Гемангіома у новонароджених: причини, симптоми, лікування

Гемангиома у новорожденных: причины, симптомы, лечение

Дитяча гемангіома – доброякісна судинна пухлина, яка з’являється у кожного десятого новонародженого. Більшість з них нешкідливі і проходять без лікування, але бувають і винятки.

Що таке гемангіома

Гемангіома у новонароджених – медленнорастущая доброякісна судинна пухлина, яка утворена з клітин ендотелію. Вона з’являється з першого тижня життя немовляти і здатна до інволюції протягом наступних років. Всього 69,5% випадків таких новоутворень припадає на дівчаток, 30,5% – на хлопчиків.

Зовні пухлина виглядає як плоскі плями або куполоподібні папули, бляшки, вузли яскраво-червоного кольору. За структурою це клубок посудин, наповнених кров’ю. Краї такого плями можуть бути чіткими або розмитими. Освіти еластичні, легко стискуються при натисканні. При тиску гемангіома блідне, а потім її колір відновлюється. Цим доброякісна пухлина відрізняється від родимих плям.

69,5% випадків гемангіом припадає на дівчаток, 30,5% – на хлопчиків.

Приблизно 50% гемангіом у новонароджених з’являються на першому тижні життя, близько 20% – на другому тижні. Інші виявляються з третього тижня за третій місяць життя дитини. Приблизно у 10-25% дітей новоутворення бувають множинними.

Локалізація

Дитячі гемангіоми можуть розташовуватися на різних частинах тіла. У 58% випадків пухлини знаходяться на голові, у 18% – на руках, у 13% – на спині, тулубі та шиї, у 4% – на ногах, у 3% – у паховій зоні.

Найбільш небезпечними вважаються гемангіоми на шкірі, які розташовуються на столітті, в області, рота, вух, на слизових оболонках ротоглотки, в області суглобів, статевих органів. Така локалізація може поєднуватися з різними вадами розвитку і ускладненнями у новонародженого.

 • Великі сегментарні пухлини на обличчі можуть поєднуватися з PHACES-синдромом. Локалізація утворень в області кінчика носа, вух і на великих поверхнях обличчя пов’язана з ризиком розвитку постійних рубців і серйозних косметичних проблем.
 • Розташування гемангіоми в області очей і зорового нерва може стати причиною розвитку астигматизму, амбліопії, оклюзії слізного міхура.
 • Новоутворення на шиї і підборідді поєднуються з такими ж в області дихальних шляхів.
 • Пухлини в околоротовой порожнини новонародженого можуть виразкуватись, викликати порушення годівлі, бувають пов’язані з утворенням дефектів.
 • При сегментних гемангіомах попереково-крижового відділу високий ризик патологій спинного мозку та аномалій сечостатевої системи.
 • Освіти в промежині, пахвових западинах і на шиї ускладнюються утворенням виразок.
 • Множинні новоутворення нерідко поєднуються з судинними пухлинами печінки і кишечника.

У деяких випадках гемангіоми розташовуються в області печінки, хребта та інших внутрішніх органів. Пухлина на печінці небезпечна для життя новонародженого. Її розрив призводить до кровотечі і загибелі в 60-80% випадків. Локалізація в області хребта може призвести до здавлювання кісток, остеокластическому розсмоктування кісткової тканини.

Види гемангіом

За структурою гемангіоми поділяються на капілярні, кавернозні, комбіновані і змішані.

 • Капілярні гемангіоми – це прості судинні пухлини. Вони трохи виступають над шкірою і рідко кровоточать. Зустрічаються в 95% випадків.
 • Кавернозні гемангіоми – м’які утворення, які складаються з розширених судин і порожнин, заповнених венозної або артеріальної кров’ю. Розташовуються поверхнево в шкірі або можуть знаходитися поряд з органами, до яких надходить багато крові (печінка, головний мозок, легені, наднирники, нирки, селезінка).
 • Об’єднані гемангіоми складаються з зовнішньої капілярної частини і внутрішньої кавернозної.
 • Змішані пухлини у своїй структурі можуть мати не тільки судинні освіти, але і сполучну, жирову нервову або лімфоїдну тканину.

Причини

Причини появи гемангіом до кінця не вивчені. Цим питанням займаються лікарі багатьох країн. Раніше існувала теорія спадковості. Але на практиці виявилося, що у 80% новонароджених з гемангіомою немає родичів, які б мали подібну патологію.

Інша версія пов’язує походження захворювання з ускладненнями вагітності. У 25% випадків у період гестації була загроза викидня, у 23% – токсикоз, у 19% – внутрішньоутробна гіпоксія, у 15% – обвиття пуповини.

Серед факторів, які провокують появу гемангіом у новонароджених, також відзначають наступні:

 • застосування лікарських препаратів при вагітності;
 • інфекційні вірусні захворювання в 1 і 2 триместрі;
 • ендокринні патології матері під час вагітності;
 • багатоплідна вагітність, недоношеність, передлежання плаценти, прееклампсія, резус-конфлікт;
 • вік вагітної старше 35 років;
 • погана екологічна обстановка.

Симптоми

Гемангіоми у немовлят проходять декілька стадій розвитку. Зазвичай у перші тижні після пологів вони являють собою невелика пляма червоного кольору, яка помірно підноситься над шкірою. У перший рік життя пухлина збільшується в розмірах. При натисканні вона блідне, що викликано відтоком крові. Кашель і плач, навпаки, викликають прилив крові, чому пухлина стає більшою, а її колір більш насиченим. Новоутворення може мати більш високу температуру, ніж розташовані поруч тканини.

Вважається, що з-за потужних адаптаційних можливостей діти швидко звикають до дискомфорту, який викликають гемангіоми. Пухлина не заподіює болю – за винятком випадків, коли вкривається виразками.

Для діагностики освіти застосовуються УЗД, дерматоскопія, ангіографія та комп’ютерна томографія.

Інволюція

Більшість шкірних гемангіом проходить самостійно. До 6-місячного віку вони ростуть. До 12 місяців зростання пухлин завершується. Після цього судинне утворення зазнає зворотний розвиток або інволюцію. Приблизно 70% пухлин зникають до 7-річного віку, до 12 років самоусуваються практично усі освіти.

Лікування

Невеликі гемангіоми, які не порушують звичний спосіб життя новонародженого, не вимагають лікування. У цих випадках прогноз сприятливий. Потрібно просто спостерігати за динамікою розвитку пухлини і чекати інволюції.

Лікування потрібно в наступних випадках:

 • локалізація на слизових оболонках, поблизу фізіологічних отворів і в місцях, де пухлина легко травмувати;
 • зростання пухлин після 2-річного віку;
 • освіти, які не пройшли після 10 років.

Для лікування великих простих гемангіом може бути призначена гормональна терапія. Вона включає прийом бета-блокаторів, які викликають спадання судин, чому новоутворення поступово зникає. З цією метою застосовується Пропранолол, Тимолол, Анаприлін, Атенолол. Також можуть бути призначені ін’єкції Преднізолону. Гормональні препарати мають ряд побічних ефектів.

Для лікування печеристих і комбінованих гемангіом призначається склерозуючий терапія. З цією метою в пухлину вводиться склерозант, який викликає запалення і тромбування капілярів. Процедура хвороблива, вимагає декількох сеансів, призводить до утворення рубців.

Видалення

Оперативне видалення гемангіом проводиться різними способами. Найчастіше операція показана дітям 1-3 років. В арсеналі медицини наступні методи:

 • Хірургічне висічення під загальним або місцевим наркозом. Призначається при швидкому збільшенні або несприятливому розташуванні пухлини.
 • Променева терапія. Застосовується для лікування новоутворень в області очей і головного мозку.
 • Кріотерапія. Призначається при поверхневих утвореннях, якщо вони розташовуються не на обличчі. Може залишати рубці.
 • Лазерна терапія. Найбільш затребуваний і безпечний спосіб лікування. Процедура дорога і нерідко вимагає повторного проведення.

У більшості випадків гемангіома – невинне новоутворення у новонародженого. Великі пухлини і патології в небезпечних місцях зустрічаються рідко, але можуть бути усунені хірургічним або консервативним шляхом. Зазвичай дитячі гемангіоми проходять до 5-7 років. Якщо лікар не рекомендує інше, слід запастися терпінням і дочекатися інволюції новоутворення.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: