутворення виступають зміна поверхневої текстури, безпричинне лущення, ущільнення, швидке зростання, відчуття поколювання, свербіж, печіння. Несподівана поява пігментних плям навколо родимки не менш небезпечно.

При подальшому розвитку меланоми спостерігаються больовий синдром, збільшення лімфатичних вузлів, виразка поверхні, поява нових вогнищ, відділення рідини. Симптоми метастазів – судоми, зниження ваги, хронічний кашель, головні болі.

Діагностика

Первинне обстеження проводиться самостійно. Ретельно огляньте шкіру. Особливу увагу приділіть важкодоступних місцях: на спині, ліктів, пахвових западин, шиї, області під колінами. Для зручності скористайтесь дзеркалом або попросіть рідних провести огляд.

При виявленні підозрілих новоутворень буде потрібно подальша діагностика. Лікар ретельно огляне родимку за допомогою дерматоскопу. Подібне дослідження триває близько 3 хвилин (на одну штуку) і не викликає хворобливих відчуттів.

При виникненні будь-яких підозр показана біопсія. Під час процедури проводиться збір клітин з ураженої ділянки. Отримані тканини відправляються на аналіз. При необхідності додатково призначається УЗД.

Лікування

Якщо злоякісність родимки підтверджується діагностичними процедурами, то потрібно її видалення. Показання до проведення операції:

 • зміна обриси, форми, кольору;
 • запалення, кровоточивість;
 • значне і раптове збільшення в розмірах;
 • поява свербежу, печіння;
 • болючість під час дотику;
 • часте травмування одягом або гребінцем (при локалізації на волосистій частині голови).

Існують п’ять основних методик, застосовуваних для виведення невусів. Яка саме буде призначена, залежить від стадії захворювання, розміру освіти, особливостей організму.

Кріодеструкція

Передбачає усунення новоутворення методом заморожування (рідким азотом). Процедура триває кілька хвилин, проводиться під місцевою анестезією. Недолік кріодеструкції – відсутність можливості контролювати глибину кисневого або азотистого впливу. Після маніпуляції неможливо отримати біоматеріал для подальшого гістологічного дослідження. Якщо родимка великих розмірів, то після заморожування є ризик отримання опіків, шрамів або рубців.

Радіохвильова терапія

Методика ефективна щодо дрібних невусів, які локалізуються на поверхні епідермісу. Проводиться за допомогою приладу, що видає радіохвилю заданої чистоти. Доставляє мінімум больових відчуттів, не викликає ускладнень. Радиолечение не пошкоджує тканини освіти, що дозволяє провести гістологічне дослідження. Післяопераційна рана швидко зникає, не залишаючи шрамів.

Електрокоагуляція

Передбачає випалювання родимки низькочастотним електрикою. До цієї методики прибігають рідко: травматична процедура, з ризиком післяопераційного рубцювання. При великих наростах потрібно пройти кілька сеансів. Плюси електролікування – можливість гістологічного дослідження.

Лікування лазером

Передбачає видалення родимки за допомогою лазерного випалювання. Одночасно запаюються судини, що дозволяє уникнути кровоточивості. Метод безболісний і безпечний. Після впливу на шкірі не залишається рубців. Є і недолік – неможливість проведення гістології.

Хірургічне видалення

Застосовується для знищення великих меланом на початкових стадіях розвитку. Ефективно при глибокому проростанні родимок в тканини, на яких вони розміщуються. Проводиться в стаціонарних умовах (під місцевою анестезією). Ракові новоутворення січуть разом з прилеглою шкірою. Це самий травматичний метод, що залишає на тілі шрами. Після операції необхідні антибактеріальна обробка ран і накладення пов’язок.

Профілактика

У багатьох випадках процес розвитку меланоми можна уповільнити або навіть запобігти. Для цього дотримуйтесь наступних правил:

 • Влітку уникайте надмірного впливу сонячних променів (особливо з 12:00 до 16:00). Відмовтесь від відвідування соляріїв. У сонячну погоду носити переважно закритий одяг: бавовняні сорочки та штани.
 • Не допускайте контактів з хімікатами.
 • Користуйтеся сонцезахисними кремами. Приймайте душ, ретельно витирайтеся після купання у відкритих водоймах.
 • Включіть в раціон продукти, багаті вітаміном D: жирну рибу, молочку, жовтки яєць, печінка.
 • Регулярно оглядайте шкіру на наявність нових родимок. Уважно стежте за змінами старих утворень.
 • Зміцнюйте імунітет: пийте свіжі соки, трав’яні відвари, настоянки.
 • Не намагайтеся самостійно видалити родимку. Це повинен робити лікар за допомогою спеціального інструменту.

При виявленні підозрілих новоутворень на тілі необхідно здатися лікареві – терапевту або дерматолога. При своєчасній діагностиці рівень смертності від онкології істотно скорочується. У чому прогноз виживання залежить від глибини проникнення меланоми. При товщині невуса менше 1 см він сприятливий. Тому чим раніше буде виявлена злоякісна родимка, тим краще вона буде піддаватися лікуванню.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: