Як лікувати ячмінь: правильні способи, які не доведуть до ускладнень

Ця патологія дуже поширена, і з нею хоч раз зіштовхувалися багато хто, якщо не всі. Чим лікувати ячмінь на оці, чому самолікування є небезпечним і що робити, що проблема не повторювалася — читай у нашому огляді.

Як лікувати ячмінь: правильні способи, які не доведуть до ускладнень

Ячмінь (гордеолум) – гостре гнійне запалення мейбомієвої залози вій. Це певний тип залоз, розташованих у товщі повік. Їхня основна функція полягає у виділенні жирів, які запобігають занадто швидкому випаровуванню сліз з поверхні ока.

Від чого з'являється ячмінь: основні причини

Найчастіше ячмінь на оці у дитини або дорослої викликають стафілококи зі стрептококи. В основі розвитку запального процесу лежить порушення функції мейбомієвих залоз. Неодноразова поява проблеми сигналізує про недостатню роботу імунної системи. Іноді запалення на очах виникає після таких перенесених захворювань, як грип чи ангіна. Нерідко застуда або переохолодження (наприклад, при сильному холодному вітрі), недотримання правил гігієни можуть стати провокуючим чинником.

Крім цього, до основних факторів ризику розвитку ячменю належать:

 • діабет
 • ослаблення імунітету
 • фурункульоз,
 • хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту
 • дефіцит вітамінів

Ознаки та симптоми ячменю

 • дискомфорт при заплющуванні на початку захворювання
 • свербіж
 • почервоніння шкіри століття з хворобливою припухлістю
 • сльозотеча, світлобоязнь, відчуття стороннього тіла
 • наявність «гнійної головки» жовтуватого кольору у центрі вогнища, що утворюється на 2-3 день захворювання.

Що таке внутрішній та зовнішній ячмінь

Як лікувати ячмінь: правильні способи, які не доведуть до ускладнень

Ця патологія може бути двох типів:

 1. Він пов'язаний з гострою стафілококовою інфекцією мейбомієвих залоз, розташованих на століттях. Виявити його складніше, але, як правило, він проявляється дискомфортом століття, набряклістю в області вій, свербінням. За кілька днів з'являється гнійна головка.
 2. Зовнішній: Він може бути спричинений інфекцією фолікула вії (іноді через траву шкіри війного краю), інфекцією сальної залози або проксимальної залози біля гортані. Те, як виглядає ячмінь на оці, всі знають – гнійник з'являється на 3-4 день запалення.

Можливі ускладнення

Якщо вчасно не звернутися до лікаря і не почати правильне лікування, патологія може перерости на більш небезпечне захворювання:

 • халязіон – утворення кістозного характеру на внутрішній стороні століття, що потребує тривалого лікування;
 • кон'юнктивіт – інфекційне ураження слизової оболонки ока, що викликає набряк та погіршення зору.
 • флегмона орбіти – викликана рясним нагноєнням внаслідок спроби самостійно розкрити ячмінь або множинним утворенням вогнищ нагноєння з подальшим зрощуванням. Симптомами цієї патології є порушення зору, сильна набряклість, дискомфорт під час руху століття тощо;
 • Тромбофлебіт – це запальний процес у кровоносних судинах. Для нього характерні біль голови, відчуття втоми, зниження гостроти зору, почервоніння слизової оболонки ока;
 • Тромбоз сплетення кровоносних судин – це порушення відтоку рідини з орбіти, що спричиняє набряк. Очне яблуко випинається, шкіра синіє, повіки запалюються, і зір різко погіршується;
 • сепсис – зараження крові через попадання в неї гною та шкідливих мікроорганізмів. Ознаки ускладнень: інтоксикація організму, озноб, прискорене серцебиття, висипання, дихальна недостатність.
 • менінгіт – наслідки очної флегмони. Ознаки цієї дуже небезпечної патології: температура вища за 39°С і сильний головний біль;

Як лікувати ячмінь у дорослих та дітей

Як лікувати ячмінь: правильні способи, які не доведуть до ускладнень

Лікування найкраще розпочати на ранньому етапі. Як тільки з'явилися перші ознаки (почервоніння, свербіж, болючість або дискомфорт при заплющуванні) – найбільш правильним рішенням буде негайно звернутися за консультацією лікаря-офтальмолога. На прийомі спеціаліст одразу після обстеження допоможе підібрати необхідні пацієнту препарати (краплі, мазі, таблетки). У деяких випадках проводяться лабораторні дослідження з метою унеможливлення інших інфекційних захворювань.

На початковій стадії розвитку захворювання шкіру століття в ураженому місці акуратно змащують зеленкою або 70% спиртом, кон'юнктивальний мішок закопують від 2 до 4 разів на день розчин очних антисептиків і розчин місцевих очних антибіотиків 3-6 разів на день. В аптеках існує низка антибактеріальних препаратів. Також потрібне застосування антибактеріальних мазей для того, щоб знизити бактеріальну активність навколо запального вогнища. Найчастіше мазь призначається шляхом нанесення за нижню повіку 2 десь у день.

Також для лікування ячменю добре підходять фізіотерапевтичні процедури. Наприклад, ультрафіолетова та ультрависокочастотна терапія. В окремих випадках призначаються протизапальні або антибактеріальні препарати внутрішньо у таблетках.

Що робити крім прийому ліків

Уникай подальшого роздратування

Уникай використання контактних лінз протягом кількох днів, оскільки інфекція може будь-якої миті поширитися на рогівку. За жодних обставин не торкайся до висипу і не стискай її, тому що інфекція може поширитися на решту ока. Що стосується жінок, то до повного загоєння рани вони не повинні наносити жодної косметики на область навколо очей.

Не перевтомлюйся

Уникай тривалого використання комп'ютера або роби короткі та часті перерви. Крім того, уникай занять при слабкому висвітленні. Втома може посилити подразнення, продовжуючи період відновлення.

Регулярно очищай очі

для цього стануть у нагоді антибактеріальні засоби або хоча б просто періодичне вмивання теплою водою.

Як швидко вилікувати ячмінь на оці

Як лікувати ячмінь: правильні способи, які не доведуть до ускладнень

Будь-яке лікування має бути призначене офтальмологом. Причому що раніше, то швидше зможеш впоратися з патологією. Антибактеріальні препарати та мазі для місцевого застосування допоможуть прискорити прорив гнійника. Лікування ячменю народними засобами є неприпустимим і здатним лише погіршити ситуацію. Спроби швидко видалити з ока ячмінь за допомогою компресів, зігрівання або видавлювання гною небезпечні і можуть викликати сильне запалення слизової оболонки і травмування очного яблука.

Профілактика

Появи цієї неприємності можна уникнути, якщо слідувати простим порадам:

 • обов'язково дотримуватись правил особистої гігієни;
 • дбати про зміцнення імунітету;
 • уникати переохолодження;
 • не чіпати очі брудними руками;

При рецидивному характері захворювання варто пройти обстеження у ендокринолога, гастроентеролога, дерматолога.

Джерела та література:

1) Полякова Є. Кон'юнктивіт, ячмінь, блефарит та інші захворювання очей/Видавництво Газетний світ. 2012 року.

2) Ячмінь // Велика російська енциклопедія: [35 т.] / гол. ред. Ю. С. Осипов. – М.: Велика російська енциклопедія, 2004-2017.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua